Αναμενόμενη ήττα για τον Κένταυρο Αγριάς

αναμενόμενη-ήττα-για-τον-κένταυρο-αγρ-117045

Την ήττα με 29-20, γνώρισε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, στον αγώνα, με τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Χάντμπολ Α2 ανδρών. Η ήττα ήταν αναμενόμενη απέναντι σε μία ιστορική ομάδα, αρκετά φορμαρισμένη, η οποία βρίσκεται στη 3η θέση της βαθμολογίας και σε μια δυνατή έδρα, από την οποία η ομάδα της Αγριάς δεν έχει φύγει ποτέ νικήτρια. Παρά τις πολλές απουσίες, η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς στάθηκε αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο, αν εξαιρέσει κάποιος την επιθετική της δυστοκία στο πρώτο 20λεπτό του αγώνα. Έδειξε στοιχεία αθλητικής και αγωνιστικής ομάδας, χαρακτηριστικό ότι έπαιξε πολύ γρήγορο χάντμπολ μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ενώ εξαίρετη ήταν για άλλη μία φορά η παρουσία και των δύο τερματοφυλάκων της ομάδας.

Η ομάδα του Ιωνικού μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενη και την επιθετική δυστοκία των παικτών του Κενταύρου Αγριάς, οι οποίοι σημείωσαν μόνο τρία τέρματα στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα (11–3). Η ομάδα του Κενταύρου, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά ισορρόπησε το παιχνίδι και μείωσε το σκορ σε 14–7, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, παίχτηκε γρήγορο και θεαματικό χάντμπολ και από τις δύο ομάδες, με πολλές φάσεις και τέρματα εκατέρωθεν. Η μαγνησιώτικη ομάδα παρόλο τις ελλείψεις και τις περιορισμένες δυνατότητες για αλλαγές, επέδειξε εξαίρετη φυσική μέχρι το τέλος του αγώνα, ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οπού και επικράτησε με επιμέρους σκορ (6–7). Με την τελική επικράτηση 29 – 20, η ομάδα του Ιωνικού Ν. Φιλαδελφείας σκαρφάλωσε στη 3 θέση της βαθμολογίας, που την φέρνει πιο κοντά στα play – off ανόδου. Για τους νεαρούς αθλητές του Γιάννη Ζήκου, ο αγώνας ήταν μια πρώτης της τάξης ευκαιρία για να δείξουν πως παραμένουν αγωνιστικοί και συνεχίζουν την προσπάθειά τους σε αθλητικά πλαίσια.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 7-1, 8-2, 11-3, 14-7, 17-8, 18-9, 21-11, 23-13, 25-18, 29-20 Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 0/1-1/2

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: (Μαντζόπουλος): Εμμανουήλ, Αργυράκης (6). Βασιλείου (2), Μπούτος, Θεοδωρόπουλος, Αντωνιάδης (3), Μπίλος (3), Αντωνόπουλος (1), Μαραγκός (2), Τσαγκογέωργας (2), Μαυροφρύδης (6), Χελιώτης (4), Σωτηρίου, Καψάλης, Ζακυνθινός, Μπουλούμπασης.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Ζήκος): Μακρής (3), Κρατήρας (5), Κουρίδης (2), Δρενοβιάδης (4), Οικονόμου, Καρανάσιος (5), Καραπαναγιωτίδης, Κρανιώτης (1), Καποτάς, Σαμαράς.

Πρόκριση για το ΓΕΛ Αγριάς

Στον τελικό της Θεσσαλίας προκρίθηκαν στα παιδιά της σχολικής ομάδας Χάντμπολ του ΓΕΛ Αγριάς, που κέρδισαν στην Καρδίτσα την ομάδα του 2ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας.

Το ΓΕΛ Αγριάς στον θεσσαλικό ημιτελικό κέρδισε στο κλειστό της Καρδίτσας με 20-24.

ΓΕΛ Αγριάς (Ευαγγελόπουλος): Μηλιόρδος, Καραντάκος (4), Φώτος (5), Χουστής (1), Χιώτης (4), Μακρής Ι (8), Μακρής Γ., Χαλκιάς (2), Βιλάνι, Σταμάτης, Καραγιάννης, Τσέτσιλας, Σώκετ.