Βαριά ήττα από τον Φάρο για τις γυναίκες του Ολυμπιακού Βόλου

βαριά-ήττα-από-τον-φάρο-για-τις-γυναίκε-87054

Δεν μπόρεσε να φέρει αντίσταση στην ανώτερη ομάδα του Φάρου ο Ολυμπιακός Βόλου ο οποίος ηττήθηκε φυσιολογικά με 92-49. Η Αντριους ήταν και πάλι η πρώτη σκόρερ για τις ερυθρόλευκες σημειώνοντας 17 πόντους με την Ταντουρόφσκα να προσθέτει άλλους 14 και την Κυριατζίδου να συμπληρώνει κι αυτή 11 πόντους. Ο κόουτς Μιχάλης Καπουρνιώτης χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του προκειμένου να πάρουν σημαντικές παραστάσεις κόντρα σε μία πάρα πολύ δυνατή ομάδα.

Φάρος Κερατσινίου-Ολυμπιακός Β. 92-49
Από το τζάμπολ οι γηπεδούχες έδειξαν την ανωτερότητά τους και στις δύο άκρες του παρκέ με πολύ σκληρή άμυνα και βρίσκοντας με μεγάλη ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι των ερυθρόλευκων έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενες με 25-9. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Φάρο να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και να αυξάνει συνεχώς την υπέρ του διαφορά με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τις γηπεδούχες μπροστά με 28 πόντους (54-26). Στην 3η περίοδο το μοτίβο παρέμεινε ίδιο με τον Φάρο να ελέγχει το ματς και να συντηρεί πολύ μεγάλες διαφορές με το σκορ στο 30’ να είναι 70-34. Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστική με το προπονητικό τιμ των ερυθρόλευκων να δίνει χρόνο σε όλες τις παίκτριες με το τελικό σκορ να είναι 92-49. Ολοι πλέον στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού σκέφτονται το πολύ δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Δάφνη Αγ. Δημητρίου.

Δεκάλεπτα: 25-9, 54-26, 70-34, 92-49

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης): Γκριτζά 4,Καλογήρου 9(1), Γούναρη 5, Παπαμιχαήλ 14, Μαγκλάρα 9, Παπαδοπούλου, Δίελα 12(2), Τζόνσον 14, Αλεξανδρίδου 2, Γουόκερ 21, Καρακασίδου 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 11(3), Παγκαλίδου 2, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 14(3), Σουλτάνη, Τότση, Άντριους 17, Διαμαντοπούλου 1, Κωτούλα 1, Δεληγιάννη 3