Στην 7η φορά θέλει το κάτι παραπάνω

στην-7η-φορά-θέλει-το-κάτι-παραπάνω-463859

Το μυαλό στο κύπελλο στρέφει σήμερα ο Ολυμπιακός Βόλου, αφού στις 5μμ παίζει στην Κέρκυρα και θέλει να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους “8” φθάνοντας πιο κοντά σε ένα όνειρο.

Για έβδομη φορά λοιπόν στην ιστορία του ο Ολυμπιακός Β. θα παίξει στους «8» του κυπέλλου και έχει κάθε λόγο να ελπίζει πως μπορεί να κάνει το ρεκόρ και να προχωρήσει… Τις προηγούμενες φορές το ρεκόρ του ήταν να φθάσει στην 8άδα…

Η πρώτη ήταν το μακρινό 1938, όταν ο Ολυμπιακός είχε γίνει η πρώτη επαρχιακή ομάδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου που κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά, κερδίζοντας τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1. Στα προημιτελικά έχασε από την ΑΕΚ 5-1 με το βολιώτικο γκολ από τον Βογιατζή και για την ΑΕΚ 3 πέτυχε ο Μαρόπουλος και 2 ο Τζανετής.

Το 1955 ο Ολυμπιακός φτάνει και πάλι στα προημιτελικά ως ομάδα έκπληξη, αφού εν μέσω των καταστροφικών σεισμών που ισοπεδώνουν τον Βόλο ο Ολυμπιακός αποκλείει την ΑΕΚ στην Αθήνα με σκορ 0-1 και σκόρερ τον Β. Δημητρακόπουλο, ενώ στα προημιτελικά χάνει από Δόξα Δράμας 5-3 (3 γκολ ο Χατζημιχαήλ από ένα οι Ιγνατίου, Καραλάζος για τη Δόξα -2 Δημόπουλος, ένα Δημητρακόπουλος για το Βόλο).

Στη σεζόν 1970-71 η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου έπαιξε με αθηναϊκές ομάδες, απέκλεισε Απόλλωνα και πέρασε από την Ελευσίνα και στη φάση των "8" γνώρισε συντριβή από την ΑΕΚ.

Τα ματς ήταν: 28/2/71 Ολυμπιακός – Απόλλων Αθηνών 0-0 κ.α., 4-3 πεν.

31/3/71 Πανελευσινιακός – Ολυμπιακός 0-2 και στα προημιτελικά 5/5/71 ΑΕΚ – Ολυμπιακός Βόλου 6-1 (Από 2 γκολ οι Κ. Νικολαΐδης, Μ. Παπαϊωάννου και από ένα οι Βεντούρης, Πομώνης, ενώ για τους Βολιώτες σκόραρε ο Ρηγούλιας).

Την περίοδο 1980-81 ο Ολυμπιακός παίζει στη Β΄ και στο κύπελλο αποκλείοντας Βύζα και Γιαννιτσά (29/10/80 Ολυμπιακός Βόλου – Βύζας Μεγάρων 3-1 και 17/12/80 Ολυμπιακός – Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-0) έφθασε στα προημιτελικά, όπου αποκλείσθηκε από τον ΠΑΟΚ σε διπλούς αγώνες: 6/1/81 ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός Βόλου 2-1 και 4/2/81 Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ 1-2

Περίοδος 1984-85 και ο Ολυμπιακός έπαιζε στην Γ΄ Εθνική αλλά φτάνει στους "16" χωρίς να έχει βρει στον δρόμο του ομάδα από την Α΄ Εθνική, ενώ η πρώτη πρόκριση ήταν συγκλονιστική αφού αν και εκτελέστηκαν 10 πέναλτι μόνο ένα του Δουζένη έγινε γκολ!!!

31/10/84 Ολυμπιακός – Αχαρναϊκός 0-0 κ.α., 1-0 (πέναλτι)

Η συνέχεια ήταν σε διπλούς αγώνες με πρόκριση:

Ολυμπιακός – Θρίαμβος 2-1 και 1 Θρίαμβος – Ολυμπιακός 0-0

Μετά με διαφορά ενός γκολ ο Ολυμπιακό απέκλεισε τον Πιερικό που έπαιζε τότε Α΄ Εθνική

6/2/85 Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου (0-1 ημίχρονο) 3-2

20/2/85 Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός (2-0 ημίχρονο) 3-1

Ο δρόμος για τα ημιτελικά για ακόμα μια φορά κόπηκε από τον ΠΑΟΚ.

