Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και στα θετικά αποτελέσματα για τους κυανόλευκους

συνέχεια-στις-καλές-εμφανίσεις-και-στ-87072

Σ’ ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Νίκη Βόλου κάνοντας πολύ καλό δεύτερο μισό αγώνα κατάφερε να επιβληθεί του Εύαθλου με 89-80 και να συνεχίσει το σερί των νικών. Οι Παπακώστας και Κουτίνας βρέθηκαν γι ακόμη μία φορά σε εκπληκτική επιθετική μέρα σκοράροντας από 21 πόντους έκαστος, με τον Τσώλη να ακολουθεί με 15 και τον Αναγνωστόπουλου με 13. Οι κυανόλευκοι παρέμειναν έτσι στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας και θέλουν να συνεχίσουν τις καλές εμφανίσεις και τις νίκες κόντρα στους Ικαρους στα Τρίκαλα την επόμενη αγωνιστική.

Νίκη Βόλου-Εύαθλος Πολυκάστρου 89-80
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με προβλήματα στην άμυνα αλλά με πολύ καλό επιθετικό ρυθμό. Η 1η περίοδος ήταν κλειστή, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να χτίσει μία διαφορά, κλείνοντας με το σκορ στο 21-20. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης παίρνοντας μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +9 (38-47). Οι κυανόλευκοι στην 3η περίοδο ισορρόπησαν ξανά το ματς αρχικά μειώνοντας και τελικά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, με τον πίνακα στο 30’ να γράφει 65-62 υπέρ της Νίκης. Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ, όμως οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα διατήρησαν το προβάδισμά τους κι έφτασαν τελικά σε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα για την φετινή σεζόν με σκορ 89-80.

Δεκάλεπτα: 21-20, 38-47, 65-62, 89-80

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τύμπας): Παπακώστας 21, Τσώλης 15 (1), Κουτίνας 21 (2), Αναγνωστόπουλος 13 (3), Τοκατλίδης 5 (1), Διγενής 5 (1), Γεωργίου 9 (2), Καφάσης, Τσαβές, Βλήτσιος

ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 13 (3), Ημερίδης 10, Μπινιάκου 5(1), Τασούδης, Τσινόπουλος 20(4), Τσελέκης 9, Σιδηρόπουλος 16, Κουτούλας 7 (1)