Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός Βόλου παραμένει πρώτος και αήττητος

ασταμάτητος-ο-ολυμπιακός-βόλου-παραμ-104596

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός Βόλου πρόσθεσε ακόμη ένα ροζ φύλλο στη φετινή του συλλογή πετυχαίνοντας την 14η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή τη φορά με 74-52 κόντρα στον Ιωνα. Ο Γυμναστικός ηττήθηκε και οι άνθρωπόί του είχαν και αρκετά παράπονα από τη διαιτησία. Η βολιώτικη ομάδα έχασε εντός έδρας από τον Σπάρτακο με 84-78 διατηρώντας όμως το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία καθώς στη Λάρισα είχε επικρατήσει με διαφορά 10 πόντων. Ο ΓΣ Αλμυρού πέτυχε σπουδαίο διπλό με 79-72 στην έδρα του Κεραυνού, ενώ η ΑΕΒΔ έκανε μία σημαντική νίκη κόντρα στον Φοίβο. Τέλος, ακόμη ένα λιθαράκι στην μεγάλη προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της έβαλε η ομάδα της Αγριάς η οποία επιβλήθηκε με 61-60 της Ανάληψης.

Ιωνας-Ολυμπιακός Β. 52-74
Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός δεν συνάντησε καμία δυσκολία κι έφτασε σε ακόμη μία νίκη παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν από την αρχή καλύτεροι και έφτιαξαν γρήγορα μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους με την 1η περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 18-26. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν κι άλλο στροφές με το προβάδισμα να γίνεται διψήφιο και το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 32-48. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά με τον Ολυμπιακό να την διατηρεί πάνω από τους 10 πόντους με σχετική άνεση με το σκορ στο 30’ να είναι 43-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά στους 20 με το ματς να ολοκληρώνεται στο 52-74.

Δεκάλεπτα: 18-26, 32-48, 43-55, 52-74

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας):Κουμπούνης 4, Φωτιάδης 6, Κέτουλας 3, Φαρμάκης, Τέγος 6, Μπεκρής 3, Τζικόπουλος, Γρίβας, Βασιλείου 17, Ζέρζης 2, Γκόγκου, Ευθυμίου 11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας- Γκουγκουτούδης):Καραγεώργος 17 (2), Τζήμας, Παπούλιας 12 (1), Αλεξίου 5 (1), Σκαμάγκας 2, Αναστασόπουλος 2, Λουλούδης, Παρασκευάς 16, Ίλτσογλου 22 (1), Μανίνης

ΓΣ Βόλου-Σπάρτακος 78-84
Με αρκετά παράπονα για την διαιτησία από την πλευρά του ΓΣ Βόλου ήρθε αυτή η εντός έδρας ήττα από τον Σπάρτακο με 84-78. Η ομάδα από τη Λάρισα “έπιασε” στη 2η θέση τον Γυμναστικό με τους ασπρόμαυρους, όμως, να υπερτερούν στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και να κλείνουν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 24-20. Στη 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν καλύτεροι και πήραν το προβάδισμα στο σκορ με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με +7 (33-40). Στην 3η περίοδο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει, με τον Σπάρτακο να κρατάει μία διαφορά ενός σουτ (55-58) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν, στα μισά περίπου, μία διαφορά 6-8 πόντων την οποία κατάφεραν και διατήρησαν έως το τέλος φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 78-84.
Δεκάλεπτα:
24-20, 33-40, 55-58, 78-84

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 17 (2), Καλογερόπουλος 12 (1), Κυριαζής, Χρηστομάνος 6, Παυλόπουλος 4, Σταθούρος, Σιδερής 4, Κουρουπάκης, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 33 (2)

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης – Καλέτσιος): Αθανασόπουλος 17 (1), Καλέτσιος 17 (2), Γκουλιάκος, Μπουσκολίτης, Χαλκιάς, Τσιούλκας 35 (3), Μπανιάς, Μπάρμπας 2, Ντόνας 2, Γκαγκανάτσιος 11, Φαρμάκας

