Βαριά ήττα εκτός έδρας για τη Νίκη Βόλου στο μπάσκετ

βαριά-ήττα-εκτός-έδρας-για-τη-νίκη-βόλο-138725

Με ήττα έφυγε αυτή τη φορά από την Θεσσαλονίκη η Νίκη Βόλου αφού δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ζέφυρο. Η ατυχία χτύπησε τους κυανόλευκους αφού στην προθέρμανση του ματς ο Παπακώστας ένιωσε ενοχλήσεις και δεν χρησιμοποιήθηκε τελικά, ενώ και ο αρχηγός της ομάδας Σάκης Τσώλης έβγαλε τον αγώνα με πρόβλημα μικροτραυματισμού. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα η Νίκη Βόλου να μην μπορέσει να φανεί ανταγωνιστική σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και τελικά να ηττηθεί με 77-53.

Ζέφυρος-Νίκη Βόλου 77-53
Το απόγευμα δεν ξεκίνησε καλά για τη Νίκη Βόλου καθώς στην προθέρμανση έχασε τον Παπακώστα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν τα προβλήματα που προέκυψαν στους κυανόλευκους ξεκινώντας πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα έχτισαν μία διαφορά, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 20-11. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε σε υψηλό ρυθμό με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 10 πόντους με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με +15 (39-24). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στην 3η περίοδο με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους, καθώς η Νίκη Βόλου χωρίς Παπακώστα και με τον Τσώλη να παίζει τραυματίας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των θεσσαλονικιών. Το σκορ στο 30’ ήταν 60-39. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ζέφυρο να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ το 77-53. Κουτίνας με 15 και Τσώλης με 12 οδήγησαν τη Νίκη Βόλου στο σκοράρισμα με τους πάντες πλέον στο στρατόπεδο των κυανόλευκων να στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο ματς με τον ΑΟΚ Βέροιας στο κλειστό της Ν. Ιωνίας.

Δεκάλεπτα: 20-11, 39-24, 60-39, 77-53

ΖΕΦΥΡΟΣ (Τσολάκης): Αλεξανδρίδης 3 (1), Ματενίδης 11 (1), Ουρκέρογλου 3, Κανάρας 7 (1), Μαυροματίδης 11 (1), Τσιόγκας 15, Μυστιλιάδης 12 (2), Ζελενίτσας 3, Μάρκου 12 (1)
(Πρέκας): Διγενής 6 (1), Παπαζήσης, Γεωργίου 8 (1), Αναγνωστόπουλος 3 (1), Καφάσης 4, Κουτίνας 15, Τσαβές 3, Βλήτσιος, Λωρίτης, Τσώλης 12 (1), Παπακώστας, Τοκατκλίδης 2