Σημαντική νίκη για τον ΓΣ Βόλου

σημαντική-νίκη-για-τον-γσ-βόλου-87063

Η νίκη του Γυμναστικού επί του Αλμυρού, σε συνδυασμό με την επικράτηση του Ολυμπιακού Βόλου επί του Σπάρτακου, φαίνεται να κλειδώνει τη δεύτερη θέση για την ομάδα των Κοσμάτου-Ντάκη που οδηγεί στα πλέι-οφ ανόδου στην Γ’ εθνική κατηγορία ανδρών, εκεί που ήδη βρίσκονται οι ερυθρόλευκοι καθώς συνεχίζουν αήττητοι την πορεία τους. Στους υπόλοιπους αγώνες η ΑΕΒΔ επιβλήθηκε εύκολα με 67-55 της Ανάληψης, ενώ ο Ιωνας νίκησε και υποβίβασε και μαθηματικά τον Φοίβο με 71-66. Τέλος, η Αγριά δεν τα κατάφερε στη Λάρισα κόντρα στον Κεραυνό όπου και ηττήθηκε με 79-62.

Ολυμπιακός Β.-Σπάρτακος 78-67
Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν στην 16η νίκη τους σε ισάριθμα ματς συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Από την αρχή οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλοί επιθετικά βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με την 1η περίοδο να κλείνει στο 23-15. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο 2ο δεκάλεπτο κι ήταν ελαφρώς καλύτεροι με την κόρνα λήξης ημιχρόνου να βρίσκει τον Ολυμπιακό προηγούμενο με 37-32. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν πάλι τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φτάσουν ακόμα και σε διψήφιες διαφορές με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 63-53. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να συντηρήσει με ευκολία την υπέρ του διαφορά και να φτάσει τελικά σε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 78-67.

Δεκάλεπτα: 23-15, 37-32, 63-53, 78-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 17 (5), Παπούλιας 12, Μπόγδανος 18 (2), Καραθάνος, Σκαμάγκας 3(1), Αναστασόπουλος 4, Παρασκευάς 16, Ίλτσογλου 8(2)

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Αθανασόπουλος 19(1), Τσιούλκας 16(2), Καλέτσιος 3(1), Μπουσκολίτης 2, Χαλκιάς Κ., Μπάρμπας 10(2), Ντόνας 8(2), Γκαγκανάσιος 6, Φαρμακάς 3

ΓΣ Βόλου-ΓΣ Αλμυρού 78-57

Αγωνιζόμενος χωρίς τον πρώτο του σκόρερ, και καλύτερο παίκτη, Καραγιώργο ο Αλμυρός φάνηκε ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα απέναντι στον Γυμναστικό ο οποίος τελικά επικράτησε με 78-57. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά και για τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα ενός σουτ με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου (16-18). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στη 2η περίοδο με τον Αλμυρό να διατηρεί ένα πολύ ισχνό προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο η λήξη του οποίου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 32-35. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο και να συντηρήσουν μία μικρή διαφορά μέχρι και το 30’ όπου το σκορ ήταν 52-49. Σ’ εκείνο το σημείο ο Αλμυρός φάνηκε να μένει από δυνάμεις με την ομάδα του ΓΣ Βόλου να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και να φτάνει τελικά σε μία εύκολη επικράτηση με σκορ 78-57.

Δεκάλεπτα: 16-18, 32-35, 52-49, 78-57

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 11, Καλογερόπουλος 11 (1), Σταθούρος 2, Κυριαζής, Μούτσιος, Χρηστομάνος 13 (1), Παυλόπουλος 10, Τσίρος, Σιδερής 8, Κουρουπάκης, Παλάσκας 12, Ζαρογιάννης 11

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 3, Παπαβαίτσης, Μαμούρας, Μπουντής, Συνάζος 13 (3), Καλόγηρος 2, Ράπτης 15 (1), Μυλωνάς, Θέος, Γώγουλας, Χατζόπουλος 7, Βαλαμούτης 17 (1)

ΑΕΒΔ-Ανάληψη 67-55
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η ΑΕΒΔ επιβλήθηκε με 67-55 της Ανάληψης. Οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή καλύτεροι και πατούσαν καλύτερα και στις δύο άκρες του παρκέ με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ στο 17-10. Στη 2η περίοδο η ΑΕΒΔ κατάφερε να ξεφύγει με διψήφιες διαφορές με το ημίχρονο να βρίσκει τους πορτοκαλί να προηγούνται με +15 (35-20). Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού με το σκορ στο 30’ να είναι στο 53-35. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ΑΕΒΔ να συντηρεί εύκολα την μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει και να φτάνει στην τελική επικράτηση με το ευρύ 67-55.

