Η εθνική εφήβων κατετάγη 14η στο Ευρωπαϊκό αλλά… έρχεται Βόλο

η-εθνική-εφήβων-κατετάγη-14η-στο-ευρωπαϊ-779399

Η εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων πήρε την 14η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας στη Λετονία, αφού σε αγώνα κατάταξης ηττήθηκε 89-85 στην παράταση από την Φινλανδία.

Στο ημίχρονο η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 37-34, ενώ ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε 75-75. Η ελληνική ομάδα παρά την 14η θέση στην οποία κατετάγη δεν θα υποβιβαστεί στην Β’ κατηγορία, αφού το ευρωπαϊκό U18 του 2019 θα διεξαχθεί στη χώρα μας και συγκεκριμένα στον Βόλο και στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 6-10 (6΄12΄΄) μετά από λέι απ του Γαργαλή και με 15-20 (1΄50΄΄) όταν ευστόχησε σε τρίποντο ο Σανδραμάνης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Φινλανδοί βρέθηκαν να προηγούνται με 23-22, όμως η Εθνική μας με επί μέρους σκορ 2-8 πήρε ξανά το προβάδισμα (25-30, 6΄36΄)΄. Με την ελληνική ομάδα να σκοράρει μόλις 2 πόντους στα επόμενα 5 λεπτά, έδωσε τη δυνατότητα στη Φινλανδία να προηγηθεί και πάλι (34-32), όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (34-37).

Η κακή αμυντική απόδοση έφερε σε δύσκολη την Εθνική μας καθώς επέτρεψε στους Φινλανδούς να πάρουν ξανά προβάδισμα και να το διευρύνουν σε 51-41 (4΄36΄΄) και σε 56-46 (2΄13΄΄) με τον Γιάντουνεν να εκτελεί κοντά στο καλάθι και τον Ταβανάινεν από την περιφέρεια.

Το ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου της επέτρεψε με ένα σερί 11-0 να ισοφαρίσει σε 60-60 (7΄14΄΄). Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική, καθώς ενώ η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 72-63, ισοφάρισε με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου σε 75-75, 8΄΄πριν τη λήξη και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το πάθος για τη νίκη δεν έλειπε από τις δύο ομάδες. Δύο τρίποντα του Ταβανάινεν έφεραν την Φινλανδία να προηγείται με 85-81. Παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι διεθνείς μας, κάποια άστοχα σουτ είχαν ως αποτέλεσμα να επικρατήσουν οι Φινλανδοί με 89-85

Δεκάλεπτα: 21-22, 34-37, 60-49, 75-75 (89-85).

Διαιτητές: Σίσι (Αλβανία), Μπεγιάτ (Νορβηγία), Μπισούλ (Γαλλία).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Εόσια, Γκράντλαντ 20(2), Γιάντουνεν 22, Ρατουσάλο, Ταβανάινεν 35(8), Αμζίλ 4, Σαγιάντιλα 2, Στόγκαρντ 3(1), Τανάμο 3, Τίμονεν.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 2, Τσουμάνης, Ρογκαβόπουλος 33 (5), Κουρτίδης 6, Χατζηδάκης, Αρσενόπουλος 3(1), Γαργαλής 17(2), Καματερός , Σανδραμάνης 18(6), Βουλγαρόπουλος, Καράμπελας 2, Καματερός.