Με νίκη… γράφει ιστορία

με-νίκη-γράφει-ιστορία-429052

Με νίκη και πρόκριση σήμερα ο Ολυμπιακός γράφει ιστορία φθάνοντας πιο κοντά σε ένα όνειρο και περνώντας για πρώτη φορά στα ημιτελικά του θεσμού του κυπέλλου.
Ο Ολυμπιακός Βόλου, σήμερα με την Κέρκυρα παίζει για έβδομη φορά στην ιστορία του ο στους «8» του κυπέλλου και έχει κάθε λόγο να ελπίζει πως μπορεί εκτός από το ρεκόρ πρόκρισης στην τετράδα να πάει και τελικό … Τις προηγούμενες φορές το ρεκόρ του ήταν να φθάσει στην 8άδα…
Η πρώτη ήταν το μακρινό 1938, όταν ο Ολυμπιακός είχε γίνει η πρώτη επαρχιακή ομάδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου που κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά, κερδίζοντας τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1. Στα προημιτελικά έχασε από την ΑΕΚ 5-1 με το βολιώτικο γκολ από το Βογιατζή και για την ΑΕΚ 3 πέτυχε ο Μαρόπουλος και 2 ο Τζανετής.
Το 1955 ο Ολυμπιακός φτάνει και πάλι στα προημιτελικά ως ομάδα έκπληξη, αφού εν μέσω των καταστροφικών σεισμών που ισοπεδώνουν τον Βόλο ο Ολυμπιακός αποκλείει την ΑΕΚ στην Αθήνα με σκορ 0-1 και σκόρερ τον Β. Δημητρακόπουλο, ενώ στα προημιτελικά χάνει από Δόξα Δράμας 5-3 (3 γκολ ο Χατζημιχαήλ από ένα οι Ιγνατίου, Καραλάζος για τη Δόξα -2 Δημόπουλος, ένα Δημητρακόπουλος για το Βόλο).
Στη σεζόν 1970-71 η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου έπαιξε με αθηναϊκές ομάδες, απέκλεισε Απόλλωνα και πέρασε από την Ελευσίνα και στη φάση των "8" γνώρισε συντριβή από την ΑΕΚ.
Τα ματς ήταν: 28/2/71 Ολυμπιακός – Απόλλων Αθηνών 0-0 κ.α., 4-3 πεν.
 31/3/71 Πανελευσινιακός – Ολυμπιακός 0-2 και στα προημιτελικά 5/5/71 ΑΕΚ – Ολυμπιακός Βόλου 6-1 (Από 2 γκολ οι Κ. Νικολαΐδης, Μ. Παπαϊωάννου και από ένα οι Βεντούρης, Πομώνης, ενώ για τους Βολιώτες σκόραρε ο Ρηγούλιας).
Την περίοδο 1980-81 ο Ολυμπιακός παίζει στη Β΄ και στο κύπελλο αποκλείοντας Βύζα και Γιαννιτσά (29/10/80 Ολυμπιακός Βόλου – Βύζας Μεγάρων 3-1 και 17/12/80 Ολυμπιακός – Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-0) έφθασε στα προημιτελικά, όπου αποκλείσθηκε από τον ΠΑΟΚ σε διπλούς αγώνες: 6/1/81 ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός Βόλου 2-1 και 4/2/81 Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ 1-2
Περίοδος 1984-85 και ο Ολυμπιακός έπαιζε στην Γ΄ Εθνική αλλά φτάνει στους "16" χωρίς να έχει βρει στον δρόμο του ομάδα από την Α΄ Εθνική, ενώ η πρώτη πρόκριση ήταν συγκλονιστική αφού αν και εκτελέστηκαν 10 πέναλτι μόνο ένα του Δουζένη έγινε γκολ!!!
31/10/84 Ολυμπιακός – Αχαρναϊκός 0-0 κ.α., 1-0 (πέναλτι)
Η συνέχεια ήταν σε διπλούς αγώνες με πρόκριση: Ολυμπιακός – Θρίαμβος 2-1 και 1 Θρίαμβος – Ολυμπιακός 0-0.
Μετά με διαφορά ενός γκολ ο Ολυμπιακό απέκλεισε τον Πιερικό που έπαιζε τότε Α΄ Εθνική
 6/2/85 Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου (0-1 ημίχρονο) 3-2
 20/2/85 Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός (2-0 ημίχρονο) 3-1
 Ο δρόμος για τα ημιτελικά για ακόμα μια φορά κόπηκε από τον ΠΑΟΚ.
3/4/85 Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ 1-4 (3 γκολ ο Χρ. Δημόπουλος, ένα ο Γιούρισιτς και το βολιώτικο ο Δουζένης)
 8/5/85 ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (Κωστίκος, Δαμανάκης)
Τελευταία φορά στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός έφθασε την τελευταία φορά που ήταν Α΄ Εθνική (89-90) για να αποκλειστεί από τον Ολυμπιακό Πειραιώς.
27/8/89 Θρίαμβος – Ολυμπιακός Β. 1-2 , 2/9/89 Ολυμπιακός Β. – Αθηναϊκός 2-0 ,10/9/89 Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β. 0-1 , 4/10/89 Ολυμπιακός Βόλου – Πρέβεζα 1-0, 29/11/89 Λεβαδειακός – Ολυμπιακός Β. 2-2 , 20/12/89 Ολυμπιακός Β. – Λεβαδειακός 1-0, 10/1/90 Ολυμπιακός Βόλου – Παναχαϊκή 3-0, 24/1/90 Παναχαϊκή – Ολυμπιακός Βόλου 1-2, 14/2/90 ΟΣΦΠ – Ολυμπιακός Β. 5-0 (2 γκολ ο Τσιαντάκης, από ένα οι Χατζίδης, Ντέταρι, Παχατουρίδης), 7/3/90 Ολυμπιακός Β. – ΟΣΦΠ 2-1 (Μπόντα και Μπούρας τα βολιώτικα γκολ, Δρακόπουλος για τον Πειραιά).

