Ματσάρα με δύο παρατάσεις και νικητή τον ΓΣ Βόλου

ματσάρα-με-δύο-παρατάσεις-και-νικητή-τ-148571

Το πιο συναρπαστικό ματς της σεζόν, μέχρι τώρα, έγινε ανάμεσα σε ΑΕΒΔ και Γυμναστικό με τους ασπρόμαυρους να επικρατούν με 93-88 μετά από δύο παρατάσεις. Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν συνάντησε καμία δυσκολία κόντρα στην Ανάληψη συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του ενώ, πολύ σημαντική νίκη πέτυχε κι ο ΓΣ Αλμυρού απέναντι στον Σπάρτακο με 77-64. Τέλος, ο Ιωνας δεν τα κατάφερε στη Λάρισα στο παιχνίδι με τον Κεραυνό, ενώ η Αγριά πέτυχε μία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί κομβική στην υπόθεση της παραμονής.

Ανάληψη-Ολυμπιακός Β. 60-91
Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν τον ρυθμό των ερυθρόλευκων οι οποίοι έφτιαξαν από νωρίς μία διαφορά και έκλεισαν την περίοδο με +8 (10-18). Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους 9-30 φτάνοντας το σκορ στο 19-48 στο τέλος του ημιχρόνου καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη πολύ νωρίς. Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους ερυθρόλευκους να ξεκουράζουν κάποιους βασικούς παίκτες δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 44-75. Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη 10η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια με τελικό σκορ 60-91.

Δεκάλεπτα: 10-18, 19-48, 44-75, 61-90

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Μανωλόπουλος 2, Γαλανάκης 8 (2), Παπαϊωάννου 4, Κουτσονοβάκης Γ. 15 (1), Κολτσιδόπουλος 2, Ευαγγελινός 3, Τύμπας 8, Μωυσίδης 14, Κλείτσας 2, Βούλγαρης 3 (1), Κωλέτσης, Κουτσονοβάκης Κ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας – Γκουγκουτούδης): Βλασταρίδης 10, Παπούλιας 12, Αλεξίου 1, Σκαμάγκας 8, Τζήμας 8, Μπόγδανος 3, Ίλτσογλου 9, Καραθάνος 4, Αναστασόπουλος 5, Λουλούδης 16, Παρασκευάς 14

ΑΕΒΔ-ΓΣ Βόλου 88-93
Σε μία αναμέτρηση διαφήμιση του μπάσκετ ο Γυμναστικός επιβλήθηκε με 93-88 της ΑΕΒΔ στη 2η παράταση. Το ματς ήταν από την αρχή πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα με την 1η περίοδο να τελειώνει στο 13-15. Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μία μικρή διαφορά με το ημίχρονο να τους βρίσκει προηγούμενους με 33-36. Στην 3η περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον Γυμναστικό να κρατάει ένα προβάδισμα της τάξης των 2-4 πόντων με το σκορ στο 30’ να είναι στο 55-57. Η τελευταία περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους ασπρόμαυρους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν, με το σκορ ισόπαλο στους 69 πόντους, ο Ζαρογιάννης έχασε ένα εύκολο καλάθι και τον Καλογερόπουλο να κάνει 0/2 βολές. Με αυτόν τον τρόπο ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 69-69. Στην παράταση καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με το έξτρα πεντάλεπτο να κλείνει με επιμέρους σκορ 12-12 (81-81) και το παιχνίδι να πηγαίνει σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο Γυμναστικός εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι οι Καρπέτης και Αναστασιάδης των γηπεδούχων αποβλήθηκαν με 5 φάουλ και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 88-93.

