Μεγάλη νίκη του Ίωνα επί του ΓΣΑ, συνέχεια για Ολυμπιακό και ΓΣ Βόλου

μεγάλη-νίκη-του-ίωνα-επί-του-γσα-συνέχε-193009

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Ίωνας ο οποίος επιβλήθηκε του ΓΣ Αλμυρού με 71-59. Ο Ολυμπιακός Βόλου συνεχίζει την αήττητη πορεία καθώς επικράτησε εύκολα και του Φοίβου, ενώ ο Γυμναστικός τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Ανάληψη παίρνοντας τελικά τη νίκη με 63-59. Τέλος, η ΑΕΒΔ έχασε εντός έδρας από τον Κεραυνό και η Αγριά έκανε ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα του πολύ δυνατού Σπάρτακου.

Ολυμπιακός Β.-Φοίβος Γιαν. 77-54
Για ένα δεκάλεπτο δυσκόλεψε μόνο τους ερυθρόλευκους η ομάδα του Φοίβου, με τον Ολυμπιακό, από εκεί και πέρα, να επιβάλλει τον ρυθμό του και να φτάνει εύκολα στο 8/8 παραμένοντας μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Στην 1η περίοδο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πολύ ανταγωνιστικοί, ακολούθησαν τον ρυθμό του Ολυμπιακού και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 18-20. Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν πολύ την πίεση στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στον Φοίβο να σκοράρει όλους κι όλους 4 πόντους στο δεκάλεπτο και με επιμέρους 21-4 πήγε στα αποδυτήρια με +15 (39-24). Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά όμως, πολύ γρήγορα, οι ερυθρόλευκοι αύξησαν και πάλι το προβάδισμά τους με το σκορ στο 30’ να είναι 68-44. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε ακόμα μία εύκολη νίκη με τελικό σκορ 77-54.

Δεκάλεπτα: 18-20, 39-24, 68-44, 77-54.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Καραγεώργος 17 (4), Παπούλιας 14 (1), Αλεξίου 8 (2), Μπόγδανος 21 (1), Βλασταρίδης, Καραθάνος 4, Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος 5, Λουλούδης 8, Παρασκευάς

ΓΣ Βόλου-Ανάληψη 63-59
Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Γυμναστικός, απέναντι στην πολύ μαχητική Ανάληψη, ανεβαίνοντας πάλι στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό από τα πρώτα δευτερόλεπτα με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (16-12). Στη 2η περίοδο η Ανάληψη παρουσιάστηκε καλύτερη και κατάφερε να πάρει μία μικρή υπέρ της διαφορά την οποία και κράτησε έως και τη λήξη του ημιχρόνου που τη βρήκε προηγούμενη με 29-34. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά μόλις ενός σουτ (46-44) στο 30’. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι και τα τελευταία καθοριστικά λεπτά, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στη ρώσικη ρουλέτα των ελευθέρων βολών, με τον Γυμναστικό να είναι πιο ψύχραιμος και να φτάνει στο ροζ φύλλο με σκορ 63-59.

Δεκάλεπτα: 16-12, 29-34, 46-44, 63-59

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Κωστούλας 21 (3), Καλογερόπουλος 5 (1), Τάσος, Σταθούρος, Μούτσιος, Κοντογιάννης, Παυλόπουλος 4, Τσίρος 9, Κυριαζής, Κουρουπάκης 4, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 18

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου 14, Μανωλόπουλος 2, Γαλανάκης 1, Παπαϊωάννου 5 (1), Κουτσονεβάκης Ι., Κολτσιδόπουλος 3 (1), Ευαγγελινός 16 (2), Τύμπας 3 (1), Κουτσονεβάκης Κ., Μωϋσίδης 13, Κλείτσας 2, Αποστόλης

Ίωνας-ΓΣ Αλμυρού 71-59
Κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο ο Ίωνας έφτασε στη μεγάλη νίκη απέναντι στον Αλμυρό με 71-59. Οι δύο ομάδες από την αρχή συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο μπροστά με 18-14. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στη 2η περίοδο με τον Ίωνα να κρατάει μία μικρή διαφορά της τάξης των 3-5 πόντων με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-29. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έκαναν ένα επιμέρους 23-10 στην 3η περίοδο το τέλος της οποίας τους βρήκε στο +16 (55-39). Στην τελευταία περίοδο ο Ίωνας κατάφερε να συντηρήσει την διψήφια διαφορά που είχε χτίσει φτάνοντας σε μία σημαντική νίκη με τελικό σκορ 71-59.

