Έκαναν την έκπληξη τα πιτσιρίκια του Ερμή

έκαναν-την-έκπληξη-τα-πιτσιρίκια-του-ε-40090

Τη μεγάλη έκπληξη του Β’ Ομίλου στη Β’ Κατηγορία ΕΠΣΘ έκανε η ομάδα του Ερμή, κερδίζοντας με 5-2 τον Απόλλωνα Καναλίων, για την 22η αγωνιστική, στην οποία η πρωτοπόρος Δήμητρα έκανε το ρεπό της. Αναλυτικά:

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Μικροθήβες-Μυρμηδόνες 0-1

Σκόρερ: (65’ αυτ. Παπανίκος)

Με αυτογκόλ του Παπανίκου στο 65’ κρίθηκε η γειτονική αναμέτρηση ανάμεσα σε Μυρμηδόνες και Μικροθήβες, όταν στο 65’ ο Μπίνας εκτέλεσε κόρνερ και η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

ΜΙΚΡΟΘΗΒΕΣ: Χ. Λανάι, Αγγελαδάκης (56’ Αν. Καρράς), Κ. Καρράς, Παπανίκος, Σκοτεινός, Βέτσικας, Α. Λανάι, Ευθυβούλης, Ρομάριο, Καλέμι (53’ Πέτσης), Νιφόρος (67’ Τσιάτας)

ΜΥΡΜΗΔΟΝΕΣ: Μπίκος, Δήμας, Π. Μπούρχας (65’ Ναούμ), Κατσαβριάς, Βέργας, Κουφάκης, Μάντζαρης (45’ Κοντοβάς), Μακρής, Ακριβός, Μπίνας, Πιπινής (85’ Τετριμήδας)

Ερμής-Απόλλων Καναλίων 5-2

Σκόρερ: (1’, 14’ Κανούτας, 45’ Μαγαλιός, 79’ Πινιάρης, 90’ Αφεντίτσας – 48’ Δημόπουλος, 54’ Βλαχόπουλος)

Την έκπληξη έκαναν τα πιτσιρίκια του Ερμή, κερδίζοντας με 5-2 τον Απόλλωνα. Από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πλασέ του Κανούτα, ενώ το 2-0 πέτυχε ο ίδιος παίκτης με σουτ εντός περιοχής. Το 3-0 ήρθε στο 45’ με πλασέ του Μαγαλιού, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 3-2, έπειτα από γκολ 3-1 των Δημόπουλου στο 48’ και Βλαχόπουλου στο 54’. Ωστόσο ο Ερμής πέτυχε ακόμη δύο τέρματα, με τον Πινιάρη να παίρνει το ριμπάουντ μετά από άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κανούτα για το 4-2 στο 79’ και το τελικό 5-2 πραγματοποίησε στο 90’ με ψηλοκρεμαστό σουτ ο Αφεντίτσας.

ΕΡΜΗΣ: Αλπάκης, Καπίτσας (80’ Ντάκης), Μαλαμούλης, Καμμένος, Τσουκαλάς, Πουλιάνας, Μπουμπούκης (74’ Αφεντίτσας), Ακριβόπουλος, Πινιάρης (83’ Γκέτας), Κανούτας, Μαγαλιός (60’ Στύλλας).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Α. Βλαχόπουλος (45’ Μπέιντο), Παπαπαναγιώτου (80’ Νούλας), Ντάγκαλος, Κουζιώκας, Καραγιάννης (75’ Καραβάς), Παναγιωτάκης, Δημόπουλος, Ψάθας, Τσιάντος (58’ Συρταριώτης), Φ. Βλαχόπουλος, Δημόπουλος.

Αγροτικός-Αχιλλέας 1-3

Σκόρερ: (80’ Νάκας – 20’, 60’ Γ. Παναγιώτου, 38’ Τσουκάρας)

Με τον Γιάννη Παναγιώτου να βρίσκει δύο φορές δίχτυα και ακόμη μία ο Τσουκάρας με κεφαλιά, ο Αχιλλέας επικράτησε με 3-1 στην έδρα του Αγροτικού, για τον οποίο σκόρερ ήταν ο Νάκας στο 80’.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ: Β.Κωτούλας, Κουτρούλης, Γκάμπας, Θ. Βαλκανιώτης, Καρατσιάς, Α. Βαλκανιώτης, Μπαρμπαγιαννάκος, Γ. Κωτούλας, Παλάσης, Νάκας, Νιάκας

