Επική ανατροπή για την ΠΑΕ Βόλος κέρδισε με 2-1 την Κέρκυρα με γκολ στο 88’

επική-ανατροπή-για-την-παε-βόλος-κέρδι-679642

Αρνείται να χάσει η ΠΑΕ Βόλος, η οποία μπορεί στο 67’ να ήταν πίσω στο σκορ, γύρισε ωστόσο το ματς ενάντια στην Κέρκυρα και πανηγύρισε την ένατη νίκη στο πρωτάθλημα σε 10 αγώνες με γκολ των Πέντα και Μάντζη.

Οι κυανέρυθροι θα κάνουν… Χριστούγεννα στο +8 από τη δεύτερη θέση και τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος ηττήθηκε χθες από τον ΑΟΧ Κισσαμικό, ενώ η Κέρκυρα θα παραμείνει στην τέταρτη θέση μαζί με τον Εργοτέλη, πίσω από τον Πλατανιά.

Μοιρασμένες ήταν οι καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να απειλούν τις αντίπαλες εστίες. Η πρώτη χαμένη ευκαιρία ανήκε στην Κέρκυρα, με το μακρινό σουτ του Λινάρδου να περνάει άουτ. Στο 15’ ήταν η σειρά των κυανέρυθρων να απειλήσουν, με το σουτ του Κότο από το ημικύκλιο της περιοχής να μπλοκάρεται από τον Κουτζαβασίλη.

Πέντε λεπτά μετά ο Πέντα επιχείρησε να δοκιμάσει την τύχη του με ένα σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ο γκολκίπερ των Φαιάκων αντέδρασε εξαιρετικά, σταματώντας την πορεία της μπάλας. Στο 32’ και μετά από σέντρα του Κόντου ο Λινάρδος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Καραγκιολίδης δήλωσε το παρών. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Ηλιόπουλο να επιχειρεί ένα πλασαριστό σουτ, το οποίο κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ. Στο 45’ ο Τουράμ είχε την ευκαιρία να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, αλλά το πλασέ του μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Καραγκιολίδης.

Στο δεύτερο μέρος και στο 50ο λεπτό, ο Πέντα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κουτζαβασίλη, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ έξι λεπτά μετά η κεφαλιά του Μάντζη ήταν αδύναμη και αποδείχθηκε εύκολη λεία για τον γκολκίπερ της Κέρκυρας. Στο 66’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή του Σιατραβάνη από τον Δημόπουλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόντος και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια η ΠΑΕ Βόλος προσπάθησε να ανταποδώσει και στο 70’, το σουτ που επιχείρησε ο Ηλιόπουλος κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση στο 82’ πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης, με το βολέ του Πέντα να καταλήγει στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη. Εξι λεπτά μετά ο Μάντζης έγινε κάτοχος της μπάλας και μετά από περίτεχνη ενέργεια νίκησε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ-ΚΕΡΚΥΡΑ 2-1

Σκόρερ: (82’ Πέντα, 88’ Μάντζης – 66’ πεν. Κόντος)

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Βοηθοί: Τίκας (Θεσπρωτίας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας)

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγιέρο (71’ Πίσπας), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος (75’ Φράγκος), Πέντα (90’ Ενγκουέμ), Κότο, Μάντζης

ΚΕΡΚΥΡΑ (Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης (90+ Βίλα), Κούρος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Λινάρδος, Ν. Κρητικός (55’ Ντα Μότα), Κόντος, Ζορμπάς, Τουράμ, Σιατραβάνης (77’ Βέρτζος)

Τα υπόλοιπα παιχνίδια

Ακόμη μία μεγάλη ανατροπή επεφύλασσε η 10η αγωνιστική της Football League χθες Κυριακή, αφού στο Παγκρήτιο ο Εργοτέλης ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 80’ κόντρα στην Παναχαϊκή, με τον Ελευθεριάδη να έχει κάνει το 0-1 από το 2’ με εκτέλεση φάουλ. Ο Κουατένγκ ισοφάρισε στο 80’ με ψύχραιμο τελείωμα, και τρία λεπτά μετά ο Καπνίδης ολοκλήρωσε την ανατροπή στην πρώτη του επαφή στην αναμέτρηση. Οι Κρητικοί αγνοούσαν τη νίκη σε τέσσερις σερί αναμετρήσεις, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις συνεχόμενες ήττες.

Μια από τα… ίδια για τον Ηρακλή. Η έλευση του Μάνουελ Ρόκα δεν έφερε νέα πνοή στον «Γηραιό», που δείχνει ότι έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να ανακάμψει, καθώς στο ντεμπούτο του Ισπανού τεχνικού γνώρισε εντός έδρας ήττα με 0-2 από τον Απόλλωνα Πόντου. Στο 41’ ο Αμαραντίδης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και ο Κυβελίδης από κοντά στο 44’ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας εκτός έδρας με τον Ρίσκι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, σημειώνοντας και τα τρία γκολ των φιλοξενούμενων. Τα δύο στο πρώτο μέρος (19’, 36’) και το τρίτο στα οκτώ λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Νίκη – ανάσα για τα Τρίκαλα, τα οποία επικράτησαν 2-0 του Αιγινιακού στο «σπίτι» τους, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ τους στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Ο Καπός άνοιξε το σκορ στο 77’ και ο Συμελίδης με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή στο 90’ και ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του.

ΑΕ Καραϊσκάκης και Σπάρτη έμειναν στο 0-0, ενώ οπ Αήττητος Σπάτων επικράτησε 2-0 της Δόξας Δράμας με τέρματα των Γροντή (66’) και Κατσέρη (90+1’).

Στο παιχνίδι του Σαββάτου, σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ο Πλατανιάς το κρητικό ντέρμπι με τον Ηρόδοτο. Η ομάδα των Χανίων συνέτριψε με σκορ 5-1 την ομάδα της Αλικαρνασσού.