«Μοιραία» ήττα για τον Βόλος 2004

μοιραία-ήττα-για-τον-βόλος-2004-78677

Δεν απέφυγε την ήττα ο Βόλος 2004, που ηττήθηκε το Σάββατο από τον ΑΕΛ με 3-1 στο στάδιο ΕΑΚ του Βόλου για την 16η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών.

Η ομάδα του Χρήστου Κολημήτρα έχει πια απειροελάχιστες πιθανότητες παραμονής στην μεγάλη κατηγορία του πρωταθλήματος, αφού στις τελευταίες αγωνιστικές θα παίξει ενάντια σε ομάδες που διεκδικούν… το πρωτάθλημα.

Ωστόσο, η ομάδα από τον Βόλο, καλλιεργεί τις ακαδημίες της, με πολλά νέα κορίτσια να έχουν ήδη πάρει εμπειρίες στην Α’ κατηγορία, ενώ το επόμενο διάστημα προγραμματίζονται πολύπλευρες δράσεις από την ομάδα του ΑΣ Βόλος, με στόχο νέα κορίτσια να γνωρίσουν το γυναικείο ποδόσφαιρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά το «στείρο» πρώτο ημίχρονο, η φάση που ουσιαστικά στοίχισε στις Βολιώτισσες σημειώθηκε στο 55’, όταν η Γρηγοριάδη αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε μαρκάρισμα πάνω στην Τσούκα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενες της ΑΕΛ άνοιξαν το σκορ στο 58’ με την Χριστοφορίδη, που με δυνατό σουτ νίκησε τη Χατζηλαζάρου για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, οι Λαρισαίες διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τη Ζντράβκοβιτς να προλαβαίνει την έξοδο της Χατζηλαζάρου, και σε κενή εστία για το 0-2.

Μάλιστα, στο 72’, η ομάδα της Λάρισας έκανε τρία τα τέρματά της, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Λόγου, για το 0-3. Το γκολ της τιμής για τη Βολιώτισσες πέτυχε η Σύρμου, εκμεταλλευόμενη την πάσα της Γάτσιου.

ΒΟΛΟΣ 2004 (Κολημήτρας): Χατζηλαζάρου, Νικάκη (90+1’ Πάσχου), Βαϊνοπούλου, Αβντόλι, Σύρμου, Νικοπούλου, Γάτσιου (90+1’ Κυριάκου), Γρηγοριάδη, Ανδρέου, Βέτσικα (80’ Γεωργολοπούλου), Κέκου (85’ Πούλιου).

ΑΕΛ (Γκαλίτσιος): Νάση, Γαγάρα (87’ Παιδή), Αρκούλη, Σωτηριάδη, Μιχαλοπούλου, Ζντράβκοβιτς, Τσούκα (70’ Σκοτεινιώτη), Ακριβούλη (60’ Σπυροπούλου), Χριστοφορίδη, Λόγου, Σρετένοβιτς (80’ Μπελμεζά).