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Σχουλής (46’ Νιφορόπουλος), Τσεκούρας, Δρώσσος, Τσουκάρας, Γ. Παναγιώτου, Χορταριάς, Γ. Παναγιώτου, Ξυνός (68’ Διαμαντής), Σπανός, Αραπίτσας, Κορέτα

Αστέρας-Αθλος 3-3

Σκόρερ: (20’ Κωνσταντέλος, 34’ Ντόντο, 78’ Χαλιμούρδας-1’, 65’ Σιαμέτης 3’ Κέρτσι

Χωρίς άγχος και πίεση Αστέρα και Αθλος πρόσφεραν όμορφο θέαμα στο Ριζόμυλο, όπου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με δύο τέρματα από νωρίς, με τους Σιαμέτη και Κέρτσι να σκοράρουν στο 1ο και 3ο λεπτό. Ο Κωνσταντέλος μείωσε στη συνέχεια σε 1-2 στο 20’, με τον Ντόντο να ισοφαρίζει σε 2-2 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 34’. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 65’ με τον Σιαμέτη να σκοράρει ξανά, αλλά ο Χαλιμούρδας ισοφάρισε σε 3-3 στο 78’.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιότρας, Χότζα, Κωνσταντέλος (82’ Κίτσος), Γιαννούχος, Ντόντος (56’ Μπλούχος), Χαλιμούρδας, Κάρος, Αποστολίδης (70’ Α. Μπόλκας), Ξέρας (65’ Παπαπαναγιώτου), Λουφόπουλος, Γ. Μπόλκας

ΑΘΛΟΣ: Μπισιράι, Τσεκρέζι, Παπανικολάου, Δημόπουλος, Σγουλέτας, Κεπεσίδης, Σαρσώνης, Κέρτσι (89’ Μόσχος), Ζαντιώτης (83’ Κοντοβάς), Σιαμέτης, Τίτου (80’ Καραΐσκος).

Πανιώνιος-Δάφνη 3-1

Σκόρερ: (35’, 87’,93’ Κυπτίου – 22’ Τσαρέλλας)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 16χρονό Κυπτίου ο Πανιώνιος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έφτασε σε μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Δάφνη και διατηρήθηκε σε τροχιά ανόδου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Τσαρέλλα στο 22’, αλλά στο 35’ ο Κυπτίου έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με πέναλτι το οποίο κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος. Στο 87’ «χτύπησε» και πάλι ο Κυπτίου, με πλασέ, έπειτα από πάσα του Τσακίρη και πέτυχε το 2-1, για να έρθει το τελικό 3-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να σημειώσει χατ-τρικ με προβολή ύστερα από παράλληλη πάσα του Τάσιου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γεωργαλής, Λυρίτσης, Σαρίδης, Ράπτης, Κωστούλας, Στεργίου, Κυπτίου, Κακάλιας (83’ Κ. Τσακίρης), Τάσιου, Θ. Φώτου (91’ Δαμάσκος), Καπάκης (73’ Ν. Τσακίρης).
ΔΑΦΝΗ: Ξανθάς, Τερλεξής (75’ λ.τρ. Αγγελής), Χιώτης, Γκιάστας, Λούκας, Φιλοσόγλου, Καρακίτσος, Μαρέδης (46’ Τσιγαρίδας), Τσιτσιρίκης, Τσαρέλας, Παπαστεργίου.

Ηρακλής Α.Θ-Αγχίαλος 2-1

Σκόρερ: (25’ Παρίσης,68’ Άλντιν-15’ Καραγιώργος)

Νίκη για τον Ηρακλή Α.Θ κόντρα στην Αγχίαλο με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15’ με το πλασέ του Καραγιώργου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν μετά από 10 λεπτά με τον Παρίση να ισοφαρίζει με σουτ εκτός περιοχής. Στο 65’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 λόγω της αποβολής του Π. Αλπίτση με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως τρία λεπτά αργότερα πέτυχαν την ανατροπή με το πλασέ του Άλντιν στο 68’ για το τελικό 2-1.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Γιαγιάς, Στ. Κραβαρίτης, Παππάς, Αλντιν, Η. Αλπίτσης, Καλτσάς,Β. Αργυρίου, Π. Αλπίτσης, Κλίντον, Παρίσης, Α. Μουζουράκης (50’ Κ. Μουζουράκης)

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Δελανδρέας, Λάζογλου (75’ Κουτσουκέρας), Πανανός (65’ Κουφαλιδάκης), Τσαντόπουλος, Ρούλης, Τσέλιος, Κουλάκογλου, Βέτσικας, Καραγιώργος, Τσακόγιας, Μαγγιώρος (60’ Σγατζής).

Ρεπό: Δήμητρα