Ολυμπιακός Βόλου και ΓΣ Βόλου συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα

ολυμπιακός-βόλου-και-γσ-βόλου-συνεχίζ-95769

Ολυμπιακός Βόλου και Γυμναστικός παρέμειναν στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας μετά τις νίκες τους κόντρα σε Αγριά και Φοίβο αντίστοιχα. Ο Ιωνας, αγωνιζόμενος με απουσίες, αντιμετώπισε τον πολύ δυνατό Σπάρτακο και δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη Λάρισα, ενώ ο Αλμυρός επικράτησε, με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, με 67-63 της ΑΕΒΔ. Τέλος, η Ανάληψη δεν άντεξε μέχρι το τέλος απέναντι στον Κεραυνό και δεχόμενη ένα μεγάλο σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 69-54.

Αγριά BC-Ολυμπιακός Β. 70-88
Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός και επιβλήθηκε εύκολα της Αγριάς με 70-88. Οι ερυθρόλευκοι ήταν από την αρχή πολύ καλοί και στις δύο άκρες του παρκέ και πήραν διψήφια διαφορά από την 1η περίοδο η οποία έκλεισε με 16-26. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά με τον Ολυμπιακό να την διατηρεί κοντά στους 10 πόντους με το ημίχρονο να τον βρίσκει προπορευόμενο με +12 (33-45). Στην 3η περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να συντηρεί τις διψήφιες διαφορές του με το σκορ στο 30’ να είναι 53-65. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι αύξησαν κι άλλο το προβάδισμά τους και τελικά έφτασαν σε μία ευρεία νίκη με 70-88 παραμένοντας πρώτοι και αήττητοι κάνοντας το 15/15.
Δεκάλεπτα:
16-26, 33-45, 53-65, 70-88

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής):Μητρουλάς 20(4), Καραμανλής 15, Θεοδώρου 12, Κοψιαλής 4, Καζεπίδης 8, Καλιτζέος 11(1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης):Καραγιώργος 6 (1), Τζήμας 4, Παπούλιας 31 (1), Αλεξίου 3 (1), Μανίνης, Μπόγδανος 13 (1), Ίλτσογλου 8 (1), Καραθάνος, Γαβρινιώτης, Αναστασόπουλος, Λουλούδης 4, Παρασκευάς 19

Φοίβος Γιαν.-ΓΣ Βόλου 64-74
Παρά τις απουσίες των Παυλόπουλου, Καλογερόπουλου και Κουρουπάκη ο Γυμναστικός είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του ματς κι έφυγε νικητής από τη Λάρισα κόντρα στον Φοίβο με 74-64. Με καλή άμυνα και εξαιρετική επιθετική λειτουργία ξεκίνησε ο Γυμναστικός και πήρε ένα καλό προβάδισμα από την αρχή με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 14-21. Η 2η περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +10 (29-39). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα με το σκορ στο 30’ να είναι 50-56. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και κατάφεραν να αυξήσουν εκ νέου το προβάδισμά τους σε διψήφιες τιμές παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 64-74.

Δεκάλεπτα: 14-21, 29-39, 50-56, 64-74

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Aντωνόπουλος): Καραγιάννης 10(2), Τουρναβίτης 11(1), Μπούχρας, Φαρμάκης Α., Κρικώνης 18(2), Κουρής 2, Γουμενόπουλος 5(1), Τριανταφυλλίδης 4, Τρασας, Κουραμάς 14
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 19(1), Σταθούρος 6(2), Κυριαζής, Μούτσιος, Χρηστομάνος 2, Σιδερής 4, Γιαννίκος, Παλάσκας 12, Ζαρογιάννης 31(1)

ΓΣ Αλμυρού-ΑΕΒΔ 67-63
Δυνατό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο έγινε στον Αλμυρό με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη με 67-63. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το γκάζι πατημένο παίζοντας εξαιρετική άμυνα και παίρνοντας πολύ γρήγορα διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-18. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς να καταφέρει να μειώσει, όμως, τη διαφορά με την ΑΕΒΔ να πηγαίνει στην ανάπαυλα προηγούμενη με +10 (23-33). Οι γηπεδούχοι βγήκα από τα αποδυτήρια αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση. Με πολύ σφιχτή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση ο Αλμυρός έτρεξε ένα, εντυπωσιακό, επιμέρους 24-8 στην 3η περίοδο το τέλος της οποίας τον βρήκε μπροστά με 47-41. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να κρατάνε μία μικρή διαφορά της τάξης των 4-6 πόντων και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 67-63.

