Μεγάλη νίκη για τον Αλμυρό με 72-60 κόντρα στον ΓΣ Βόλου

μεγάλη-νίκη-για-τον-αλμυρό-με-72-60-κόντρα-σ-200826

Τεράστια νίκη που τον φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέτυχε ο ΓΣ Αλμυρού που επικράτησε του ΓΣ Βόλου με 72-60, με τους ασπρόμαυρους ωστόσο να αγωνίζονται χωρίς τον Χρήστο Ζαρογιάννη. Ο Ολυμπιακός πέρασε κι από την έδρα του Σπάρτακου και συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας το απόλυτο των εφτά νικών. Η Ανάληψη πέτυχε πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην ΑΕΒΔ, ενώ ο Ίωνας έφυγε από την Λάρισα μ’ ένα εύκολο διπλό κόντρα στον Φοίβο. Τέλος, η Αγριά έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη έχασε όμως στις λεπτομέρειες με 69-72 από τον Κεραυνό.

ΓΣ Αλμυρού-ΓΣ Βόλου 72-60
Σ’ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά ο Αλμυρός κατάφερε να πάρει μία τεράστιας σημασίας νίκη κόντρα στον ΓΣ Βόλου, η οποία τον έφερε στη δεύτερη θέση. Το ματς ξεκίνησε πολύ ισορροπημένα χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να μπορεί να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με την 1η περίοδο να κλείνει στο 14-12. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού με τον Γυμναστικό να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας την ελάχιστη δυνατή διαφορά (29-30). Στην 3η περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο χωρίς κανένας από τους δύο αντιπάλους να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα το ματς στο 30’ να είναι στην απόλυτη ισορροπία (47-47). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να οικοδομήσουν μία διψήφια διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι και τη λήξη του αγώνα, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 72-60 σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 14-12, 29-30, 47-47, 72-60

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 8 (1), Καραγιώργος 33 (3), Μαμούρας, Παπαβαίτσης, Συνάζος 4, Θέος 6, Γώγουλας, Βαλαμούτης 2, Ράπτης 15 (2), Χατζόπουλος 4

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 14, Καλογερόπουλος 15, Μούτσιος, Χριστομάνος, Παυλόπουλος 18 (2), Τσίρος 6, Σιδερής 1, Κουρουπάκης, Παλάσκας 6

Σπάρτακος-Ολυμπιακός Β. 68-75
Δεν σταματάει πουθενά το… τρένο του Ολυμπιακού Βόλου καθώς πέρασε και από την έδρα του Σπάρτακου κάνοντας το 7/7 παραμένοντας μόνος πρώτος και αήττητος. Οι ερυθρόλευκοι από την αρχή πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και έχτισαν νωρίς μία διαφορά κοντά στους δέκα πόντους, με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-20. Στη 2η περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα με τον Ολυμπιακό να συντηρεί την διαφορά που είχε φτιάξει και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +6 (34-40). Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν καλό επιθετικό ρυθμό και να συντηρούν το προβάδισμά τους με σχετική ευκολία. Στο 30’ το σκορ ήταν 52-60. Στην τελευταία περίοδο ο Σπάρτακος προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στην ανατροπή με τους ερυθρόλευκους, όμως, να μην το επιτρέπουν και να φτάνουν σ’ ένα σημαντικό ροζ φύλλο σε μία δύσκολη έδρα με τελικό σκορ 68-75.

Δεκάλεπτα: 11-20, 34-40, 52-60, 68-75

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Τσιούλκας 10, Καλέτσιος 11(1), Μπουσκολίτης 5 (1), Χαλκιάς Κ.4, Αράπκουλες, Μπανιάς 8, Μπάρμπας, Ντόνας 3, Αθανασόπουλος 18 (3), Γκαγκανάσιος 5, Φαρμακάς 4 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Καραγεώργος 10, Ιλτσογλου 14 (3), Παπούλιας 14 (2), Αλεξίου, Τζήμας, Μπόγδανος 25 (4), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Αναστασόπουλος, Λουλούδης, Παρασκευάς 12

Ανάληψη-ΑΕΒΔ 74-70
Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανάληψη κόντρα στην ΑΕΒΔ με 74-70 με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η Ανάληψη ξεκίνησε πολύ δυναμικά με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση φτιάχνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 27-17. Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον υψηλό ρυθμό που είχαν με αποτέλεσμα να προηγούνται στο ημίχρονο με 43-36. Η ΑΕΒΔ προσπαθούσε να μειώσει με την Ανάληψη να βρίσκεται όμως, σε πολύ επιθετική μέρα και να κρατάει με σχετική ευκολία μία διαφορά της τάξης των 7-9 πόντων με το σκορ στο 30’ να είναι 61-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν αλλά η Ανάληψη κράτησε μέχρι το τέλος παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 74-70.

