Νίκη στο… καλάθι, «ακατάλληλη» για καρδιακούς

νίκη-στο-καλάθι-ακατάλληλη-για-καρ-129621

Νικήτρια στο μεγάλο, όπως αποδείχθηκε, ντέρμπι κόντρα στον ΑΟΚ Βέροιας αναδείχθηκε η Νίκη Βόλου η οποία και επικράτησε δύσκολα με 64-62. Οι δύο αντίπαλοι ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τους κυανόλευκους να είναι πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία τους αγώνα και να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα και να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον Ζέφυρο.

Νίκη Βόλου-ΑΟΚ Βέροιας 64-62
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και διαβάζοντας σωστά την άμυνα της Νίκης έβρισκαν τρόπους να τη σπάνε και να φτάνουν σε εύκολα καλάθια με την 1η περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 14-25. Οι κυανόλευκοι ανέβασαν στροφές στο 2ο δεκάλεπτο με την ομάδα της Βέροιας, ωστόσο, να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ και να κλείνει το ημίχρονο μ’ ένα +4 (32-36) υπέρ της. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πολύ βελτιωμένοι στο 3ο δεκάλεπτο και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και μαζί το προβάδισμα στο σκορ με την περίοδο να τελειώνει στο 52-48. Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Νίκη φάνηκε ποιο ψύχραιμη και έφτασε τελικά στο ροζ φύλλο με σκορ 64-62. Ο Κουτίνας με 19 πόντους οδήγησε επιθετικά τη Νίκη Βόλου με τους Παπακώστα και Τσώλη να ακολουθούν προσθέτοντας 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον ΑΠΣ Πτολεμαΐδα.

Δεκάλεπτα: 14-25, 32-36, 52-48, 64-62

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας – Τύμπας): Διγενής, Γεωργίου 6, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης 4, Κουτίνας 19, Τσαβές 8, Βλήτσιος, Τσώλης 12, Παπακώστας 15, Τοκατλίδης

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κελεπούρης): Τρομπούκης 4, Ουσουτζόγλου, Σισμάνης 15 (2), Γκάνας 6 (2), Βλάχος 12 (2), Λέφας 5 (1), Μπαρμπαρούσης 2, Χατζηλαμπρινός 6, Γιαννουζάκος 12 (1)