Μοιράστηκαν βαθμούς οι Νέοι

Τελευταία ενημέρωση: 2010-11-07, 00:00:00
<p>Από ένα βαθμό μοιράστηκαν χθες στο ΕΑΚ Ολυμπιακός Βόλου και Κέρκυρα στο πρωτάθλημα Κ20 της Super League. Σε ένα αγώνα που κράτησε μέχρι τελευταία στιγμή την προσοχή των θεατών, η ομάδα της Κέρκυρας προηγήθηκε αρχικά με 2-0 για να γίνει η ανατροπή από τους ερυθρόλευκους που έκαναν το 3-2. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3, κάτι που αδικεί τους παίκτες του Αντώνη Μάνδαλου που έχασαν σωρεία ευκαιριών, έχοντας παράλληλα και δύο δοκάρια.</p> <p>Η Κέρκυρα κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν μετά από τραγικό λάθος του Μαρούλη ο Βλάχος πήρε την μπάλα στα πόδια του και πλάσαρε ανενόχλητος στην αντίπαλη εστία, κάνοντας έτσι το 0-1.</p> <p>Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να τα έχουν χαμένα και στο 24ο λεπτό σημειώθηκε το 0-2 και πάλι με τον Βλάχο. Ο σκόρερ κατάφερε να πλασάρει τον Μαρούλη μετά από πάσα του Πατινιώτη.</p> <p>Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει αρχικά με τετ α τετ του Πλιάγκα, αλλά μετά από το σουτ που επιχείρησε ο μέσος των ερυθρόλευκων ο Ευθυμίου παραχώρησε κόρνερ στο 31’. <br /> <br /> Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με τον Τσίπι, ο οποίος στο 44’ με συρτό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Ευθυμίου.</p> <p>Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν ακόμη πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 50’ ο Πλιάγκας είχε τετ α τετ με τον Ευθυμίου να αποκρούει. Ο ερυθρόλευκος μέσος πήρε το ριμπάουντ και έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που βρέθηκε ο Σφάκας που γέμισε στην περιοχή, σερβίροντας το γκολ στον Νάκα ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 2-2. <br /> <br /> Η ολική ανατροπή ήρθε στο 64ο λεπτό, όταν και πάλι ο Σφάκας πραγματοποίησε νέα σέντρα από τα δεξιά και ο Νάκας με όμορφο γυριστό πλασε πέτυχε το 3-2.</p> <p>Όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα πάρει την νίκη, αλλά Κέρκυρα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βλάχο να πλασάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής σημειώνοντας παράλληλα χατ-τρικ στο 71’.</p> <p>Οκτώ λεπτά αργότερα ο Σφάκας αποβλήθηκε, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του διαιτητή Σκουλά και έτσι οι γηπεδούχοι συνέχισαν με 10. Στο 82ο λεπτό ο Πλιάγκας βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα και οι ερυθρόλευκοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε παίζεται.<br /> Πέναλτι ζητήθηκε και στο πρώτο μέρος για χέρι παίκτη της Κέρκυρας.<br /> Ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση των 90’ και η Κέρκυρα έμεινε με 10 με αποβολή του Μεσημέρη.</p> <p>Το φάουλ ανέλαβε να εκτελέσει ο Ζενούνι, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης μετά από πλασέ του Πλιάγκα ο Ευθυμίου έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά.</p> <p>Μετά την εκτέλεση του ο Μαρμαρινός έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Ευθυμίου απομάκρυνε εκ νέου στις καθυστερήσεις.</p> <p>Η τελευταία φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 95’ όταν ο Πλιάγκας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και για κεφαλιά πήδηξαν οι Ναουμίδης και Ζέρης, με τον πρώτο να την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι προς μεγάλη απογοήτευση των γηπεδούχων.</p> <p>Πλέον οι δύο ομάδες βρίσκονται στην ίδια θέση, έχοντας από οκτώ βαθμούς.</p> <p>ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μάνδαλος): Μαρούλης (68’ Θεοδωρίδης), Καράτσαλος, Κόμνος, Χολέβας (43’ Βαλωτής), Ναουμίδης, Τσίπι (57’ Μαρμαρινός), Ζενούνι, Ζέρης, Πλιάγκας, Σφάκας, Νάκας. <br /> ΑΟΚ (Χονδρογιάννης): Ευθυμίου, Καψής, Πολύζος, Ανυφαντής, Μεσημέρης, Νάος (70’ Γεωργακόπουλος), Βιόπουλος, Κουρής, Βλάχος, Πατινιώτης, Κουλούρης(88’ Θεοδότος).</p> <p>&#160;</p> <p>&#160;</p>