ΣΤΙΒΟΣ

Πρωτιές και διακρίσεις από Λάρισα μέχρι Ταϊλάνδη για το Σύλλογο Δρομέων Βόλου

πρωτιές-και-διακρίσεις-από-λάρισα-μέχ-692573

Άλλη μια μεγάλη αποστολή πραγματοποίησε ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου σε αγώνα δρόμου, καθώς αυτή τη φορά έτρεξε στον 16ο Ημιμαραθώνιο Τύρναβος-Λάρισα και συνέχισε έτσι για ισάριθμη χρονιά τη παρουσία στη διοργάνωση. Ήταν η τελευταία μαζική παρουσία σε αγώνα εκτός του Νομού Μαγνησίας για το 2018 για τον ΣΔΒ, ωστόσο μέχρι το τέλος του έτους η δράση δεν πρόκειται να σταματήσει καθώς τη Κυριακή ακολουθεί ο Δρόμος Θυσίας Αγριά-Δράκεια, και στις 29 του μήνα το 3ο Volos Santa Run.

Ακριβώς 30 ήταν οι δρομείς του ΣΔ Βόλου που έτρεξαν στη γειτονική πόλη, και μάλιστα μοιράστηκαν ακριβώς ανά 15 στον Ημιμαραθώνιο (21,1 χιλιόμετρα) και τον Δρόμο 4.800 μέτρων. Η 19χρονη Χριστίνα Κατζουράκη κατέκτησε τη 2η θέση στη μεγάλη απόσταση με χρόνο 1.27.19, επτά μόλις ημέρες μετά τη νίκη της στον αγώνα ίδιας απόστασης στη Ράξα Τρικάλων. Ο αγώνας των 4.800 μέτρων ήταν υπόθεση του ΣΔΒ με τους δρομείς του να αναδεικνύονται νικητές του αγώνα: ο Ζήσης Τσουρέλης στους άνδρες και η Κατερίνα Καραντζιά στις γυναίκες. Αναλυτικά όλες οι συμμετοχές του ΣΔ Βόλου:

101 Δημήτρης Κοτσίλιος 31:25

Στον Όλυμπο, τα Καλάβρυτα, τη Βέροια και τη Δράμα οι αθλητές του ΣΔ Βόλου συνέχισαν επίσης τις περιηγήσεις τους τη Κυριακή. O 13ος Χειμωνιάτικος Ενιπέας, ορεινός αγώνας 22.500 μέτρων είχε 3 συμμετοχές από τον σύλλογο, με τον Νίκο Σιδηρόπουλο να τερματίζει 54ος (2.45.23), τον Γιώργο Καλαντζή 65ος (2.49.06), και τον Χρἠστο Τσιτσιγιάννη 198ος (3.20.04). Στον παράλληλο αγώνα Ολύμπια Μονοπάτια 11χλμ ο Θωμάς Μαλιαχόβας διακρίθηκε καθώς κατέλαβε την 7η θέση με 57.01.

Τη μνήμη των εκτελεσθέντων από τους ναζί τίμησαν οι εκατοντάδες δρομείς που συμμετείχαν στον Δρόμο Θυσίας Καλαβρύτων. Μετά από δυνατό συναγωνισμό στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων ο Αχιλλέας Γιαννούλας τερμάτισε 7ος με χρόνο 35.54.

Στη Βέροια έγινε ο 7ος Φιλίππειος Δρόμος 14,5 χιλιομέτρων, και ο Αργύρης Βουρλογιάννης πήρε τη 56η θέση (2ος κατηγορίας) με 1.03.33, ενώ ο Θανάσης Παπαδόπουλος τη 224η (3ος στη κατηγορία του) με χρόνο 1.15.05.

Τα Βαλδίρκεια 2018 πραγματοποιήθηκαν στη Δράμα με τον Αμβρόσιο Δημητριάδη να τερματίζει 4ος με 18.26, ενώ ήταν και ο νικητής της ηλικιακής κατηγορίας.

Ταϊλάνδη!

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Αλέξης Παπαλεξίου, ο αθλητής του Συλλόγου Δρομέων Βόλου βρίσκεται στη Ταϊλάνδη συνδυάζοντας την επίσκεψη στην Ασία με τον αγωνιστικό αθλητισμό. Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος αναδείχθηκε νικητής σε αγώνα, καθώς μετά τη νίκη το 2017 στη Μπανγκόκ, τη Κυριακή κέρδισε τη διαδρομή 11 χιλιομέτρων στη νήσο Laguna Bangtao, κοντά στο Πουκέ. Είναι χαρακτηριστικό ότι η εκκίνηση του αγώνα ήταν στις 6.00 το πρωί τοπική ώρα, και για να πάει στο νησί ο Παπαλεξίου ταξίδεψε αεροπορικώς μεταμεσονύκτια από άλλη περιοχή της χώρας. Ο αγώνας εκτός από την άσφαλτο κυμάνθηκε στην άμμο στη παραλία, και στη συνέχεια πέρασε από δάσος που θύμιζε ζούγκλα.

Το Σάββατο 1 Δεκεμβρίου έγινε στον Προαύλιο Χώρο της Εκκλησίας Αγίου Νικολάου ο πρώτος φιλανθρωπικός μαραθώνιος κωπηλατικού εργομέτρου, με συμβολική συμμετοχή 3 ευρώ, που ενίσχυσε στα μέγιστα τη Φλόγα. Πολλά μέλη του ΣΔΒ έδωσαν το παρόν στην εκδήλωση.

Φινάλε 2018

Ο 17ος Λαϊκός Αγώνας Δρόμου Μνήμης και Θυσίας Αγριά-Δράκεια θα γίνει τη Κυριακή με δωρεάν συμμετοχή. Δεκάδες αθλητές από όλη την Ελλάδα θα τιμήσουν τη μνήμη των 115 εκτελεσθέντων από τους ναζί στις 18 Δεκεμβρίου 1943 στη Δράκεια. Οι δρομείς του ΣΔ Βόλου μπορούν να γράφονται στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160 ώστε ο σύλλογος να στείλει ομαδική συμμετοχή. Την ίδια ημέρα αθλητές του συλλόγου θα τρέξουν και στο Run the Lake 2018 στη Βουλιαγμένη, ενώ ο Στέργιος Κουσκουρίδας θα αγωνιστεί στη Θεσσαλονίκη, στον 7o Δρόμο Πυλαίας.

Το 3ο Volos Santa Run θα γίνει το Σάββατο 29 Δεκεμβρίου και ώρα 17.30. Θα διατηρηθεί η ίδια διαδρομή με τις προηγούμενες χρονιές, απόστασης ενός χιλιομέτρου με εκκίνηση από το χωριό του Άη Βασίλη, θα διασχίζει την Ερμού και θα τερματίζει στον Άγιο Νικόλαο. Το Volos Santa Run θα εξακολουθήσει να μην έχει αγωνιστικό/ανταγωνιστικό χαρακτήρα, και θα δοθεί ακόμη μεγαλύτερη φιλανθρωπική διάσταση.

Μια μεγάλη γιορτή ετοιμάζει ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου για να γιορτάσει τα 30 χρόνια ιστορίας του, σε συνδυασμό με τη κοπή της πίτας. Σύντομα θα δημοσιευθούν όλες οι πληροφορίες.