Κεραυνός Λ.-ΓΣ ΑΛμυρού 72-79
Σπουδαίο διπλό πέτυχε η ομάδα του Αλμυρού στη Λάρισα κόντρα στον τοπικό Κεραυνό με 79-72. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του με τους δύο αντιπάλους να ξεκινάνε πολύ καλά και η 1η περίοδος να τελειώνει στην απόλυτη ισορροπία (17-17). Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά μόλις ενός σουτ (36-33). Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τον Κεραυνό να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα με τον Αλμυρό να παραμένει κοντά. Το σκορ στο 30’ ήταν 56-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ και το κράτησαν μέχρι το τέλος για να πάρουν, μ’ αυτόν τον τρόπο, μία πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 72-79.

Δεκάλεπτα: 17-17, 36-33, 56-54, 72-79

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Νταής 5, Χαχόπουλος 10(1), Πανάγος 22(2), Nασίκας, Αγαπίου 18(4), Χανέλλι, Πάσχος 11(1), Καραβουσάνης 6(2)

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 11(3), Καραγιώργος 38(5), Παπαβαίτσης, Συνάζος, Καλόγηρος, Ράπτης, Θέος 4, Γώγουλας 9, Χατζόπουλος 4, Βαλαμούτης 13

ΑΕΒΔ-Φοίβος Γιαν. 70-62

Με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΒΔ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ουραγού Φοίβου και να πάρει τη νίκη με 70-62. Στο 1ο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την ΑΕΒΔ να έχει ένα πολύ μικρό προβάδισμα και την περίοδο να τελειώνει στο 20-18. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους πορτοκαλί να μένουν μπροστά στο σκορ αλλά με πολύ μικρές διαφορές με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 37-36. Στην 3η περίοδο η ΑΕΒΔ κατάφερε να μεγαλώσει κάπως το υπέρ της προβάδισμα με το τέλος του δεκαλέπτου να την βρίσκει στο +5 (54-49). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και κράτησαν με σχετική ευκολία το υπέρ τους σκορ φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα με 70-62.

Δεκάλεπτα: 20-18, 37-36, 54-49, 70-62

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 21 (3), Κουτσομπόρης, Ζαμπέτογλου, Καρπέτης 16 (3), Ιωαννίδης 1, Ματζουράνης, Αγκρής, Λουκίδης 3 (1), Νικολής, Χαρχαρής 21, Αυλογιάρης 2, Βλάχος 6 (2)
ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Αντωνόπουλος): Καραγιάννης, Τουρναβίτης, Κρικώνης 11 (1), Καλτσούνας 24 (3), Φαρμάκης Β., Κουρής 21 (2), Γουμενόπουλος 1, Τριανταφυλλίδης 2, Φαρμάκης Α, Κουραμάς 3

Ανάληψη-Αγρια BC 60-61
Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Αγριά κόντρα στην Ανάληψη με 61-60 στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν από την αρχή κλειστό με την 1η περίοδο να τελειώνει με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 15 πόντους. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά και να την κρατήσουν μέχρι το τέλος της περιόδου που τους βρήκε προηγούμενους με 29-35. Στο 3ο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού κύλησε στο ίδιο μοτίβο με την Αγριά να διατηρεί μία διαφορά της τάξεως των 4-6 πόντων με το σκορ στο 30’ να είναι 46-51. Η τελευταία περίοδος ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα δύο πόντων, με ένα εύστοχο τρίποντο του Κλείτσα και μία βολή από τον Τύμπα, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνδιού. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη με τον Μητρουλά να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 60-61.

Δεκάλεπτα: 15-15, 29-35, 46-51, 60-61.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου 21(3), Κλείτσας 6 (2), Γαλανάκης, Παπαϊωάννου 8 (1), Συλεόπουλος 3, Ευαγγελινός 8(2), Τύμπας 10, Ι. Κουτσονοβάκης 2, Μωυσίδης 2, Δ. Κουτσονοβάκης

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης, Τσιβγιούρας 6, Καραμανλής 12, Ξυπνητός, Διακομής, Κοψιαλης 5, Θεοχάρης 13(2), Θεοδώρου 8, Καλιτζέος 3 (1), Φιλίππου, Μητρουλάς 14 (2)