Ερυθρόλευκο βάφτηκε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΓΣ Βόλου

ερυθρόλευκο-βάφτηκε-το-ντέρμπι-ανάμε-120920

Ούτε ο Γυμναστικός κατάφερε να σταματήσει την αήττητη πορεία του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ με τους ερυθρόλευκους να ζευγαρώνουν τις νίκες τους κόντρα στον ΓΣ Βόλου. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Ανάληψης απέναντι στον ΓΣ Αλμυρού με 69-71, ενώ τεράστιας σημασίας νίκης πέτυχε και η Αγριά στο ματς με τον Ίωνα όπου και επιβλήθηκε με 64-58. Τέλος, η ΑΕΒΔ δεν τα κατάφερε στην δύσκολη έδρα του Σπάρτακου και γνώρισε την ήττα με 61-49.

Ολυμπιακός Β.-ΓΣ Βόλου 86-77
Αν και αγωνίστηκε χωρίς τους Μπόγδανο, Λουλούδη και Καραθάνο ο Ολυμπιακός Βόλου βρέθηκε σε εξαιρετική επιθετική μέρα και έκανε το 2/2 κόντρα στον Γυμναστικό στη σεζόν κερδίζοντας αυτή τη φορά με 86-77. Οι γηπεδούχοι βρήκαν από την αρχή ρυθμό στην επίθεση και διασπούσαν με ευκολία την αντίπαλη άμυνα και έχτισαν γρήγορα μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους με την 1η περίοδο να τελειώνει στο 23-14. Στο 2ο δεκάλεπτο το μοτίβο δεν άλλαξε με τους ερυθρόλευκους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να συνεχίζουν με υψηλό ρυθμό στην επίθεση με κύριους εκφραστές τους Ιλτσογλου και Παρασκευά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει διψήφιο προβάδισμα (45-35). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στο σουτ με 2’ να απομένουν όμως ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα με την διαφορά να ανεβαίνει και πάλι στους 9 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 64-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι συντήρησαν με σχετική άνεση την υπέρ τους διαφορά κι έφτασαν στην 13η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα με τελικό σκορ 86-77.

Δεκάλεπτα: 23-14, 45-35, 64-55, 86-77

Ολυμπιακός Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγιώργος 14 (3), Τσάπης, Παπούλιας 15 (1), Αλεξίου 6 (1), Ίλτσογλου 21 (4), Βλασταρίδης, Τζήμας, Σκαμάγκας 3 (1), Αναστασόπουλος 9, Μανίνης, Παρασκευάς 18 (1)

ΓΣ Βόλου (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 10, Καλογερόπουλος, Σταθούρος, Ζήσης 9 (1), Μούτσιος, Χρηστομάνος 4, Παυλόπουλος 21 (3), Τσίρος 9, Σιδερής, Κυριαζής, Παλάσκας 10, Ζαρογιάννης 14 (2)

ΓΣ Αλμυρού-Ανάληψη 69-71
Σπουδαίο διπλό για την ομάδα της Ανάληψης στον Αλμυρό σ’ ένα παιχνίδι που ήταν κλειστό στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δυνατά και με καλή επιθετική λειτουργία πήραν ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 18-23. Στη 2η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την Ανάληψη να κρατάει μία διαφορά της τάξης των 5-7 πόντων και τον Αλμυρό να καταφέρνει να μένει κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-40. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός ανέβασε στροφές και με επιμέρους 22-16 στην περίοδο έφερε το ματς στα ίσια με τον πίνακα στο 30’ να γράφει 56-56. Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να φτάνουν σε μία πολύ σημαντική νίκη με διαφορά μόλις ενός καλαθιού (69-71).

Δεκάλεπτα: 18-23, 34-40, 56-56, 69-71

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 11 (3), Καραγιώργος 27 (2), Παπαβαίτσης, Συνάζος 2, Θέος 9, Μυλωνάς, Ράπτης 6, Βαλαμούτης 14, Γώγουλας, Καλόγηρος, Μπουντής, Μαμούρας

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ίλτσογλου 8 (2), Γαλανάκης 17(3), Παπαϊωάννου 8 (1), Συλεόπουλος 1, Ευαγγελινός 11 (2), Τύμπας 16(1), Μωϋσίδης 10, Κολτσιδόπουλος, Κλείτσας, Γ. Κουτσονοβάκης, Κ. Κουτσονοβάκης

Αγριά BC-Ίωνας 64-58
Νίκη η οποία μπορεί να παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στο κυνήγι της παραμονής πέτυχε η ομάδα της Αγριάς η οποία ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κερδίζοντας δίκαια τον Ίωνα με 65-58. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση συμβαδίζοντας στο σκορ και βρίσκοντας εύκολα καλάθια. Η 1η περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να έχουν την μικρότερη δυνατή διαφορά (20-19). Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά με την Αγριά να διατηρεί ένα πολύ μικρό προβάδισμα και να πηγαίνει στο ημίχρονο προηγούμενη με 34-30. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ίωνας πίεσε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τρόπους να μένουν μπροστά στο σκορ και να ολοκληρώνουν την περίοδο στο +6 (51-45). Οι γηπεδούχοι κράτησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμα που είχαν χτίσει στα προηγούμενα δεκάλεπτα φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 64-58 κάνοντας, παράλληλα, ένα τεράστιο βήμα προς την επίτευξη του στόχου τους που είναι η παραμονή στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 20-19, 34-30, 51-45, 64-58

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 7 (1), Τσιβιούρας 1, Καραμανλής 17, Σκουμής, Φιλίππου, Γαλάτης, Διακομής 2, Κοψιαλής 10 (2), Θεοδώρου 5 (1), Καλιτζέος 4, Θεοχάρης 6 (1), Μητρουλάς 12 (2)

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 11 (2), Κέτουλας 14 (2), Φαρμάκης, Τέγος, Γρίβας, Τζικόπουλος, Μπεκρής 11 (2), Βασιλείου, Ζέρζης 3 (1), Μαυροφώτης, Ευθυμίου 19 (2)

Σπάρτακος-ΑΕΒΔ 61-49
Για τρία δεκάλεπτα άντεξε η ΑΕΒΔ κόντρα στον Σπάρτακο με τους Λαρισαίους να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 61-49. Το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τους δύο, χαρακτηριστικό είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε η 1η περίοδος (9-9) με τους δύο αντιπάλους να είναι άστοχοι. Στο 2ο δεκάλεπτο Σπάρτακος και ΑΕΒΔ βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα πολύ μικρό προβάδισμα με τη λήξη του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +2 (23-25). Η 3η περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να αποκτούν ένα ελαφρύ προβάδισμα και να προηγούνται στο 30’ με 38-34. Η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν καλύτεροι, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα κι έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 61-49.

Δεκάλεπτα: 9-9, 23-25, 38-34, 61-49

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Τσιούλκας 16 (1), Καλέτσιος, Γκουλιάκος 2, Μπουσκολίτης 2, Κ. Χαλκιάς, Αράπκουλες, Μπανιάς, Μπάρμπας 11 (2), Ντόνας 2, Αθανασόπουλος 12, Γκαγκανάσιος 9, Φαρμακάς 7

ΑΕΒΔ: (Λότφι-Σιδηρόπουλος): Στύλλας 10 (1), Ζαμπέτογλου, Αναστασιάδης 8 (1), Χαρχαρής 12, Μαντζουράνης, Καρπέτης 11 (1), Κουτσομπόρης, Αγκρης, Λουκίδης 8, Νικολής, Βλάχος, Αυλογιάρης