Δεκάλεπτα: 7-18, 23-33, 47-41, 67-63

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 9(1), Καραγιώργος 35(2), Μπαγλατζής, Μπουντής, Συνάζος 5(1), Καλόγηρος, Μυλωνάς, Ράπτης 5(1), Γώγουλας 3(1), Χατζόπουλος 4, Βαλαμούτης 6

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 23(4), Τσινίκας 8, Αναστασιάδης 6(2), Κανελλάκης, Ιωαννίδης 2, Χαρχαρής 17, Μαντζουράνης, Αγκρης, Λουκίδης 4, Νικολής, Βλάχος 3(1), Αυλογιάρης

Σπάρτακος-Ιωνας 75-64
Δύσκολη αποστολή είχε ο Ιωνας ο οποίος στάθηκε εξαιρετικά απέναντι στη δυνατή ομάδα του Σπάρτακου χωρίς να καταφέρει, ωστόσο, να αποφύγει την ήττα με 75-64. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση από τις αρχές του παιχνιδιού με το τέλος της 1ης περιόδου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 26-17. Ο Ιωνας παρέμενε κοντά στο σκορ με τον Σπάρτακο να διατηρεί μία μικρή διαφορά και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 45-38. Στην 3η περίοδο η ομάδα της Λάρισας μεγάλωσε το προβάδισμά της με το σκορ στο 30’ να είναι 63-52. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τέλος με τον Σπάρτακο να διατηρεί τη διψήφια διαφορά που είχε χτίσει και να φτάνει τελικά στη νίκη με 75-64.
Δεκάλεπτα:
26-17, 45-38, 63-52 75-64

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Αθανασόπουλος 13, Τσιούλκας 13(1), Καλέτσιος 2, Γκουλιάκος, Μπουσκολίτης 18(6), Χαλκιάς 4, Μπάρμπας 9(1), Ντόνας 2, Γκαγκανάσιος 14

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 14(1), Κέτουλας, Φαρμάκης, Γκογκου, Κορομπίλης, Τζικόπουλος, Μπεκρής 20(4), Βασιλείου 2, Ζέρζης 14(2), Ευθυμίου 14(1)

Ανάληψη-Κεραυνός Λ. 54-69
Δύο κακά δεκάλεπτα έφταναν για να μην αφήσουν την Ανάληψη να διεκδικήσει το ματς και να ηττηθεί από τον Κεραυνό με 69-54. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της 1ης περιόδου το τέλος της οποίας βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα ενός σουτ (14-16). Στη 2η περίοδο ο Κεραυνός ανέβασε πολύ την πίεσή του στην άμυνα και επέτρεψε στην Ανάληψη να σκοράρει μόλις 6 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-33. Οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο ανέκαμψαν και κάνοντας ένα επιμέρους 26-11 στην περίοδο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι 46-44. Σ’ εκείνο το σημείο όμως, φάνηκε σαν να άδειασε από δυνάμεις η ομάδα της Ανάληψης με τον Κεραυνό να απαντάει μ’ ένα μεγάλο, δικό του, επιμέρους 8-15 στην τελευταία περίοδο και να φεύγει νικητής με τελικό σκορ 54-69.

Δεκάλεπτα: 14-16, 20-33, 46-44, 54-69
ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου Γ.12(2), Κλείτσας 2, Γαλανάκης 12(4), Παπαϊωάννου 7(1), Συλεόπουλος 6, Ευαγγελινός 2, Τύμπας 11, Κουτσονοβάκης Ι. 2, Κολτσιδόπουλος, Κουτσονοβάκης Κ. Βούλγαρης .
ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Τσόγιας 4, Ευθυμίου 8, Καραβασώνης 5(1), Πανάγος 11(2), Χαχόπουλος 11(1), Αγαπίου 10(2), Νασίκας 6, Ζιαβλιάκης, Χανέλι, Μαργαριτόπουλος 14(4)