Δεκάλεπτα: 17-10, 35-20, 53-35, 67-55

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 13 (2), Ζαμπέτογλου, Αναστασιάδης 13 (4), Καρπέτης 11, Κουτσομπόρης 2, Χαρχαρής 7, Μαντζουράνης 8, Τσινίκας 6 (2), Λουκίδης 3 (1), Νικολής 2, Βλάχος 2, Αυλογιάρης

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου 11 (1), Κλείτσας, Γαλανάκης 3 (1), Παπαϊωάννου 2, Συλεόπουλος 4, Ι. Κουτσονοβάκης, Ευαγγελινός 11, Τύμπας 5 (1), Κολτσιδόπουλος 2, Μωυσίδης 17, Κ. Κουτσονοβάκης

Ιωνας-Φοίβος Γιαν. 71-66
Ενα πολύ καλό δεύτερο μέρος έφτανε στον Ιωνα να επικρατήσει με 71-66 του Φοίβου ο οποίος αποχαιρέτησε και μαθηματικά την κατηγορία μετά και τη νέα του ήττα. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και την περίοδο να κλείνει με 17-14. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και τον Φοίβο να μένει κοντά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τον Ιωνα στο +5 (37-32). Στην 3η περίοδο ο Ιωνας πάτησε γκάζι και ξέφυγε με διψήφια με το σκορ στο 30’ να είναι στο 58-42 τελειώνοντας, ουσιαστικά, την υπόθεση νίκη. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστική με τους γηπεδούχους να συντηρούν εύκολα το προβάδισμά τους και να φτάνουν στη νίκη με 71-66

Δεκάλεπτα: 17-14, 37-32,58-42, 71-66

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 10(2), Κέτουλας 5(1), Φαρμάκης, Τέγος, Κορομπίλης, Τζικόπουλος 3(1), Μπεκρής 18(2), Βασιλείου 7, Ζέρζης 4, Γκογκου, Ευθυμίου 24(1)

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Aντωνόπουλος): Καραγιάννης 6, Τουρναβίτης 5(1), Μπούχρας, Κουρής 8(1), Κρικώνης 23(4), Καλτσούνας 7, Γουμενόπουλος 5(1), Τριανταφυλλίδης 4, Φαρμάκης 8(1), Κουραμάς

Κεραυνός Λ.-Αγριά BC 79-62
Δεν μπόρεσε η Αγριά να φύγει με κάτι θετικό από τη Λάρισα και παρά την μεγάλη της προσπάθεια ηττήθηκε από τον Κεραυνό με 79-62. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το πρώτο λεπτό δυνατά και επέβαλλαν τον ρυθμό τους παίρνοντας διαφορά 10 πόντων με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 26-15. Στη 2η περίοδο η Αγριά βρήκε περισσότερες επιθετικές και έσφιξε την άμυνά της μειώνοντας το σκορ με το ημίχρονο να βρίσκει τον Κεραυνό μπροστά με 38-31. Στην 3η περίοδο η ομάδα της Λάρισας ανέβασε και πάλι στροφές φέρνοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με το τέλος του δεκαλέπτου να τη βρίσκει προηγούμενη με 13 πόντους (60-47). Η Αγριά δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με τον Κεραυνό να κρατάει με σχετική άνεση την υπέρ του διαφορά και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 79-62.

Δεκάλεπτα: 26-15, 38-31, 60-47, 79-62

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Νταής, Ευθυμίου 4, Γοργόλης 5 (1), Πανάγος 6 (2), Νασίκας 2, Αγαπίου 19 (5), Χαχόπουλος 5, Καραβασώνης 9 (3), Μαργαριτόπουλος 20 (6), Πάσχος 9(1)

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 9 (3), Τσιβγιούρας, Καραμανλής 14 (1), Ξυπνητός 4, Φιλίππου, Θεοδώρου 7 (1), Καλιτζέος 2, Θεοχάρης 10 (2), Μητρουλάς 16, Γαλάτης