Φέτος ο Ολυμπιακός απέκλεισεστην παράταση (0-1) τον ΟΦΗ στην Κρήτη με γκολ από πέναλτι του Καπετάνου και τον Πανσερραϊκό (2-0) στο Βόλο με δυο γκολ του Σολάκη, ενώ σήμερα αφήνει εκτός συνέχειας -εκτός απροόπτου- την Κέρκυρα.
Στο παρελθόν έγιναν τελικοί που φιναλίστ δεν ήταν ομάδα από το άλλοτε ΠΟΚ ή οι ΠΑΟΚ, Άρης.
Η Καστοριά νίκησε τον Ηρακλή 5-2 το 1980 και ο ΟΦΗ επίσης το «γηραιό» στα πέναλτι 3-1 (1-1 στην παράταση) το 1987.
Την «επανάστασή» τους έκαναν ο Εθνικός που κέρδισε τον Άρη σε επαναληπτικό ματς 2-1 (πρώτος αγώνας 2-2) το 1933, ο Ηρακλής που κέρδισε 6-5 στα πέναλτι τον Ολυμπιακό (4-4 στην παράταση) το 1976, ο Πανιώνιος που νίκησε 3-1 την ΑΕΚ το 1979 και 1-0 τον Παναθηναϊκό το 1998 και η Λάρισα που κέρδισε 4-1 τον ΠΑΟΚ το 1985 και 2-1 τον Παναθηναϊκό το 2007.
Σε τελικό έφθασαν αλλά δεν κέρδισαν, ο Πανιώνιος 4 φορές (1952, 1961, 1967, 1989), ο Ηρακλής 4 φορές (1947, 1957, 1980, 1987), η Δόξα Δράμας 3 φορές (1954, 1958, 1959), η Λάρισα 2 φορές (1982, 1984), ο Πιερικός (1961), ο ΟΦΗ (1990), ο Αθηναϊκός (1991), ο Απόλλων Αθ. (1996) και ο Ιωνικός (2000).