Πρεμιέρα στην Α1 ΕΣΚΑΘ με νίκες για τα φαβορί

πρεμιέρα-στην-α1-εσκαθ-με-νίκες-για-τα-φ-730559

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Τα φαβορί επικράτησαν στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ που έγινε το Σαββατοκύριακο. Στα παιχνίδια του Σαββάτου ο ΓΣ Βόλου νίκησε τον Αιολικό με 79-65, με τον Ιωνα να επικρατεί σ’ ένα κλειστό ματς 60-53 της ΑΕΒΔ. Ο ΓΣ Αλμυρού επιβλήθηκε εύκολα του Αετού Πλατυκάμπου με 76-58 ενώ, η Ανάληψη δεν συνάντησε δυσκολία κόντρα στον Μύτικα τον οποίον και κέρδισε με 67-52. Στα ματς της Κυριακής η Αγριά κέρδισε τον Κεραυνό με 63-55, ενώ η Σκιάθος γνώρισε βαριά ήττα στην Λάρισα από τον Σπάρτακο.

ΓΣ Βόλου-Αιολικός 79-65
Για ένα δεκάλεπτο φάνηκε ανταγωνιστική η νεοφώτιστη και νεανική ομάδα του Αιολικού απέναντι στον Γυμναστικό ο οποίος είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια στο ροζ φύλλο με σκορ 79-65. Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ και να ακολουθούν με την περίοδο να κλείνει στο 22-18. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός έσφιξε πολύ την άμυνά του και περιόρισε τους φιλοξενούμενους μόλις στους 10 πόντους με την διαφορά να γίνεται διψήφια και το ημίχρονο να βρίσκει τους ασπρόμαυρους μπροστά με 47-28. Στην 3η περίοδο το μοτίβο έμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να διατηρούν διψήφιο προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι 63-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα των Κοσμάτου και Ντάκη να παίρνει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 79-65.

Δεκάλεπτα: 22-18, 47-28, 63-49, 79-65

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κυριαζής, Κορτέσης, Αναστασιάδης 5(1), Ζήσης 5, Μούτσιος, Χατζόπουλος 16(1), Ντάκης 9, Σταθούρος 7(1), Τετζεράκης 2, Κουρουπάκης 1, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 32(2)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Λογοδότης 10(2), Αντωνίου, Σαμαράς 11(1), Φερχάτι, Σούλης 12(1), Γεωργατζής 3(1), Ντούρας 15, Κολτσιδόπουλος 6, Παπανικολάου 4, Δαρτιώτης, Βαγιόπουλος 2, Στρέτζος 2

ΓΣ Αλμυρού-Αετός Πλατυκάμπου76-58
Δεν συνάντησε προβλήματα ο ΓΣ Αλμυρού απέναντι στον Πλατύκαμπο νικώντας πολύ εύκολα με 79-58 και παραμένωντας αήττητος στη φετινή σεζόν. Από την αρχή οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα επιτρέπωντας μόλις 9 πόντους στους φιλοξενούμενους στο 1ο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με σκορ 15-9. Στην 2η περίοδο ο Αλμυρός ανέβασε κι άλλο στροφές ανεβάζοντας την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +15 (39-24). Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός συντήρησε με ευκολία το μεγάλο προβάδισμα που είχε με τον πίνακα στο 30’ να δείχνει σκορ 61-44. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστική με τους γηπεδούχους να φτάνουν με άνεση στην τελική επικράτηση με διαφορά 18 πόντων (76-58).

Δεκάλεπτα: 15-9, 39-24, 61-44, 76-58

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 13(3), Τοκατλίδης 3, Θ. Μαμούρας 3(1), Παπούλιας 30(3), Συνάζος, Π. Μαμούρας 3(1), Παπαβαΐτσης 2, Παπακωνσταντίνου, Βλήτσιος 3, Θέος 15(1), Χατζής, Βαλαμούτης 4

ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ (Σάκκαρης): Φαρμάκης, Ακρίβος 3(1), Λευκαδίτης 2, Κρικώνης 16(2), Γιακού, Μαστοροδήμος 12, Σπανός 11(1), Γεωργόπουλος 1, Γούρναρης 5(1), Γκουντελάκης 2, Μαργαριτόπουλος 6(1)

ΑΕΒΔ-Ιωνας 53-60
Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Ιωνας κατάφερε να πάρει μία σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ΑΕΒΔ με 60-53 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 14-14. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά με τον Ιωνα να πηγαίνει στ’ αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα ενός σουτ (23-25). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν λίγο την διαφορά παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (41-47) στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή με τους παίκτες του Ιωνα να κρατάνε όμως, το μικρό προβάδισμά τους έως το τέλος φτάνοντας τελικά στη νίκη με 53-60.

Δεκάλεπτα: 14-14, 23-25, 41-47, 53-60

ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος-Κατσαφούρης): Κουρατίδης 7(2), Μπανιάς, Ζαμπέτογλου, Ντελής, Ιωαννίδης 4(1), Μαντζουράνης 19, Χαρχαρής, Μπαμπάνης 5(1), Μπουσκολίτης, Βλάχος 5(1), Γκουντόπουλος 5, Καλιντζέος 8(1)

ΙΩΝΑΣ (Κατσαλής): Σέρρης, Κέτουλας 2, Τζήμας 15(1), Φωτιάδης 5(1), Ευτυχίδης 6, Κουμπούνης, Γεωργόπουλος 16(3), Μπεκρής, Βασιλείου 6, Φοινικόπουλος, Παυλόπουλος 10, Τσίγκος

Ανάληψη-Μύτικας 67-52
Νικηφόρα μπήκε στο πρωτάθλημα και η Ανάληψη η οποία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα με αντίπαλο τον Μύτικα φτάνοντας στη νίκη με 67-52. Από την αρχή οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και έχτισαν μία μικρή διαφορά τελειώνοντας την 1η περίοδο προηγούμενοι με 22-17. Στο 2ο δεκάλεπτο η Ανάληψη συνέχισε να έχει τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας αποκτήσει διαφορά 10 πόντων με το σκορ στο 39-29. Στην 3η περίοδο οι κυανέρυθροι περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους 10 πόντους και με επιμέρους 17-10 στο δεκάλεπτο πήραν στο 30’ προβάδισμα 17 πόντων (56-39) καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τους παίκτες του Αγη Τζούμα να φτάνουν εύκολα στην επικράτηση με 67-52.

Δεκάλεπτα: 22-17, 39-29, 56-39, 67-52

ΑΝΑΛΗΨΗ (Τζούμας): Αβέλλας 7 (1), Χατζηνικολάου, Ευαγγελινός 14(2), Αλεξίου 7, Κουτσονοβάκης, Κωλέτσης 2, Ανέστης 3 (1), Τύμπας 10 (1), Μπακίρης, Λουκίδης 10 (1), Βούλγαρης 8 (1), Στάμος 6

ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου): Σιαμέτης 2, Α. Ξυντάρας 2, Ντάφος 12, Τσιμούρτος 7 (1), Γκατζούνης 4, Π. Ξυντάρας 6, Τοπαλούδης 11, Μωυσής, Σκύφτας 7, Ψύρρας 1

Αγριά-Κεραυνός Λ. 63-55
Κάνοντας ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο η Αγριά, όπου είχε επιμέρους σκορ 22-11, πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για το φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 63-55 του Κεραυνού Λάρισας. Το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, η τελευταία περίοδος όμως ήταν παράσταση για έναν ρόλο με την Αγριά να παίρνει τη νίκη.
Δεκάλεπτα:
13-14, 31-31, 41-44, 63-55
ΑΓΡΙΑ
(Στρατίκης): Καζεπίδης 7, Καλογερόπουλος 17, Βογιατζάκης, Κοντάκης 2, Κοψιαλής 6(2), Καραθάνος 10, Ρόσσιος 12 , Παπαζήσης 2, Ξυπνητός, Μητρουλάς 5(1)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Πάκας):Παπανικολάου 5(1), Πανάγος 17(5), Χαμψάς, Σπυρόπουλος 10, Ευσταθίου 1, Χαχόπουλος 2, Σταυροθεόδωρος 15(1), Μουστέλης, Ευθυμίου, Νασίκας 5

Σπάρτακος-ΓΣ Σκιάθου 85-47
Δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική η Σκιάθος στη Λάρισα κόντρα στον τοπικό Σπάρτακο και ηττήθηκε με 85-47.

ΓΣ Σκιάθου (Κρίτσαλος): Κατσαμπάς, Πεζάτος 3(1), Κρίτσαλος 2, Κοντός, Λεκάι 21(3), Ζαφείρης 5(1), Παπαδάκης 1, Γραμματικός, Σβίγκος 2, Μουτζούρης, Σανιδάς 5, Χαρανάς 8(2)