Άξιος κυπελλούχος ο Ολυμπιακός, 75-61 τον ΓΣ Βόλου στον τελικό

άξιος-κυπελλούχος-ο-ολυμπιακός-75-61-τον-γ-170994

Με τους Μπόγδανο, Παπούλια και Ιλτσογλου να μοιάζουν ασταμάτητοι ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε άνετα του ΓΣ Βόλου στο μεγάλο τελικό του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ και στέφθηκε δίκαια κυπελλούχος για τη σεζόν 2017-18.

Ο Γυμναστικός πλήρωσε την αστοχία του από μακριά και με μόνη σταθερή επιθετική απειλή τον Ζαρογιάννη, που δεν βρήκε συμπαραστάτη, δεν μπόρεσε να κυνηγήσει τις πιθανότητές του μέχρι το τέλος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον Μπόγδανο να ευστοχεί σε δύο τρίποντα, το ένα μάλιστα ήταν καλάθι και φάουλ, και στα πρώτα 5 λεπτά προηγήθηκε με 9-16. Ο Γυμναστικός αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (23-21).

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να είναι δυνατό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους ασπρόμαυρους να διατηρούν, όμως, ένα ελαφρύ προβάδισμα χάρη, κυρίως, στα εξαιρετικά τελειώματα του Ζαρογιάννη. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι βρήκαν στο πρόσωπο του Ιλτσογλου τον κύριο εκφραστή των επιθέσεων του, καθώς με δύο τρίποντα κι ένα δίποντο έδωσε αέρα επτά πόντων (40-47) το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά, όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, και με 6 λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (42-54) με τον Γυμναστικό να έχει σκοράρει μόλις δύο πόντους σε 4 λεπτά.

Η πολύ καλή άμυνα των ερυθρόλευκων επέτρεψε μόλις 8 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο στον Γυμναστικό με το σκορ στο 30’ να είναι στο 48-59. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν σε υψηλό ρυθμό και με 4.27’ πριν τη λήξη ο Ιλτσογλου με μία βολή ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (54-70).

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στη μεγάλη νίκη και να κατακτούν το κύπελλο με τελικό σκορ 61-75 δια χειρός του προέδρου της ΕΟΚ, Γιώργου Βασιλακόπουλου, ο οποίος παρακολούθησε από κοντά τη διήμερη γιορτή του μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 48-59, 61-75

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος, Καλογερόπουλος 3 (1), Ζήσης 6 (1), Ντάκης, Χρηστομάνος 2, Παυλόπουλος 6, Τσίρος 8, Σιδερής 3 (1), Κωστούλας 9 (1), Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 22 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 8 (1), Τζήμας, Παπούλιας 24 (5), Αλεξίου, Ίλτσογλου 12 (2), Μπόγδανος 20 (2), Καραθάνος 2, Αναστασόπουλος 2, Λουλούδης 7

“Φωτιά” οι ημιτελικοί

Σε θρίλερ εξελίχθηκαν οι δύο ημιτελικοί για το Φάιναλ-Φορ του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ με τον ΓΣ Βόλου και τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνουν τα δύο εισιτήρια για τον μεγάλο τελικό.

ΓΣ Αλμυρού-ΓΣ Βόλου 60-61
Ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του βρήκε τους, τυπικά, γηπεδούχους να προηγούνται με +9 (60-51) με σχεδόν 4 λεπτά να απομένουν, με την ομάδα του Γυμναστικού όμως να απαντάει στα τελευταία κρίσιμα λεπτά μ’ ένα σερί 10-0 και με καλάθι του Ζαρογιάννη 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να παίρνει το πρώτο χρονικά εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

Δεκάλεπτα: 17-17, 30-31, 44-44, 60-61

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Μαμούρας, Καραγιώργος 17 (2), Ράπτης 6 (2), Κοντοστάθης 15 (4), Βαλαμούτης 10, Θέος 5 (1), Χατζόπουλος 7 (1), Συνάζος, Γώγουλας

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Ντάκης): Κωστούλας 5, Καλογερόπουλος 9, Τσίρος 12, Χρηστομάνος 8, Παλάσκας 10, Σιδέρης, Παυλόπουλος, Ζήσης, Ζαρογιάννης 17

ΓΣ Αμπελώνα-Ολυμπιακός Βόλου 75-77
Σε ιδανικό αυτόχειρα παραλίγο να παρουσιαστεί ο Ολυμπιακός Βόλου καθώς είχε διψήφια διαφορά μέχρι και το τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης με τον Αμπελώνα να κάνει μία μεγάλη ανατροπή η οποία, όμως, ευτυχώς δεν ολοκληρώθηκε. Οι τυπικά γηπεδούχοι ανέτρεψαν τη διψήφια διαφορά και 55’’ πριν το τέλος του αγώνα πήραν κεφάλι στο σκορ με 75-73. Ο Μπόγδανος με ένα τρίποντο έβαλε ξανά τους ερυθρόλευκους μπροστά με τον Αμπελώνα να χάνει δύο ευκαιρίες και τον Παρασκευά, στο τέλος, να διαμορφώνει το τελικό 75-77 με 1/2 ελεύθερες βολές.

Δεκάλεπτα: 22-21, 40-39, 52-62, 75-77

ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας Θ. 2, Γκανέτσας 13(3), Κόκκας 2, Κυριακόπουλος 17(1), Παλάσκας 4, Μπιζιάκης , Καρπούζας 11(2), Τεκούσης Ε. , Tσακνάκης 5, Τεκούσης Π. , Κοτσώνας 21(2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγιώργος 19 (5), Τζήμας, Παπούλιας 14 (1), Αλεξίου, Ίντζογλου 8 (1), Μπόγδανος 14 (2), Μανίνης, Καραθάνος, Σιμώτας, Αναστασοπουλος 4 (1), Λουλούδης, Παρασκευάς 18