Δεκάλεπτα: 18-14 32-29 55-39 71-59
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 4, Φωτιάδης 13 (3), Κέτουλας, Φαρμάκης Σ., Τέγος, Γεωργόπουλος 15 (2), Τζικόπουλος 3 (1), Μπεκρής 6, Βασιλείου, Ζέρζης 8, Γκόγκου, Ευθυμίου 22

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 14 (3), Καραγιώργος 18 (2), Συνάζος 4, Καλόγηρος, Ράπτης 3, Μυλωνάς 2, Θέος 6, Γώγουλας, Χατζόπουλος 2, Βαλαμούτης 10

ΑΕΒΔ – Κεραυνός Λ. 64-68
Στην 4η περίοδο η ΑΕΒΔ έχασε το παιχνίδι κόντρα στον Κεραυνό ο οποίος έφυγε με το διπλό από το Βόλο με 64-68. Στην 1η περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί χτίσει μία διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στην απόλυτη ισορροπία (20-20). Στη 2η περίοδο οι πορτοκαλί πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτιαξαν μία μικρή διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου (38-31). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, ακόμα και με πολύ μικρές διαφορές, με το σκορ στο 30’ να είναι 51-48. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πολύ δυνατοί στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έτσι κατάφεραν να φύγουν μ’ ένα σπουδαίο διπλό από το Βόλο με σκορ 64-68.

Δεκάλεπτα: 20-20, 38-31, 51-48, 64-68

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 8 (2), Χαρχαρής 4, Μαντζουράνης 2, Καρπέτης 7 (1), Ντίκας 26 (3), Κοντάκης 12 (1), Λουκίδης, Νικολής, Βλάχος, Κουτσομπόρης, Αναστασιάδης 5, Αυλογιάρης

ΚΕΑΡΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Νταής, Πάσχος 9 (1), Πανάγος 26 (4), Χαχόπουλος 2, Καρατάσιος 3, Αγαπίου 14 (2), Νασίκας 14, Χανέλι, Ευθυμίου

Σπάρτακος-Αγριά BC 87-52
Δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι θετικό στη δύσκολη έδρα του Σπάρτακου η Αγριά και ηττήθηκε με 87-52. Στην 1η περίοδο η Αγριά κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν μία μικρή διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (16-10). Στη 2η περίοδο ο Σπάρτακος ανέβασε πολύ την απόδοσή του με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μείνουν πίσω με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τους Λαρισαίους μπροστά με 48-22. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με το σκορ στο 30’ να είναι 64-41 και το ματς να έχει κριθεί κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από εκείνο το σημείο. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τον Σπάρτακο να φτάνει εύκολα στη νίκη με 87-52.

Δεκάλεπτα: 16-10, 48-22, 64-41, 87-52
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Τσιούλκας 13 (1), Καλέτσιος 11 (2), Γκουλιάκος 5 (1), Μπουσκολίτης 12 (1), Χαλκιάς Κ.14 (1), Αράπκουλες, Μπανιάς 6 (1), Μπάρμπας 3 (1), Ντόνας 1, Αθανασόπουλος 18 (1), Γκαγκανάσιος 4, Φαρμακάς

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 2, Τσιβγιούρας 3 (1), Καραμανλής 11 (1), Σκουμης, Φιλίππου, Διακομής 2, Κοψιαλής 10 (1), Θεοδώρου Α. 2, Καλιτζεος 3, Παλάντζας 5, Μητρουλάς 12 (4), Μαστραφτσής 2