ΣΤΙΒΟΣ

Πρωτιές για Αναγνωστοπούλου και Φιλιππίδη στην Πάτρα

πρωτιές-για-αναγνωστοπούλου-και-φιλι-796662

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου του ΓΣ Κερατέας ήταν πρώτη στη δισκοβολία με 57,91 μ., ενώ είχε ακόμη 55,8 μ., 54,24μ., 57,63μ. και μία άκυρη βολή. Δεύτερη με 52,60μ. και νέο ατομικό ρεκόρ ήταν η 20χρονη Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος) και τρίτη η Σοφία Καισίδου (ΓΕ Νάουσας) με 50,06μ., επίδοση που αποτελεί ρεκόρ της.

Στο επί κοντώ ο Βολιώτης Κώστας Φιλιππίδης του Πανελληνίου τερμάτισε άνετα στην 1η θέση, έχοντας επίδοση 5.50μ., για να τον ακολουθήσουν οι Θεόδωρος Χρυσανθόπουλος με 5.30μ. και Θεοφάνης Μπέλος με 5.20μ. Στο ύψος ανδρών ο δεκαθλητής του ΓΣ Βόλου, Παναγιώτης Πήτας κατέκτησε την 6η θέση, ενώ 4η ήταν η Κατερίνα Βέργου του Ατλα με 6.08 στο άλμα εις μήκος και 9η στο τριπλούν με 12.18.

Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Μέρλος

Το χρυσό μετάλλιο στο ύψος κατέκτησε ο Αντώνης Μέρλος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε. Ο Έλληνας αθλητής, παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της χρονιάς αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, κατάφερε να πετύχει δύο φορές ατομικό ρεκόρ και με 2,23 μ. να μοιραστεί το χρυσό μετάλλιο με τον Μεξικανό, Ρόμπερτ Βίλχες. Ο Μέρλος, ξεκίνησε τον αγώνα του στα 2,07 μ. με έγκυρο άλμα, ξεπέρασε με την δεύτερη τα 2,12 μ. και με την πρώτη τα 2,16 μ., 2,19 μ., 2,21 μ. και 2,23 μ. και άφησε στην ιστορία το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 2,20 μ., από το 2017.

Ο αθλητής τον χειμώνα ταξίδεψε στις ΗΠΑ για να ξεκινήσει τις σπουδαίες του στη Τζόρτζια, παρά τις δυσκολίες προσαρμογής στο νέο περιβάλλον, αλλά και τον τραυματισμό που τον είχε ταλαιπωρήσει από την περσινή χρονιά, κατάφερε να βρει το δρόμο του και φτάσει έως το χρυσό μετάλλιο στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας του.

Οι Μέρλος και Βίλχες συμφώνησαν να μην κάνουν αγώνα μπαράζ και να ανέβουν παρέα στο βάθρο των νικητών. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Μπλέικ (ΗΠΑ) και Πόλ (Ν. Αφρική) με 2,23 μέτρα.

Η Ελλάδα κατέκτησε το δεύτερο της μετάλλιο στη διοργάνωση και το 12ο της στο σύνολο. Η χώρα μας κατακτά χρυσό μετάλλιο ύστερα από 10 χρόνια και τη νίκη του Περικλή Ιακωβάκη στο Ανσι. Μετάλλιο στο ύψος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε το 1988, ο Λάμπρος Παπακώστας, ο οποίος ήταν δεύτερος.