Δεκάλεπτα: 27-17, 43-36, 61-55, 74-70

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ίλτσογλου Γ.22(3), Μανωλόπουλος 7(2), Κλείτσας 2, Γαλανάκης 3(1), Παπαϊωάννου 17(3), Συλεόπουλος , Ευαγγελινός , Τύμπας 5, Μωυσίδης 18, Κουτσονοβάκης
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 10(2), Χαρχαρής 2, Αναστασιάδης 12(2), Μαντζουράνης 6, Καρπέτης 4, Ντίκας 18(1), Κοντάκης 9(1), Τσινίκας , Λουκίδης 3(1), Νικολής, Βλάχος 6(2), Αυλογιάρης

Φοίβος Γιαν.- Ίωνας 42-57
Εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Άγη Τζούμα στη Λάρισα κόντρα στον Φοίβο με τον Ίωνα να κερδίζει εύκολα με διαφορά 15 πόντων. Από το πρώτο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία και άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά η οποία στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν στο +8 (13-21). Στη 2η περίοδο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Ίωνα να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 24-30. Στην 3η περίοδο ο Ίωνας ανέβασε κι άλλο στροφές με τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια νούμερα και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 31-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν με άνεση το προβάδισμά τους φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση με σκορ 42-57.

Δεκάλεπτα: Δεκάλεπτα: 13-21 24-30 31-42 42-57

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Αντωνόπουλος): Καραγιάννης 3(1). Τουρναβίτης 3, Φαρμάκης Α 1, Πήχας 11(2) , Κριγκώνης 5, Φαρμάκης B, Δραγατογιάννης 6, Κουρής 7(1), Γουμενόπουλος ,Τριανταφυλλίδης 6 , Γαλάνης Κουραμάς.

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 2, Φωτιάδης 10, Κέτουλας 4, Σοφιανίδης, Τέγος , Γεωργόπουλος 9, (1), Τζικόπουλος, Μπεκρής 8(2), Γρίβας, Ζέρζης, Μαυροφώτης, Ευθυμίου 24

Αγριά BC- Κεραυνός Λ. 69-72
Με μία μεγάλη ανατροπή πήγε να κάνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα η Αγριά χωρίς ωστόσο να ολοκληρώνεται γνωρίζοντας την ήττα, στις λεπτομέρειες, από τον Κεραυνό με 69-72. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πολύ πιο δυνατά το παιχνίδι παίρνοντας διψήφια διαφορά πολύ γρήγορα με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-22. Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο με τους φιλοξενούμενους να είναι εξαιρετικοί στην επίθεση και πηγαίνουν στο ημίχρονο με +16 (25-41). Στο δεύτερο μέρος η Αγριά ανέβασε την απόδοσή της κατακόρυφα. Με πολύ πιεστική άμυνα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο και να τελειώσει την 3η περίοδο σε απόσταση ενός σουτ (53-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ψύχραιμοι και να φεύγουν με το διπλό από το Βόλο με τελικό σκορ 69-72.

Δεκάλεπτα: 11-22, 25-41, 53-56, 69-72

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 7(1) Τσιβγιούρας, Καραμανλής 13, Ξυπνητός, Σκουμής, Γαλάτης, Κοψιαλής 8, Μητρουλάς 4, Καλιντζέος 13, Παλάντζας 22, Θεόδωρου 2, Μπιλαλής

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Νταής, Καραβασώνης 8 (1), Χατζημπύρος, Πάσχος 2, Πανάγος 24 (4), Χαχόπουλος 11 (3), Καρατάσιος, Αγαπίου 11 (3), Νασίκας 13 (1), Χανέλι 3