Εμαθαν αντιπάλους Ολυμπιακός και Νίκη

Τελευταία ενημέρωση: 2018-07-28, 19:10:32
Εμαθαν αντιπάλους Ολυμπιακός και Νίκη

Πραγματοποιήθηκαν χθες οι κληρώσεις του Κυπέλλου Ελλάδος ανδρών και γυναικών στο μπάσκετ και έμαθαν τους αντιπάλους τους οι άνδρες της Νίκης που θα αγωνιστούν στην Β΄ Εθνική και τα κορίτσια του Ολυμπιακού που θα  αγωνιστούν στην Α2.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου, που μετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών στον βόρειο όμιλο, κληρώθηκαν με την Αναγέννηση Ν. Ρυσίου εκτός έδρας. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου και στην περίπτωση που ο Ολυμπιακός καταφέρει και πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση, περνά χωρίς αγώνα στην 3η  αγωνιστική όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή 14/10, ως γηπεδούχος, το νικητή που θα προκύψει από τις αναμετρήσεις Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα/Ολύμπια -Καλαμαριά.

Στην πρώτη φάση του Κυπέλλου μετέχουν οι ομάδες της Α2 Εθνικής κατηγορίας και θα παίξουν κατά όμιλο και στην πρώτη αγωνιστική υπάρχει ντέρμπι Παναθηναϊκός-Φάρος ενώ στη Β’ Φάση κληρώθηκαν Ολυμπιακός Π.-ΠΑΟΚ.

Στα προημιτελικά που θα γίνουν στις 22 Δεκεμβρίου ο νικητής του Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ θα παίξει με αυτόν του Πρωτέας Βούλας-Ηρακλής.

Θα ακολουθήσει Final Four που θα οριστεί πού θα γίνει από την ΕΟΚ. Ημερολογιακά θα γίνει στις 22-24 Μαρτίου.

Κύπελλο Γυναικών

Α’ Φάση

1ος Όμιλος

1η αγωνιστική (30/9)

1.Αγία Παρασκευή-Αρκάδι

2.Παναθηναϊκός-Φάρος Κερατσινίου

3.Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΕΦΑΟΖ

4.Τερψιθέα-Πελασγός

5.ΚΑΟ Μελισσίων-ΟΑ Χανίων

6.Αμύντας-Ηλιούπολης

2η αγωνιστική (7/10)

*Απευθείας στην τρίτη αγωνιστική περνούν ο Νικητής 6 και ο Νικητής 1

13.Νικητής 5-Νικητής 3

14.Νικητής 2-Νικητής 4

3η αγωνιστική (14/10)

17.Νικητής 13-Νικητής 1

18.Νικητής 14-Νικητής 6

2ος Όμιλος

1η αγωνιστική (30/9)

7.Πανσερραϊκός-Αστέρας Ιπποδρομίου

8.Άρης Θ.-ΠΑΣ Γιάννινα

9.Ολύμπια ΓΣ Λάρισας-ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς

10.Παναθλητικός ΑΕ Συκεών-ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος

11.ΑΜΣ Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937

12.ΑΕ Πυλαίας-ΑΣ Τιτάνες Δράμας

2η αγωνιστική (7/10)

15.Νικητής 8-Νικητής 12

16.Νικητής 10-Νικητής 9

*Απευθείας στην τρίτη αγωνιστική περνούν ο Νικητής 7  και ο Νικητής 11 

3η αγωνιστική (14/10)

19.Νικητής 11-Νικητής 15

20.Νικητής 7-Νικητής 16

Β’ Φάση (20-21/10)

21.Ελευθερία Μοσχάτου-Πανιώνιος

22.Νίκη Λευκάδας-Αθηναϊκός

23.Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

24.Νικητής 18-Νικητής 19

25.Πρωτέας Βούλας-Ηρακλής

26.Εσπερίδες-Δάφνη Αγ. Δημητρίου

27.Καλύβια-Σπόρτιγκ

28.Νικητής 17-Νικητής 20

Γ’ Φάση (22/12)

29.Νικητής 28- Νικητής 24

30.Νικητής 26-Νικητής 27

31.Νικητής 23-Νικητής 25

32.Νικητής 21-Νικητής 22

Κύπελλο Ανδρών

Στο Κύπελλο Ανδρών η Νίκη κληρώθηκε να αγωνιστεί στις 16 Σεπτεμβρίου στη Νέα Ιωνία, με το Αγρίνιο, ενώ, αν περάσει, θα ξαναπαίξει πάλι εντός έδρας με ομάδα της Α2 τον Διαγόρα Δρυοπιδέων. Αν ξεπεράσει θα αγωνιστεί στην  3η αγωνιστική της α’ φάσης με τον νικητή του ζευγαριού 9 (νικητής Ερμή Λαγκαδά- Στρατώνι) -Ηρακλής 2017.