3/4/85 Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ 1-4 (3 γκολ ο Χρ. Δημόπουλος, ένα ο Γιούρισιτς και το βολιώτικο ο Δουζένης)

8/5/85 ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (Κωστίκος, Δαμανάκης)

Τελευταία φορά στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός έφθασε την τελευταία φορά που ήταν Α΄ Εθνική (89-90) για να αποκλειστεί από τον Ολυμπιακό Πειραιώς.

27/8/89 Θρίαμβος – Ολυμπιακός Β. 1-2 , 2/9/89 Ολυμπιακός Β. – Αθηναϊκός 2-0 ,10/9/89 Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β. 0-1 , 4/10/89 Ολυμπιακός Βόλου – Πρέβεζα 1-0 ,29/11/89 Λεβαδειακός – Ολυμπιακός Β. 2-2 , 20/12/89 Ολυμπιακός Β. – Λεβαδειακός 1-0 ,10/1/90 Ολυμπιακός Βόλου – Παναχαϊκή 3-0 ,24/1/90 Παναχαϊκή – Ολυμπιακός Βόλου 1-2 ,14/2/90 ΟΣΦΠ – Ολυμπιακός Β. 5-0 (2 γκολ ο Τσιαντάκης, από ένα οι Χατζίδης, Ντέταρι, Παχατουρίδης), 7/3/90 Ολυμπιακός Β. – ΟΣΦΠ 2-1 (Μπόντα και Μπούρας τα βολιώτικα γκολ, Δρακόπουλος για τον Πειραιά).

Φέτος ο Ολυμπιακός απέκλεισε στην παράταση (0-1) τον ΟΦΗ στην Κρήτη με γκολ από πέναλτι του Καπετάνου και τον Πανσερραϊκό (2-0) στο Βόλο με δυο γκολ του Σολάκη, ενώ τώρα τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης είναι:

1. Ατρόμητος – Διαγόρας 20/1 και 3/2

2. Κέρκυρα – Ολυμπιακός Βόλου σήμερα και 3/2

3. Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 19/1 και 2/2

4. Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 19/1 και 2/2

*Έτσι όπως τα έφερε η κλήρωση σίγουρα θα είναι φιναλίστ μία ομάδα από τις λεγόμενες μικρές..

Τα ζευγάρια των ημιτελικών:

Νικητής 3-Νικητής 4

Νικητής 1-Νικητής 2.

Στο παρελθόν έγιναν τελικοί που φιναλίστ δεν ήταν ομάδα από το άλλοτε ΠΟΚ ή οι ΠΑΟΚ, Άρης.

Η Καστοριά νίκησε τον Ηρακλή 5-2 το 1980 και ο ΟΦΗ επίσης τον «γηραιό» στα πέναλτι 3-1 (1-1 στην παράταση) το 1987.

Την «επανάστασή» τους έκαναν ο Εθνικός που κέρδισε τον Άρη σε επαναληπτικό ματς 2-1 (πρώτος αγώνας 2-2) το 1933, ο Ηρακλής που κέρδισε 6-5 στα πέναλτι τον Ολυμπιακό (4-4 στην παράταση) το 1976, ο Πανιώνιος που νίκησε 3-1 την ΑΕΚ το 1979 και 1-0 τον Παναθηναϊκό το 1998 και η Λάρισα που κέρδισε 4-1 τον ΠΑΟΚ το 1985 και 2-1 τον Παναθηναϊκό το 2007.

Σε τελικό έφθασαν αλλά δεν κέρδισαν, ο Πανιώνιος 4 φορές (1952, 1961, 1967, 1989), ο Ηρακλής 4 φορές (1947, 1957, 1980, 1987), η Δόξα Δράμας 3 φορές (1954, 1958, 1959), η Λάρισα 2 φορές (1982, 1984), ο Πιερικός (1961), ο ΟΦΗ (1990), ο Αθηναϊκός (1991), ο Απόλλων Αθ. (1996) και ο Ιωνικός (2000).