Σάρωσαν τα μετάλλια οι κολυμβητές του ΟΕΑ-ΝΑΒ

σάρωσαν-τα-μετάλλια-οι-κολυμβητές-του-454303

Με 33 μετάλλια επέστρεψε η αποστολή του ΟΕΑ-ΝΑΒ από το χειμερινό πρωτάθλημα κολύμβησης κατηγοριών Βορείου Ελλάδος. Ο βολιώτικος όμιλος μάλιστα κατέκτησε την 5η θέση στη Γενική Κατάταξη.

Σε μεγάλη φόρμα οι αθλητές και αθλήτριες της αγωνιστικής ομάδας του ΟΕΑ-ΝΑΒ αγωνίστηκαν κατακτώντας 33 μετάλλια και σημειώνοντας επιδόσεις που αναδεικνύουν για ακόμα μια φορά τη Μαγνησία σε μια από τις μεγαλύτερες δυνάμεις – πανελλαδικά – στον χώρο της πισίνας.

Οι 19 αθλητές και αθλήτριες του Γρηγόρη Μαντά και της Έλενας Μπεσμπέρστοβα έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους στους αγώνες και αύξησαν τον αριθμό μεταλλίων από 31 (το 2010) σε 33 (9 χρυσά,18 ασημένια και 6 χάλκινα), κατατάσσοντας τον ΟΕΑ-ΝΑΒ στην 5η θέση στη βαθμολογία, ανάμεσα σε 49 ομίλους, με 379 βαθμούς.

Αναλυτικότερα τα αποτελέσματα:

Στα ατομικά αγωνίσματα οι 17 από τους 19 αθλητές της ομάδας μπήκαν στην οκτάδα των αγωνισμάτων τους, ενώ οι 13 κατέκτησαν τουλάχιστον ένα μετάλλιο σε ατομικό αγώνισμα:

Η Σταυρούλα Καραντάκου στις Κορασίδες κατέκτησε Χρυσό στα 100μ & Ασημένιο στα 50μ ελεύθερο, ο Γιάννης Καϊσαρλής κατέκτησε στην κατηγορία παίδων, 2 χρυσά μετάλλια στα 50μ πεταλούδα και 200 μικτή ατομική και & χάλκινο στα 100μ πεταλούδα, ο Κωνσταντίνος Βαραλής, στην κατηγορία παμπαίδων Α, κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια στα 200 και 400μ ελεύθερο και χάλκινο στα 50μ ελεύθερο. Ο Πλάτων Μεγαγιάννης, στους Παίδες, κατέκτησε 1η θέση στα 400, 2η θέση στα 1.500 και 4η στα 200 ελεύθερο, ο Γρηγόρης Λεύκελης, στους Παίδες, 1η θέση στα 1.500, 5η θέση στα 400 και 6η στα 200 ελεύθερο, η Στελίνα Απλαντή 3 ασημένια μετάλλια, στα 400-800 ελεύθερο και 200 μικτή ατομική, η Άρτεμις Λιούπη 2η θέση στα 200 και 5η στα 100 ελεύθερο, η Ελισάβετ Μαρμαρά 3 ασημένια μετάλλια, στα 200-400-800 ελεύθερο, η Χριστίνα Νίστα 2η θέση στα 200 και 5η στα 100 ύπτιο, ο Γιάννης Στάμος, Παμπαίδες Β, κατέκτησε 3 ασημένια μετάλλια στα 100-200 ύπτιο και 50 ελεύθερο, ο Χρήστος Τσαρτσαλής 2η θέση στα 200 μικτή και 7η στα 100 πεταλούδα, η Μαρία Αγριγιάννη 3η θέση στα 50 ύπτιο, 7η στα 50 ελεύθερο και 9η στα 100 ύπτιο, ο Στέργιος Μπακώσης 3η θέση στα 1500, 4η στα 400 ελεύθερο και 10η στα 200 ελεύθερο, η Ιωάννα Ιωάννου 4ες θέσεις στα 200-400 και 5η θέση στα 100 ελεύθερο, η Ελλη Τακοπούλου 4η στα 200 ύπτιο, 6η στα 200 πεταλούδα και 100 ύπτιο, ο Κώστας Ζηργάνος 8ος στα 100 πεταλούδα, 13ος στα 200 ύπτιο, η Χαρά Αλεξίου 12η στα 50 και 100 πεταλούδα και η Ειρήνη Σταύρου 12η στα 100, 13η στα 200 ύπτιο.

Στα ομαδικά αγωνίσματα οι αθλητές του ΟΕΑΝΑΒ αγωνίστηκαν σε 11 σκυταλοδρομίες, όπου κατέκτησαν 2 χρυσά, 3 ασημένια και 3 χάλκινα μετάλλια, τρεις 4ες θέσεις και μία 7η. Η ομάδα κορασίδων, με τις Αγριγιάννη, Καραντάκου, Λιούπη, Τακοπούλου κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 ελεύθερο. Η ομάδα Κορασίδων, με τις Αγριγιάννη, Καραντάκου, Λιούπη, Νίστα κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα 4Χ200 ελεύθερο. Η ομάδα Παγκορασίδων Β, με τις Μαρμαρα, Ιωάννου, Καϊσαρλή, Κοτρούτσου κατέκτησε ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100 ελεύθερο και χάλκινο στα 4Χ200 ελεύθερο. Η ομάδα Παμπαίδων Β, με τους Στάμο, Λύτρα, Τσαρτσαλής, Παλάσκα κατέκτησε ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ200 ελεύθερο, χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100 μικτή , και 4η θέση στα 4Χ100 ελεύθερο. Η ομάδα Παίδων, με τους Λεύκελη, Μπακώση, Καϊσαρλής, Μεγαγιάννη κατέκτησε ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ200 ελεύθερο και 4η θέση στα 4Χ100 ελεύθερο. Η ομάδα Κορασίδων, με τις Αγριγιάννη, Νίστα, Τακοπούλου, Αλεξίου κατέκτησε 4η θέση στα 4Χ100 μικτή. Η ομάδα Παγκορασίδων Β, με τις Μαρμαρα, Ιωάννου, Βαραλή, Σταύρου κατέκτησε 7η θέση στα 4Χ100 μικτή.

Απίστευτα μαχητική, αλλά και έμπειρη πλέον, η ομάδα αφιέρωσε την επιτυχία της στους προπονητές της, ενώ ο ενθουσιασμός των παιδιών και η ικανοποίηση των προπονητών συνοδεύτηκε από την ικανοποίηση των εφόρων και των γονιών που έδωσαν ραντεβού για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα το καλοκαίρι στην Αθήνα.