Δεν χάνει ο Ολυμπιακός!!!

δεν-χάνει-ο-ολυμπιακός-458553

Αήττητος στο Βόλο παίζοντας με τον Ατρόμητο και χωρίς ήττα στη μεγάλη κατηγορία είναι ο Ολυμπιακός Βόλου, που και στο πρώτο ματς στον α΄ γύρο πήρε ισοπαλία στο Περιστέρι με σλοβάκικα γκολ από τους Μάριο Μπρέσκα και Πίτερ Ντολεζάι…

Το πιο σημαντικό πάντως είναι ότι στις συναντήσεις για την Α’ Εθνική μεταξύ Ολυμπιακού-Ατρόμητου οι Βολιώτες δεν έχουν χάσει ποτέ!!!

Την περίοδο 74-75 είχαμε στις 3-11-74 Ατρόμητος-Ολυμπιακός 1-2 με γκολ των Τσουκνίδα και Παπαρήγα και στις 16-3-75 Ολυμπιακός -Ατρόμητος 0-0.

Την περίοδο 1972-73 στις 8-10-72 στο Περιστέρι είχαμε 0-0 και στο Βόλο 4-3-73 Ολυμπιακός-Ατρόμητος 1-0 με γκολ του Νίκου Μαλάκου…

Την φετινή περίοδο (17/10/10) υπήρξε άλλη μια ισοπαλία στο Περιστέρι: Ατρόμητος-Ολυμπιακός 2-2 (43′ Μπρίτο,79′ Σαμπού -57′ Μπρέσκα ,83′ Ντολεζάι)

Και στη Β’ Εθνική ο Ατρόμητος δεν κέρδισε ποτέ στο Βόλο με την τελευταία συνάντηση Ολυμπιακού-Ατρόμητου ήταν πρόπερσι με ήττα στο Περιστέρι και επεισοδιακή ισοπαλία στο ΕΑΚ. 28/9/08 Ατρόμητος – Ολυμπιακός Β. 2-0 (64′ Κόρμπος, 80′ Μπρίτο ) και 2/2/2009 Ολυμπιακός-Ατρόμητος 1-1 (23΄ αυτογκόλ Δημ. Ιωάννου – 44 Καλατζής)

Πάντα στη Β΄ Εθνική την περίοδο 2004 -2005 ο Ολυμπιακός κέρδισε (9-1-05) τον Ατρόμητο 5-0 στο Βόλο (16′ Δεμιρτζόγλου, 29′, 53′ Σαϊτιώτης, 44′ Συμεωνίδης, 90′ Μπουντούρης)… και στις 15 Μαΐου 2005 με 0-3 στο Περιστέρι (40′ Σαϊτιώτης, 50′, 77′ Μπουντούρης), ενώ και τα δυο ματς έγιναν κεκλεισμένων των θυρών.

Την περίοδο 2002-2003 ο Ολυμπιακός στις 12-1-03 κέρδισε 1-0 στο Βόλο (10′ Τσέροβιτς) και στις 11-5-03 στο Περιστέρι με 0-1 (28′ Αγγελόπουλος).

Την περίοδο 1993-94 και στις 7-11-93 ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 0-0 στο Βόλο, έχασε με 4-1 (35′ Καρυώτης, 40′ Παπαχρήστου, 55′ Βαβίλης, 60′ Σπανός – 82′ Κρίστοβιτς) στο Περιστέρι, ενώ ήττες είχε γνωρίσει και τις δυο προηγούμενες χρονιές.

Την περίοδο 92-93 είχαμε στις 4-10-92 Ολυμπιακός -Ατρόμητος 1-0 (αυτογκόλ Ιωάννου) και στις 21-2-93 Ατρόμητος -Ολυμπιακός 4-0 με 2 γκολ του Βαβίλη και από ένα των Παπαχρήστου, Νανούρη, ενώ την περίοδο 91-92 είχαμε 10-11-91 Ολυμπιακός-Ατρόμητος 1-1 (61′ Τάχος – 71’ Λαμπρόπουλος) και στις 8-3-92 Ατρόμητος-Ολυμπιακός 2-0 (11′ Γιούρισιτς, 89’ Συργκάνης).