Στα ημιτελικά ή τον μεγάλο τελικό μπορεί να διασταυρώσουν τα ξίφη τους οι αιώνιοι. Από την κλήρωση της Β και Γ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος δεν προέκυψε κάποια τέτοια συνάντηση Παναθηναϊκού – Ολυμπιακού, όπως και γενικότερα κάποιο άλλο μεγάλο ματς.

Πιο «πάνω»… πρώτο πιθανό σημαντικό παιχνίδι ενδεχομένως να είναι αυτό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ στη Γ’ φάση του θεσμού (προημιτελικά).

Στη Β’ φάση ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Χολαργό στο ΣΕΦ σε ένα ματς κεκλεισμένων των θυρών (αφού κουβαλά τιμωρία από την περασμένη σεζόν) ενώ Παναθηναϊκός και ΑΕΚ θα αγωνιστούν με μια ομάδα Β’ κατηγορίας ή Α2 ως φιλοξενούμενοι.

Αναλυτικά η κλήρωση: Α’ Φάση - Σωματεία Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών

1η αγωνιστική (16/9)

1ος Όμιλος

1.Κόρινθος-Δούκας

2.Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

3.Μανδραϊκός-Παπάγου

4.Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας

5.Πεντέλη-Πανερυθραϊκός

6.Ένωση Ιλίου-Γλαύκος

7.Τρίτων-Πανελευσινιακός

8.Οίαξ Ναυπλίου-Έσπερος

2ος Όμιλος

1η αγωνιστική (16/9)

9.Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου

10.ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας

11.Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας

12.Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων

13.Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας

14.Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου

15.Νίκη Βόλου-Αγρίνιο

16.Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών

2η αγωνιστική (19/9)+ Σωματεία Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών

17.Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων

18.Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης

19.Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων

20.Νικητής 6-Ιπποκράτης

21.Νικητής 14-Κόροιβος

22.Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας

23.Νικητής 12-Καβάλα

24.Νικητής 4-Ιωνικός Ν.

25.Νικητής 8-Ψυχικό

26.Νικητής 13-Εθνικός

27.Νικητής 5-Απόλλων Π.

28.Νικητής 9-Ηρακλής 2017

29.Νικητής 1-Καρδίτσα

30.Νικητής 2-Αμύντας

31.Νικητής 3-Καστοριά

32.Νικητής 11-Μαρούσι

3η αγωνιστική (22-23/9)

33.Νικητής 26-Νικητής 23

34.Νικητής 31-Νικητής 32

35.Νικητής 24-Νικητής 20

36.Νικητής 19-Νικητής 22

37.Νικητής 27-Νικητής 18

38.Νικητής 25-Νικητής 30

39.Νικητής 17-Νικητής 28

40.Νικητής 21-Νικητής 29

4η αγωνιστική (26/9)

41.Νικητής 39-Νικητής 37

42.Νικητής 38-Νικητής 36

43.Νικητής 40-Νικητής 34

44.Νικητής 33-Νικητής 35

5η αγωνιστική (29/9)

45.Νικητής 41-Νικητής 44

46.Νικητής 42–Νικητής 43

Β’ Φάση (3/10) Σωματεία Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών + Σωματεία Α’ Φάσης

47.Ρέθυμνο-Κύμη

48.Ολυμπιακός-Χολαργός

49.Νικητής 46-Παναθηναϊκός

50.Προμηθέας Π.-Άρης

51.Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου

52.Κολοσσός Ρ.-Λαύριο

53.ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

54.Νικητής 45-ΑΕΚ

Γ’ Φάση (3-4/11)

55.Νικητής 47-Νικητής 51

56.Νικητής 53-Νικητής 54

57.Νικητής 50-Νικητής 49

58.Νικητής 48-Νικητής 52

Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 13/2 και ο τελικός στις 17/2.

Δευτέρα το πρωτάθλημα

Ενώ χθες έγινε η κλήρωση του Κυπέλλου και των εθνικών πρωταθλημάτων μπάσκετ του Νότου για τη νέα σεζόν, για τους ομίλους του Βορρά που ενδιαφέρουν τις ομάδες της Μαγνησίας θα γίνουν στη Θεσσαλονίκη μεθαύριο Δευτέρα 30 Ιουλίου.

Αντίστοιχα μεθαύριοΔευτέρα 30 Ιουλίου 2018 και ώρα 13.00, θα πραγματοποιηθούν στην αίθουσα συνεντεύξεων Τύπου του Καυτανζόγλειου Σταδίου στη Θεσσαλονίκη, οι κληρώσεις της Β΄ Εθνικής ανδρών (2ος όμιλος), της Γ΄ Εθνικής ανδρών (3ος και 4ος όμιλος), της Α2 γυναικών (2ος όμιλος).

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
7
+
1
=