Τεράστιο διπλό για τον Ολυμπιακό στην παράταση επί του ΑΟΚ Βέροιας

τεράστιο-διπλό-για-τον-ολυμπιακό-στην-699678

Με ένα πολύ σημαντικό διπλό έφυγε ο Ολυμπιακός Βόλου από την Βέροια στην αναμέτρηση με τον τοπικό ΑΟΚ επικρατώντας με 84-74 στην παράταση. Αυτή η νίκη μπορεί να δώσει ώθηση στους ερυθρόλευκους για το πολύ δύσκολο παιχνίδι που ακολουθεί με την 2η στη βαθμολογία Δόξα Λευκάδας.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΑΟΚ Βέροιας-Ολυμπιακός Β. 74-84 (κ.δ. 68-68)

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στην 1η περίοδο του παιχνιδιού βρίσκοντας εύκολα καλάθια στην επίθεση και περιορίζοντας τον Ολυμπιακό μόλις στους 7 πόντους, πήραν διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκάλεπτου (18-7). Στην 2η περίοδο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και κατάφεραν να βρουν καλό επιθετικό ρυθμό, πράγμα το οποίο τους επέτρεψε να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάνε προηγούμενοι με 29-33 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να συντηρούν ένα προβάδισμα της τάξης των 4-6 πόντων φτάνοντας στο 30’ με μία διαφορά 6 πόντων (44-50). Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Ολυμπιακό να κρατάει και το ματς να οδηγείται τελικά στην παράταση με το σκορ στην κανονική διάρκεια να είναι στο 68-68. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και με επιμέρους 6-16 έφτασε στο 3ο του ροζ φύλλο για το φετινό πρωτάθλημα με σκορ 74-84.

Δεκάλεπτα: 18-7, 29-33, 44-50, 68-68, παρ. 74-84

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Ηλιάδης): Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου 5 (1), Καραθανάσης, Γκανάς 12 (4), Βλάχος 21 (2), Μαυρίδης 19 (1), Καραδήσογλου, Κασαμπαλής 8, Ιωαννίδης, Χατζηλαμπρινός 9, Χαραλαμπίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Στύλας 8 (2), Ιλτσόγλου 23 (3), Μπόγδανος 17, Μπουσκολίτης 13 (3), Σκαμαγκάς, Αναστασόπουλος 16 (2), Χάρχαρης, Λουλούδης 8.