Ηττα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου

ηττα-για-τα-κορίτσια-του-ολυμπιακού-βό-28836

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου, γνώρισε χθες την ήττα στο πρώτο ματς για τα πλέι άουτ και την παραμονή χάνοντας στην Αθήνα με 81-56 από τις Εσπερίδες. Έτσι, η ομάδα της Καλλιθέας έκανε το 2-1 στα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό και η σειρά των αγώνων μεταφέρεται την Κυριακή στον Βόλο.

Παρότι οι Εσπερίδες ήταν καλύτερες, ο Ολυμπιακός έχει έντονα παράπονα από τη διαιτησία και κυρίως από τον πρώτο διαιτητή Κυριακόπουλο, αφού πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μιχάλης Καπουρνιώτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή, για να προηγηθούν πολύ νωρίς οι Εσπερίδες με 9-2. Ύστερα από μια καταστροφική πρώτη περίοδο για τον Ολυμπιακό, το σκορ ήταν 22-7 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο τραυματίστηκε στο πρόσωπο από αγκωνιά αντιπάλου η Ευτυχία Δεληγιάννη και στο 26’ οι διαιτητές έδωσαν από μία τεχνική ποινή στους προπονητές των δύο ομάδων. Για τον Μιχάλη Καπουρνιώτη αυτή ήταν η δεύτερη, και είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί από το παιχνίδι αλλά και από την κερκίδα!!!

Αξίζει να αναφέρουμε πως από το 15’ η Σίσι Άντριους αγωνιζόταν με τέσσερα φάουλ, για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 42-24 υπέρ των Εσπερίδων.

Ο Ολυμπιακός είχε 17/28 βολές, 15/40 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Υστέρησε στα ριμπάουντ, καθώς οι Εσπερίδες πήραν 56 έναντι 31 του Ολυμπιακού.

Πρώτη σκόρερ του βολιώτικου συγκροτήματος ήταν η Ουίλιαμς, η οποία σημείωσε 22 πόντους, ενώ 11 σημείωσε η Σουλτάνη. Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι Ταντουρόφσκα και Άντριους, οι οποίες σημείωσαν από πέντε πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-7, 42-24, 62-39, 81-56

Διαιτητές: Κυριακόπουλος – Νάστος

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης): Τζαμπάζη, Μούρερ 16 (1), Δανούση, Ευμορφοπούλου 9 (1), Λουκάτου 17 (3), Στεφάτου 3 (1), Καψοκώλη, Λίτσι 5, Μπαλωμένου, Ζότοβα 7 (1), Παπακώστα, Λούνα-Κάστρο 21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 7 (1), Γαλιατσάτου 2, Ταντουρόφσκα 5 (1), Σουλτανη 11 (1), Αγαγιώτου, Άντριους 5, Ζέρβα, Ουίλιαμς 22, Κωτούλα 2, Δεληγιάννη 2.

Υποβιβάζεται ο Παναθλητικός

Δεν τα κατάφερε στο κρίσιμο χθεσινό ματς με τον Πρωτέα στην Βούλα ο Παναθλητικός καθώς γνώρισε την ήττα με 88-55 και θα αγωνίζεται του χρόνου στην Α2 γυναικών.

Δεκάλεπτα: 33-16, 49-30, 68-45, 88-55

Διαιτητές: Λιότσιος-Κωνσταντινίδου

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Σαββάτης): Καρλάφτη 3 (1), Χατζηβασιλείου, Γκόβαν 19 (1), Κολλάτου 15 (3), Καμπουράκη 9(1), Ντέλβα 10, Τζόουνς 17 (1), Συγγρού 4, Χατζηγιακουμή 11 (3)

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ(Σύρρα): Χαιριστανίδου 9 (1), Κυλαζίδου 7, Κυρατζή 10 (2), Σύρρα 4, Νάστου 9 (3), Γκλεζάκη 10 (2), Βουζούκου 6.

Ετσι η Ασπίδα Ξάνθης υποβιβάζεται οριστικά από την Α2 και σώζεται ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου από τον όμιλο του Νότου

*Στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός Π. νίκησε με 86-37 τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος, ενώ ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε με 58-44 του Πανιωνίου και πέτυχε τη δεύτερή του νίκη στη σειρά.

Τα αποτελέσματα των πλέι οφ

Ολυμπιακός – Δάφνη Αγ. Δημητρίου 86-37 (3-0 νίκες) Τα δεκάλεπτα: 18-14, 45-21, 64-31, 86-37

Φάρος Κερατσινίου – Πανιώνιος 58-44 (2-1 νίκες)