Φοβερή Νίκη ισοπέδωσε τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 84-67

φοβερή-νίκη-ισοπέδωσε-τον-αγσ-ιωαννίν-104527

Ανετο απόγευμα για τους κυανόλευκους αποδείχθηκε το χθεσινό κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα όπως αυτή του ΑΓΣ Ιωαννίνων. Οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασαν στην τελική επικράτηση με το ευρύ 84-67.

Ο Παπακώστας με 23 πόντους, ο Κουτίνας με 18 και ο Τσώλης με 15 οδήγησαν για ακόμη ένα παιχνίδι επιθετικά τους γηπεδούχους με τον Γεωργίου να προσθέτει κι αυτός άλλους 10 πόντους. Πλέον, άπαντες στο στρατόπεδο της Νίκη Βόλου έχουν στρέψει το βλέμμα τους στο εκτός έδρας ματς με την ουραγό ΓΕ Αγρινίου την επόμενη αγωνιστική.

Νίκη Βόλου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 84-67
Από την αρχή οι κυανόλευκοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους αποδίδοντας καλά και στις δύο άκρες του γηπέδου με την 1η περίοδο να κλείνει στο 19-10. Στο 2ο δεκάλεπτο η Νίκη ανέβασε κι άλλο στροφές η διαφορά πέρασε τους 10 πόντους με το ημίχρονο να τελειώνει με τους γηπεδούχους στο +14 (42-28). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με τους κυανόλευκους να διατηρούν με σχετική ευκολία ένα άνετο προβάδισμα και το σκορ στο 30’ να είναι 61-46. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τη Νίκη να διαχειρίζεται άψογα το ματς και να φτάνει εύκολα στο ροζ φύλλο με σκορ 84-67.

Δεκάλεπτα: 19-10, 42-28, 61-46, 84-67

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής 8, Παπαζήσης 2, Γεωργίου 10 (2), Αναγνωστόπουλος 3, Καφάσης, Κουτίνας 18 (1), Τσαβές, Βλήτσιος, Τσώλης 15 (3), Λωρίτης, Παπακώστας 23 (2), Τοκατλίδης 5

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Μπαρτζώκας 13 (1), Αντωνίου, Μάκης 8, Θώδης 10, Τσίγκας 2, Γεωργίου 15 (1), Ζαμπέτης 12 (2), Βάτσιος 2, Καννης 5 (1), Εξασχόπουλος

Ανακοίνωση της Δ.Ε. μπάσκετ της Νίκη Βόλου:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες και προπονητές της ομάδας μας. Συνεχίζουμε δυναμικά για το επόμενο παιχνίδι. Το ταξίδι μας έχει δρόμο κι ευχόμαστε στο τέλος να χαμογελάσουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο για το βροντερό παρών στον αγώνα. Συγχαρητήρια, επίσης, στους διαιτητές και στην ομάδα του ΑΓΣ Ιωαννίνων που τους ευχόμαστε καλή πορεία στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Συγχαίρουμε την ομάδα ποδοσφαίρου για τη μεγάλη νίκη της. Ολοι μαζί ενωμένοι μπορούμε να οδηγήσουμε την ομάδα μας σε υψηλότερες κατηγορίες. Τέλος, ευχόμαστε καλή τύχη στον Κώστα Λωρίτη, ο οποίος για επαγγελματικούς λόγους φεύγει για την Κύπρο».