Ηττα στη Χαλκίδα για το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας

ηττα-στη-χαλκίδα-για-το-1ο-γελ-ν-ιωνίας-28776

Ρεπορτάζ: ΜΑΡΙΟΣ ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ

Την ήττα με 60-49 γνώρισε από το ΓΕΛ Νέας Αρτάκης χθες το 1ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας, αγωνιζόμενο στο Κλειστό της Χαλκίδας «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο των Πανελληνίων Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Λυκείων.

Οι πρωταθλητές Θεσσαλίας δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στο νικηφόρο τους σερί, και παρά την προσπάθειά τους στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι μαθητές του Δημήτρη Κυριακιδέλη βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ από το πρώτο 8λεπτο, όταν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-12, για να κλείσει το ημίχρονο με 35-22, με τους Βολιώτες να σημειώνουν μόλις δέκα πόντους και να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 13 πόντους. Στο γ’ οκτάλεπτο η εμφάνιση του 1ου ΓΕΛ Νέας Ιωνίας βελτιώθηκε, και μείωσε σε 49-42, τρέχοντας σερί 5-18, αλλά δύο τρίποντα των γηπεδούχων έστειλαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με +18 για το 49-31 στο τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους στο 4ο και τελευταίο οκτάλεπτο σημειώνοντας 18 πόντους, αλλά οι 11 που δέχθηκαν έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους. Για το 1ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας ο Παναγιώτης Λογοδότης είχε 19 πόντους με 3 τρίποντα, για να τον ακολουθήσει ο Ι. Τσινίκας με 12. Από τη μεριά των νικητών ο Καζάνας πέτυχε 24 πόντους με 3 τρίποντα.

ΓΕΛ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ-1ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ 60-49