Δεν τα κατάφερε η Νίκη Βόλου κόντρα στο Αγρίνιο

δεν-τα-κατάφερε-η-νίκη-βόλου-κόντρα-στο-750953

Σ’ ένα κλειστό ματς, οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο, με το Αγρίνιο να κερδίζει στις λεπτομέρειες με 74-70 στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του Κυπέλλου μπάσκετ ανδρών. Ετσι οι κυανόλευκοι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του θεσμού. Η Νίκη Βόλου, που στερήθηκε γι ακόμη μια φορά τις υπηρεσίες του Γεωργίου, δεν φάνηκε ψύχραιμη στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό με τη νίκη να πηγαίνει τελικά στο μέρος των φιλοξενούμενων.

Νίκη Βόλου-Αγρίνιο 70-74
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ αγχωμένες την αναμέτρηση με τα καλάθια να μπαίνουν με το… σταγονόμετρο και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 6-8. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν να πάρουν διψήφιο προβάδισμα (10-20) με τη Νίκη να κλείνει την 1η περίοδο με ένα μικρό σερί 4-0 (14-20). Στο 2ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα επιτρέποντας μόλις 5 πόντους στα μισά της περιόδου στο Αγρίνιο (22-25). Με τρίποντο του Τσώλη η Νίκη έφερε το ματς στα ίσα (27-27) παίρνοντας και το προβάδισμα με καλάθι του Φρουσκλιά (30-28) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στην απόλυτη ισορροπία (30-30). Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το Αγρίνιο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (40-45 στο 26’) με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 50-56. Το σκηνικό ήταν ίδιο και στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 35’ να είναι 60-65. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μία διαφορά της τάξεως του ενός σουτ. Με το σκορ στο τελευταίο λεπτό να είναι στο 67-69 το Αγρίνιο ευστόχησε σ’ ένα μεγάλο τρίποντο (69-72) ο Τσώλης αστόχησε σε τρίποντο με τη Νίκη να βγάζει την άμυνα στη συνέχεια ο Τσώλης κέρδισε φάουλ, αστοχώντας σε λέι-απ, κάνοντας 1/2 βολές (70-72). Οι κυανόλευκοι έκαναν φάουλ το Αγρίνιο αστόχησε και στις δύο βολές αλλά να πήρε το πιο κρίσιμο, όπως αποδείχθηκε, ριμπάουντ και να πετυχαίνει το καλάθι με το οποίο έγινε το 70-74 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 14-20, 30-30, 50-56, 70-74
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Καραγεώργος, Φρουσκλιάς 20 (2), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 19 (2), Τσαβές 2, Τσώλης 9 (2), Διγενής, Τάσσος 3, Τασιούδης 15
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Μιχαλόγλου 17 (1), Καπινιάρης 12 (1), Γκρέκας 12 (1), Τσάτας 4 (1), Σταμούλης 3 (1), Μήτσου 15 (3), Ψαράς 3 (1), Σαρρής 4

Τα ζευγάρια που προέκυψαν για την δεύτερη αγωνιστική (Τετάρτη 19/9) της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος είναι: