Πήρε εισιτήριο ο Φιλιππίδης

πήρε-εισιτήριο-ο-φιλιππίδης-451997

Το «παρών» στον τελικό του επί κοντώ, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστό Στίβου που διεξάγεται στο Παρίσι, θα δώσει ο αθλητής του Γ.Σ.Βόλου Κώστας Φιλιππίδης.

Ο 25χρονος επικοντιστής του ΓΣΒ με άλμα στα 5,65μ. στα προκριματικά του αγωνίσματος κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό που θα πραγματοποιηθεί σήμερα Σάββατο στις 16:45.

Ο Φιλιππίδης πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5.20μ., 5.40μ., 5.55μ., ενώ χρειάστηκε να δοκιμάσει τρεις φορές για να ξεπεράσει τα 5.65μ. που του έδωσαν μία θέση στην οκτάδα.

Δεν τα κατάφερε η Φιλάνδρα

Δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά των 800μ. γυναικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου που πραγματοποιείται στο Παρίσι, η Ελένη Φιλάνδρα. Η 27χρονη Ελληνίδα αθλήτρια, τερμάτισε τέταρτη στη δεύτερη προκριματική σειρά σε χρόνο 2:03.89 που αποτελεί και την καλύτερη φετινή της επίδοση.

Αν και η Φιλάνδρα θα μπορούσε να προκριθεί χάρις στον χρόνο της, η Βρετανίδα Οκόρο Μέριλιν που έτρεξε στην τέταρτη και τελευταία προκριματική σειρά ήταν κατά τρία εκατοστά του δευτερολέπτου ταχύτερη (2:03.86), στερώντας την πρόκριση στις ημιτελικές σειρές του αγωνίσματος στην αθλήτρια του Πανελληνίου.

"Δεν μου άρεσε καθόλου ο αγώνας μου. Ήμουν πολύ άτονη. Με έσπρωξε κιόλας η Γαλλίδα εκεί που έπρεπε να ανεβάσω ρυθμό και αποσυντονίστηκα", είπε η Φιλάνδρα και πρόσθεσε: "Τώρα είναι η δεύτερη φορά που απογοητεύομαι. Η πρώτη ήταν όταν τερμάτισα και είδα τον χρόνο. Είχα καταλάβει ότι ήταν δύσκολο όμως είχα μια μικρή ελπίδα".

Δεν πάει τελικό ο Τσιάμης

Τα άλματα του Δημήτρη Τσιάμη δεν του έδωσαν το εισιτήριο για τον τελικό του τριπλούν, του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στο Παρίσι.

Ο 29χρονος άλτης δεν κατάφερε να πιάσει την καλύτερη φετινή του επίδοση (16.98μ.) και με καλύτερο άλμα στα 16.30μ. (16.13μ. και 15.71μ. τα άλλα δύο) κατετάγη 14ος, μένοντας εκτός συνέχειας του αγωνίσματος.

Δύο στον τελικό του ύψους

Τα πρώτα χαμόγελα για την αποστολή της εθνικής ομάδας στο 31ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Παρίσι ήρθαν από τους δύο άλτες του ύψους, τον Κώστα Μπανιώτη και τον Δημήτρη Χονδροκούκη που πήραν πανάξια την πρόκρισης τον τελικό του αγωνίσματος, που θα γίνει αύριο (3.30 μ.μ.).

Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές υπερέβησαν τα 2.27 μ και παρά το γεγονός ότι το όριο πρόκρισης ήταν στα 2.30 μ. μαζί με άλλους έξι άλτες που είχαν την ίδια επίδοση πέρασαν στον μεγάλο τελικό.

Μάλιστα ο Κώστας Μπανιώτης και ο Δημήτρης Χονδροκούκης είχαν ακριβώς τις ίδιες προσπάθειες. Με την πρώτη «καθάρισαν» κατά σειρά τα 2.12 μ, τα 2.17 μ, τα 2.22 μ, αλλά και τα 2.27 μ και πέρασαν πανηγυρικά στον τελικό.

Για τον 25χρονο Κώστα Μπανιώτη, που έχει περάσει φέτος δύο φορές τα 2.30 μ και προπονείται με τον Γιώργο Τσούγγο, είναι ο δεύτερος σερί τελικός στη διοργάνωση, καθώς ήταν 6ος πριν από δύο χρόνια στο Τορίνο, ενώ πέρυσι ήταν φαναλίστ και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοικτού στίβου στη Βαρκελώνη, καταλαμβάνοντας την 8η θέση.

Για τον Κυριάκο Χονδροκούκη είναι ο πρώτος μεγάλος τελικός σε επίπεδο ανδρών. Ο 23χρονος, που σπουδάζει ηλεκτρολόγος-μηχανικός και έχει λατρεία στη μουσική, καθώς παίζει μπάσο, με τα 2.27 μ ισοφάρισε το απόλυτο ατομικό του ρεκόρ.

Έχει να επιδείξει την 6η θέση στο παγκόσμιο εφηβικό πρωτάθλημα του 2006 και προπονείται με τον πατέρα του και παλιό πρωταθλητή του αγωνίσματος Κυριάκο Χονδροκούκη.

Την πρόκριση για τον τελικό με άλμα στα 2.27 μ πήραν ακόμα οι: Γιάροσλαβ Μπάμπα (Τσεχία), Γιάνικ Κλάουσεν (Δανία), Αλεξάντερ Σουστόφ (Ρωσία), Ιβάν Ουχόφ (Ρωσία), Μάρκο Φασινότι (Ιταλία) και Ραούλ Σπανκ (Γερμανία).

Το πρόγραμμα σήμερα στο Παρίσι

Πρωί 10.00 60μ Α Επτάθλου 10.05 Επί κοντώ Γ (προκριματικά) -Κυριακοπούλου– 10.05 Ύψος Γ (προκριματικά) 10.40 Μήκος Α Επτάθλου 11.00 60μ Γ (προκριματικά) -Κοκλώνη– 11.30 60μ Α (προκριματικά) -Αγγελάκης– 12.15 Μήκος Γ (προκριματικά) -Καφούρου– 12.30 3.000μ Γ (προκριματικά) 12.30 Σφαιροβολία Α Επτάθλου Απόγευμα 15.20 Σφαιροβολία Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 15.30 Ύψος Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) 15.45 Τριπλούν Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 15.50 1.500μ Α (προκριματικά) 16.20 800μ Γ (ημιτελικά) 16.40 800μ Α (ημιτελικά) 16.45 Επί κοντώ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) 17.10 60μ Γ (ημιτελικά) 17.25 Μήκος Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) 17.30 60μ Α (ημιτελικά) 17.30 Ύψος Α Επτάθλου 17.50 3.000μ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) 18.15 1.500μ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 18.30 400μ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 18.45 400μ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) Κυριακή 6/3 Πρωί 10.45 60μ εμπόδια Α Επτάθλου 11.30 Επί κοντώ Α (Επτάθλου) Απόγευμα 15.50 Μήκος Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 16.00 1.000μ Α Επτάθλου 16.00 Επί κοντώ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 16.15 3.000μ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 16.30 Ύψος Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 16.45 800μ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) 17.00 800μ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 17.20 1.500μ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) 17.25 Τριπλούν Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) 17.40 60μ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 17.55 60μ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) 18.15 4χ400μ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) 18.40 4χ400μ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) Μουρδουκούτας Χρήστος.