Δεκάλεπτα: 13-15, 33-36, 55-57, 69-69 κ.δ, α’ παρ. 81-81, β’ παρ. 88-93

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 20 (2), Ζαμπέτογλου, Αναστασιάδης 18 (4), Καρπέτης 16 (3), Κουτσομπόρης, Ματζουράνης 6, Τσινίκας 12 (1), Βλάχος 6 (1), Χαρχαρής 10

Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος, Καλογερόπουλος 26 (1), Κυριαζής, Μούτσιος, Χριστομάνος 6, Παυλόπουλος 17 (1), Τσίρος 12, Σιδερής 2, Κωστούλας 10, Ζαρογιάννης 20 (1)

ΓΣ Αλμυρού-Σπάρτακος 77-64
Ενα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα ο Αλμυρός κατάφερε να το καθαρίσει στην τελευταία περίοδο και να φτάσει σ’ ένα σημαντικό ροζ φύλλο με σκορ 77-64. Οι γηπεδούχοι πήραν μία μικρή διαφορά από την αρχή με τον Σπάρτακο να μένει κοντά στο σκορ με την 1η περίοδο να κλείνει στο 18-14. Το ίδιο συνέβη και στο 2ο δεκάλεπτο με τον Αλμυρό να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα χωρίς, ωστόσο, να μπορεί να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +3 (31-28). Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι στο 49-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αλμυρού σημείωσαν 28 πόντους έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και έφτασαν, τελικά, σε μία εύκολη νίκη με σκορ 77-64.

Δεκάλεπτα: 18-14, 31-28, 49-44
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντογιώργος 15 (3), Καραγιώργος 36 (6), Μαμούρας 5, Παπαβαΐτσης, Συνάζος, Ράπτης 3, Καλόγηρος, Χατζόπουλος, Μυλωνάς, Θέος 12, Γώγουλας, Βαλαμούτης 6
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Τσιούλκας 20 (3), Καλέτσιος 5, Γκουλιάκος, Μπουσκολίτης 5 (1), Χαλκιάς Κ. Αράπκουλες, Μπάρμπας 20 (4), Ντόνας 7 (1), Αθανασόπουλος 5 (1), Γκαγκανάσιος, Φαρμακάς 2

Κεραυνός Λ.- Ιωνας 59-54
Δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από τη Λάρισα ο Ιωνας στο ματς κόντρα στον τοπικό Κεραυνό, καθώς ηττήθηκε με 59-54. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και διστακτικά το ματς με κακές επιλογές στην επίθεση με την 1η περίοδο να τελειώνει με το φτωχό 12-9. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά τους κοντά στους 10 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-15. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η 3η περίοδος με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι άστοχες και νευρικές στην επίθεση με το σκορ στο 30’ να είναι 36-29. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ιωνα προσπάθησαν για την ανατροπή, χωρίς όμως να καταφέρνουν να την ολοκληρώσουν χάνοντας τελικά με 59-54.

Αγριά BC-Φοίβος Γιαν. 69-62
Τη δεύτερη νίκη της, και μάλιστα συνεχόμενη, πέτυχε η Αγριά κόντρα στον Φοίβο και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Ο αγώνας από τα πρώτα του λεπτά ήταν αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία (23-23). Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν μεταβλήθηκε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα πολύ μικρό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (38-40). Στην 3η περίοδο ο Φοίβος ξεκίνησε καλύτερα και στα μέσα του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 42-50. Η Αγριά αντέδρασε και κάνοντας ένα 10-4 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι στο 52-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι και να έχουν σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία φτάνοντας τελικά στη μεγάλη νίκη με σκορ 69-62.

Δεκάλεπτα: 23-23, 38-40, 52-54, 69-62
ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής):Καζεπίδης 10 (2), Καραμανλής 14, Τσιβγιούρας 2, Ξυπνητός 1, Φιλίππου, Διακομής 10 (1), Κοψιαλής 7 (1), Θεοδώρου 4 (1), Καλιτζέος 7, Γαλάτης 2, Μητρουλάς 8 (2), Σκουμής, Θεοχάρης 6 (1).

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Αντωνόπουλος): Καραγιάννης 5 (1), Τουρναβίτης 9, Καλτσουνάς 3, Κρικώνης 21 (3), Φαρμάκης Β., Φαρμάκης Α., Δραγατογιάννης 12, Κουρής 6, Γουμενόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης 5, Κουραμάς