Πέρασε κι από το Αγρίνιο η Νίκη Βόλου κερδίζοντας με 80-69

πέρασε-κι-από-το-αγρίνιο-η-νίκη-βόλου-κε-95802

Ακόμη μία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισαν οι κυανόλευκοι που πέρασαν και από το Αγρίνιο νικώντας με 80-69. Η Νίκη Βόλου έκανε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα με τον αρχηγό της, Πάνο Τσώλη, να πετυχαίνει 23 πόντους, τους Παπακώστα και Γεωργίου να προσθέτουν από 16 έκαστος και τον Κουτίνα να σημειώνει 11. Οι κυανόλευκοι έκαναν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο κι αυτό τους στάθηκε αρκετό για να πάρουν ακόμα ένα ροζ φύλλο στη φετινή σεζόν.

ΓΕ Αγρινίου-Νίκη Βόλου 69-80
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά βρίσκοντας εύκολα το δρόμο προς το καλάθι της Νίκης έφτιαξαν μία μικρή διαφορά με την 1η περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 24-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ανέβασαν ρυθμό με την ομάδα του Αγρινίου να διατηρεί, όμως, ένα μικρό προβάδισμα έως και την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου που την βρήκε προηγούμενη με 43-39. Στην 3η περίοδο η Νίκη παίζοντας εξαιρετική άμυνα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόνο 5 πόντους, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και στο τέλος του δεκαλέπτου είχε πάρει προβάδισμα 4 πόντων (48-52). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα είχε τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης ανεβάζοντας συνεχώς την υπέρ της διαφορά φτάνοντας τελικά σε μία εύκολη επικράτηση με σκορ 69-80. Απαντες πλέον έχουν στρέψει το ενδιαφέρον τους στον επόμενο, εντός έδρας, αγώνα κόντρα στην πολύ καλή ομάδα του Εύαθλου Πολυκάστρου.

Δεκάλεπτα: 24-18, 43-39, 48-52, 69-80

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής , Στεργιούλας, Γεωργίου 16, Αναγνωστόπουλος , Καφάσης 2, Κουτίνας 11, Τσαβές 4, Βλήτσιος , Τσώλης 23 (3), Παπακώστας 16 (1), Παπαδόπουλος, Τοκατλίδης 8

ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Φαράντος): Ντάλλας, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής , Σταμουλάκης 17 (3), Μπαρούχας 25 (2), Τσώλος, Δάρλας 8 (2), Βασιλείου 10, Βούλγαρης. Μπεκατώρος 9 (2)