Νίκη… μισή παραμονή για τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου

νίκη-μισή-παραμονή-για-τα-κορίτσια-τ-104585

Μία πολύ σημαντική νίκη κατάφεραν να πετύχουν οι ερυθρόλευκες οι οποίες έκαναν τεράστιο βήμα παραμονής κερδίζοντας στην παράταση τις Εσπερίδες με 72-71 στην παράταση. Η Ταντουρόφσκα με 22 πόντους και 4 τρίποντα ήταν η πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό με τις Αντριους και Ουίλιαμς να την ακολουθούν σκοράροντας 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ολυμπιακός Β.-Εσπερίδες Καλλιθέας 72-71 (κ.δ. 64-64)
Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλά σε άμυνα και σε επίθεση βρίσκοντας γρήγορα καλό ρυθμό με την 1η περίοδο να κλείνει στο 17-13. Η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε στο 2ο δεκάλεπτο βρήκε τα πατήματά της στο παρκέ ανατρέποντας την, μικρή, διαφορά που είχε ο Ολυμπιακός με το ημίχρονο να βρίσκει τις φιλοξενούμενες στο +5 (31-36). Στην 3η περίοδο η εικόνα ήταν ίδια με τις Εσπερίδες να διατηρούν ένα προβάδισμα της τάξης των 5-8 πόντων με το σκορ στο 30’ να είναι στο 45-53. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενες φάνηκαν αποφασισμένες να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και στο 35’ πήραν διψήφια διαφορά (50-62) κι όλα έδειχναν να έχουν πάρει τον δρόμο τους. Οι ερυθρόλευκες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Αντέδρασαν και έσφιξαν πολύ την άμυνά τους φτάνοντας στην πολύ μεγάλη ανατροπή με το ματς να τελειώνει στο 64-64 με τις δύο ομάδες να οδηγούνται έτσι στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί οι ερυθρόλευκες έκαναν ένα σερί 8-0 (72-64) κι έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Οι Εσπερίδες απάντησαν με δικό τους 7-0 μειώνοντας στον πόντο (72-71) και είχαν μάλιστα την ευκαιρία να πάρουν το ματς αλλά το σουτ της Μούρερ, 2.5’’ πριν τη λήξη, δεν βρήκε στόχο με τις παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη να πανηγυρίζουν έξαλλα την σπουδαία αυτή νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-13,31-36, 45-53, 64-64 (κ.δ.), 72-71 (παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 8 (2), Ταντουρόφσκα 22 (4), Σουλτάνη 7 (1), Άντριους 13 (9/10 βολές), Ζέρβα 2, Ουίλιαμς 11 (14 ριμπ), Δεληγιάννη 9

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Μούρερ 21 (2), Ντανούση 1, Ευμορφοπούλου 1, Λουκάτου 10 (1), Στεφάτου 6, Λίτση 16, Ζότοβα 14 (2), Λούνα Κάστρο 2