«Έμφραγμα» στο 91’ και 1-1

έμφραγμα-στο-91-και-1-1-709042

Με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Κρητικοί πήραν τον βαθμό από την ΠΑΕ Βόλος χθες στο γήπεδο της Νεάπολης για την εμβόλιμη 5η στροφή της Football League.

Ο Μπρους ήταν αυτός που σκόραρε στο 91’ και… «έσβησε» το γκολ του Λούκας από το 10’, κρατώντας έτσι την ομάδα του αήττητη στο πρωτάθλημα, με το 1-1 να σηματοδοτεί την πρώτη φετινή ισοπαλία για τις δύο ομάδες.

Καλύτερα μπήκε η ΠΑΕ Βόλος στο παιχνίδι και αφού έκανε αισθητή την παρουσία της με τον Μάντζη στο 6’, πήρε το προβάδισμα τέσσερα λεπτά μετά. Συγκεκριμένα, ο Γκαρσία ήταν αυτός που με πλασέ έβαλε μπροστά τους κυανέρυθρους, εξαργυρώνοντας με αυτόν τον τρόπο τη δυναμική είσοδο της ομάδας του στην αναμέτρηση. Ο Εργοτέλης στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό, με τις προσπάθειες του να μην έχουν αποτέλεσμα, με το 1-0 να είναι και σκορ ημιχρόνου, αφού στο 12’ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Καραγκιολίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουτσάκη.

Εκατέρωθεν φάσεις είχαμε με την έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Μάντζη για τους γηπεδούχους και τον Έφορντ για τον Εργοτέλη, να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Στο 63’, ο Αμερικανός των Κρητικών έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Καραγκιολίδης του είπε όχι στο τετ-α-τετ του. Έπειτα, οι κυανέρυθροι αποφάσισαν να κλείσουν τους χώρους, με τους Κρητικούς να μην μπορούν να είναι αποτελεσματικοί, αλλά ο Μπρους κατάφερε να ισοφαρίσει στο 91’ και να χαρίσει έτσι τον βαθμό στην ομάδα του. Συγκεκριμένα ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ και ο Μπρους που εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, πλάσαρε εύστοχα. Λίγο πριν το φινάλε ο Ηλιόπουλος βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε, αλλά έδιωξε ο Καλογεράκης διατηρώντας το 1-1 στο 92’.

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-1

Σκόρερ: 10’ Λούκας – 90+1’ Μπρους

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Φράγιος (Μακεδονίας), Γούτας (Χαλκιδικής)

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Ουνγιαλίδης, Ν’ Γκουέμ, Πίτου Γκαρσία (76’ Καμπαγιέρο), Λούκας (68’ Ηλιόπουλος), Κότο, Πέντα, Μάντζης (66’ Πίσπας).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Μπουτσάκης, Μπάτζιος, Μπρους, Οικονόμου, Τσέλιος, Έφορντ, Ιατρούδης, Μπουρσέλης (32’ λ.τρ. Καπνίδης, 54’ Σταθόπουλος).

Περίπατο η Κέρκυρα

Στο έτερο σημαντικό ματς της εμβόλιμης αγωνιστικής, η Κέρκυρα έκανε… περίπατο απέναντι στη Δόξα Δράμας, την οποία κέρδισε με το ευρύ 3-0, χάρις σε δύο γκολ του Τουράμ -ο οποίος σκόραρε και στο 26’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά για επιθετικό φάουλ- κι ένα ακόμα από τον Αποστολίδη. Εντυπωσιακή η επικράτηση και της ΑΕ Καραϊσκάκης με 4-0 επί του Αιγιανιακού, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το… καλημέρα, με το σουτ του Ψιάνου, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως το τελικό αποτέλεσμα είχε διαμορφωθεί με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού…