«Νίκη»σε και παραμένει σε τροχιά τίτλου

νίκησε-και-παραμένει-σε-τροχιά-τίτλ-458135

Πρωτάθλημα για δύο! Μετά την επιτυχία της Νίκης στο τοπικό ντέρμπι με την Μεταμόρφωση για την Γ’ Εθνική μπάσκετ η δυάδα των ομάδων που θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την άνοδο ξεκαθάρισε! Οι κυανόλευκοι επικράτησαν δίκαια με 71-60 μιας ομάδας που το πάλεψε, που «επέστρεψε» δυο φορές στο παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να περιορίσει τα πολλά ατού της Νίκης.

Η Νίκη παρουσίασε για άλλη μια φορά πολυφωνία στην επίθεση. Κι αν ο Ζαρογιάννης έμεινε στους οκτώ και εξουδετερώθηκε με επιτυχία με τη βοήθεια και των φάουλ με τα οποία φορτώθηκε από νωρίς, οι κυανόλευκοι είχαν κι άλλες λύσεις. Εκεί που πρέπει να σταθεί κανείς είναι στην εκπληκτική απόδοση του Γρηγόρη Μυστιλιάδη που σταμάτησε στους 17, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν από τους κυανόλευκους και οι Κουτίνας, Τσώλης και Θυμνιός. Αντίθετα για τη Μεταμόρφωση που «πνίγηκε» στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων, ο μόνος που έσπασε το φράγμα και πέτυχε διψήφιο ήταν ο Τοπούζης, αφού ο Φρουσκλιάς και Μπόγδανος, έμειναν στους επτά…

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ και με την Μεταμόρφωση να μένει στο ματς χάρη στον έλεγχο των επιθετικών κυρίως ριμπάουντ και στην ανανέωση των επιθέσεών της. Η Νίκη είχε στον πάγκο τον Ζαρογιάννη που είχε υποπέσει από νωρίς σε δυο φάουλ και αποσύρθηκε για να προστατευτεί. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Τοπούζης που κυριάρχησε κάτω από το καλάθι. Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά νευρική για τις δύο ομάδες, ενώ έγιναν πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο Μυστηλιάδης με δύο βολές ήταν ο παίκτης που ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (17-11), δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στους κυανόλευκους, ενώ ένα επιθετικό φάουλ, σε συνδυασμό με τεχνική ποινή στους φιλοξενούμενους έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +11.

Παρά το γεγονός ότι από το 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζαρογιάννης είχε τρία φάουλ, οι παίκτες του Αντώνη Μυριντζή δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την συγκυρία. Η Μεταμόρφωση επέστρεψε στο ματς και μείωσε σε 26-24 όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Τσώλης που με έξι προσωπικούς του πόντους έφερε ξανά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Στην τρίτη περίοδο δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κουτίνα εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 πόντους που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα. Στην τελευταία περίοδο η Νίκη κόλλησε επιθετικά και έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν έως και τους δέκα πόντους. Όμως η προσπάθειά τους δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Η Νίκη δίκαια πανηγύρισε το ροζ φύλλο που την απέσπασε τρεις βαθμούς απόσταση από την τρίτη Μεταμόρφωση και την διατήρησε στον έναν πόντο από τον πρωτοπόρο Αμπελώνα.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος – Τζήμα

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 42-28, 61-45, 71-60.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Ζαρογιάννης 8, Αναγνωστόπουλος Μ. 3, Σαμαράς 7, Αναγνωστόπουλος Χρ., Στάμος, Χριστομάνος, Θυμνιός 10, Κουτίνας 13 (2), Τσώλης 13, Μυστιλιάδης 17 (3).

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριτζής): Καραγιώργος Θ. 6 (1), Καραγιώργος Γ. 7, Υφαντόπουλος 3 (1), Ντίκας 5, Μπόγδανος 7, Καλογερόπουλος 6, Τοπούζης 19, Φρουσκλιάς 7, Καραρήγας, Τσαπραΐλης.