Συνάντηση Ολυμπιακού-Ατρόμητου ήταν και για το Κύπελλο στο Βόλο (32 προς 16) στις 10-10-2007, όταν μετά από το 1-1 του κανονικού αγώνα (13′ Κατσαρός-47’ Σίριο) και στην παράταση η αθηναϊκή ομάδα πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 5-6.

Δώνης vs Τσιώλης

Ο Γιώργος Δώνης προπονητής του Ατρόμητου σήμερα είναι στα ίσα στις αναμετρήσεις του με τον Σάκη Τσιώλη, καθώς σε 6 ματς πρωταθλήματος δεν έχει ηττηθεί ποτέ του στο πρωτάθλημα από τον Καρδιτσιώτη τεχνικό.

Ο Σάκης Τσιώλης έχει δύο νίκες στο παιχνίδι κυπέλλου Θρασύβουλος – Λάρισα το 2008, όταν και η ομάδα της Φυλής (αγωνιζόταν στην Β΄ Εθνική) είχε φτάσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στο πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης είχε νικήσει στην Φυλή με 1-0 και στην Λάρισα με 3-1.

Στο πρωτάθλημα ο Τσιώλης έχει δυο ήττες… και 4 ισοπαλίες.

13/2/2005 Καλαμάτα – ΑΕΛ 0-2 για τη Β΄ Εθνική και στην Α’ 24-9-2006 Ιωνικός – ΑΕΛ 1-2

αλλά και 18/12/2005 ΑΕΛ-Ιωνικός 0-0, 30-4-2006 Ιωνικός – ΑΕΛ1-1 26/10/2008 Θρασύβουλος-ΑΕΚ 3-3 υπάρχει και η φετινή συνάντηση 17/10/10 Ατρόμητος-Βόλος 2-2

Νίκη για την Κ-20

Με νέα νίκη προχώρησε χθες η ομάδα Νέων Κ-20 του Ολυμπιακού Βόλου, που μετά τον Ολυμπιακό Πειραιά χθες κέρδισε και την αντίστοιχη ομάδα Κ-20 του Ατρόμητου 2-1.

Η ομάδα του Αντώνη Μάνδαλου στο ΕΑΚ Βόλου κέρδισε την Κ-20 του Ατρόμητου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Κ-20 ΟΠΑΠ.

Το νικηφόρο 2-1 για τη βολιώτικη Κ-20 διαμορφώθηκε με γκολ που πέτυχαν οι Νάκας και Αναστασίου.

Η Κ-17 στις Σέρρες

Σήμερα Κυριακή 6 Φεβρουαρίου και ώρα 13:00 στο γήπεδο των Αθλητικών Εγκαταστάσεων ΕΠΣ Σερρών θα διεξαχθεί ο αγώνας της ομάδας της Κ-17 του Ολυμπιακού Βόλου με τον Πανσερραϊκό στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής Super League K-17 ΟΠΑΠ.

Ο προπονητής της Κ-17 Ολυμπιακός Βόλου Κώστας Σταματίου έχει στην αποστολή τους εξής νεαρούς παίκτες: Θεοδωρίδης, Ξανθάς, Γιοβάννης, Δημητριάδης, Νικογιάννης, Οικονόμου, Πέργαντος, Βαϊνάς, Τζορμπατζής, Τσουκαλάς, Μαρμαρινός, Κολιαμήτρας, Κολημήτρας, Συφνιώτης, Τσάκος, Ευαγγελός, Πλαγεράς, Κάρρος και Ζάννης.

Διαιτητής του αγώνα ο Τρακαλιάνης Πασχάλης με βοηθούς τους Ζιγκερίδη Αναστάσιο και Τρανούδη Νικόλαο. Παρατηρητής ο Τσεσμετζής Συμεών (όλοι από ΕΠΣ Σερρών).