Πέρασε από την Καρδίτσα η Παναχαϊκή, απίστευτη ανατροπή από τον Αιγινιακό!

πέρασε-από-την-καρδίτσα-η-παναχαϊκή-απ-121948

Η Παναχαϊκή -έπειτα από δύο στραβοπατήματα- είναι εδώ και συνεχίζει να διεκδικεί την άνοδό της στη Super League!

Η ομάδα της Πάτρας πέρασε πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι μπορεί να δείχνει το τελικό 2-1 από την έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας και διατηρήθηκε στη 2η θέση της Football League. Συγκεκριμένα, οι «ροσονέρι» κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 9’ με δράστη τον Μωραΐτη ενώ στο 27’ διαμόρφωσαν και το 2-0 με τον Μασούρα.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έκαναν διαχείριση του ματς, προκειμένου να μην κινδυνεύσουν σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι που είχαν φέρει στα μέτρα τους, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την παραβίαση της εστίας τους, όταν στις καθυστερήσεις ο Κονέ έπιασε ένα ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή και έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Σπουδαίο ματς έγινε ανάμεσα στον Αιγινιακό και τον Εργοτέλη, με τους γηπεδούχους τελικά να επικρατούν 3-2, σε ένα ματς που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Τάκη Γκώνια, πριν καν συμπληρωθεί το μισάωρο είχε διαμορφώσει το 2-0, με τους Μπουρσέλη (8’) και Κάιπερς (28’) και έδειχνε ότι θα συνεχίσει το αήττητο σερί 4 αναμετρήσεων.

Ωστόσο, επέστρεψαν οι παιδικές ασθένειες των πρώτων αγωνιστικών. Με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ ημίχρονο, ο Αιγινιακός όχι μόνο ξαναμπήκε στο παιχνίδι, αλλά τα έφερε όλα τούμπα και μάλιστα σε διάστημα μόλις 6 λεπτών. Παπαδόπουλος (68’), Πέριτς (70’) και Τσολακίδης (74’) έκαναν το 0-2, 3-2, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη μετά τις 14 Ιανουαρίου, όταν και είχαν επιβληθεί του Πανσερραϊκού.