Αμετάβλητη η τριάδα

αμετάβλητη-η-τριάδα-430958

Αμετάβλητη παραμένει η πρώτη τριάδα της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών. Ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου έμεινε η δεύτερη Νίκη Βόλου μετά την εντός έδρας επιτυχία της επί του Αιγινιακού στο κλειστό της Νέας Ιωνίας για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος και συνεχίζει να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής τον Αμπελώνα, ενώ η τρίτη Μεταμόρφωση πέρασε από την Κοζάνη κερδίζοντας τον τοπικό Ηρακλή στην παράταση.

Δυσκολεύτηκε αλλά το πήρε

Έστω και δύσκολα η Νίκη πήρε αυτό που ήθελε από τον Αιγινιακό με 65-60, διατήρησε το αήττητο στη Νέα Ιωνία και παράλληλα παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τον πρώτο στην κατάταξη, Αμπελώνα. Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν και παραλίγο μάλιστα να κάνουν την ζημιά φτάνοντας μάλιστα στον έναν πόντο ένα λεπτό πριν την λήξη. Όμως οι παίκτες του Γιώργου Ζαφειρούδη ήταν αυτοί που γέλασαν στο τέλος. Ο Μυστηλιάδης ήταν ο πρωταγωνιστής της τελευταίας στιγμής αφού με γκολ φάουλ έδωσε την λύση και οδήγησε τους γηπεδούχους σε μια σημαντική επικράτηση. Ο Θυμνιός με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους κυανόλευκους και τον ακολούθησε ο Κουτίνας με 15.

Διαιτητές: Τάτσικας – Ανδρόνικος.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 31-29, 51-45, 65-60

Νίκη Βόλου (Ζαφειρούδης): Ζαρογιάννης 12, Αναγνωστόπουλος Ε., Σαμαράς, Στάμος, Αναγνωστόπουλος Χρ., Χριστομάνος 4, Θυμνιός 18, Κουτίνας 15, Τσώλης 10 (1), Μυστιλιάδης 6 (1)

Αιγινιακός (Θωμαΐδης): Μπάγκι 7 (1), Μωυσίδης, Καλαϊτζίδης, Γκουντίνας, Στυλιανίδης, Αλβανός, Βαφειάδης, Βουλτσίδης 19 (2), Κουρκούτας 9 (1), Δένης 15, Λωτζανιώτης 10.

Διπλό στην παράταση

Η Μεταμόρφωση συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία και φαίνεται πως κανείς δεν μπορεί να την «κουνήσει» από την τρίτη θέση. Οι παίκτες του Αντώνη Μυριντζή πέρασαν από μια δύσκολη έδρα κερδίζοντας τον Ηρακλή στην Κοζάνη με 71-79 στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και στο +12 κατά την διάρκεια του αγώνα επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική τους ανωτερότητα, αλλά κάποιες μικροσυμπλοκές που δημιουργήθηκαν και διέκοψαν το ματς, επηρέασαν την απόδοση τους και έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ανατρέψουν την κατάσταση. Η κανονική περίοδος τελείωσε 63-63, αλλά πιο ψύχραιμοι οι Βολιώτες στον έξτρα χρόνο, έφτασαν στην πολύτιμη επικράτηση.

Διαιτητές: Ζαγορίδης – Τζιβελεκίδου

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 20-32, 47-43, 63-63(κ.α.), 71-79.

Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Ρέππας Χ. 5, Ηλιόπουλος 11 (3), Μιχαηλίδης 20 (2), Δημητριάδης 2, Ρέππας Ν. 13 (3), Στάιος 8 (2), Ψάλτου 12

Μεταμόρφωση (Μυριτζής): Καραγεώργος Θ. 14 (3), Καραγιώργος Γ. 19 (4), Υφαντόπουλος 3 (1), Ντίκας 5 (1), Μπόγδανος 20 (1), Καλογερόπουλος 4, Τοπούζης 10, Καραρήγας 4, Τσαπραΐλης

14.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞ. 16 0 16 947 1350

Η επόμενη αγωνιστική (27/02): Μ. Αλέξανδρος Κρ. Βρυσ. – Νίκη Βόλου, Αιγινιακός – Αμπελώνας, Αργος Ορεστικό – Ηρακλής Κοζάνης, Μεταμόρφωση Βόλου – Φοίνιξ Λάρισας, Αριστοτέλης Επανωμής – Αετός Κιλκίς, Μακαμπή – Αλέξανδρος Αξιούπολης, Πρωτέας Γρεβενών – Πανεδεσσαϊκός.