Τον… δίκασε στην Τούμπα

τον-δίκασε-στην-τούμπα-200905

Ο ΠΑΟΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Πέλκα διέλυσε τον Παναθηναϊκό των χιλίων προβλημάτων με σκορ 4-0 για την 14η αγωνιστική της Super League. Δύο γκολ από τον 24χρονο μεσοεπιθετικό, από 1 τέρμα Κουλούρης (με πέναλτι) και Πρίγιοβιτς (από πλάγιο). Με δέκα παίκτες τέλειωσαν οι δύο ομάδες, έπειτα από δεύτερη κίτρινη στον Ινσούα (66’) και απευθείας κόκκινη στον Μακ (79’).

Με σκόρερ τον Κριζμάν στις καθυστερήσεις του αγώνα, έπειτα από μαγικό τακουνάκι του Περόνε, η ΑΕΛ πήρε πολύτιμη νίκη απέναντι στην Ξάνθη με 1-0 στο AEL FC ARENA. Άλμα έξι θέσεων για τους Θεσσαλούς, που βρίσκονται στην 7η θέση. Ένταση υπήρξε μεταξύ Κούγια και Φυντάνη.

Με τον Γκιοατά να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κοκκαλά, ο Πανιώνιος ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Πλατανιά και πήρε τη νίκη με 2-1 στη Νέα Σμύρνη. Ο Σπιριντόνοβιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Ενσικουλού με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Σωτήρια επέμβαση του Κότνικ στις καθυστερήσεις.

Με 3 γκολ στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέρασε από το Αγρίνιο επικρατώντας του Παναιτωλικού με 4-1. Σκόραρε δις ο Φορτούνης, ενώ από ένα γκολ πέτυχαν Ανσαριφάρντ και Τζούρτζεβιτς. Με αυτογκόλ του Ένχελς ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλτσά που πέτυχε 2 γκολ, ενώ είχε και μια ασίστ, ο Αστέρας πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη επικρατώντας του Απόλλων Σμύρνης με σκορ 3-1. Ο Μανιάς στέφθηκε επίσης σκόρερ, ο Αλμπάνης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, πέμπτη σερί νίκη για τους Αρκάδες.

Νίκη που τον κρατά… μια ανάσα από την κορυφή πήρε ο Ατρόμητος, που επικράτησε του Λεβαδειακού με σκορ 1-0 στο Περιστέρι. Ο Ντιγκινί στο 42ο λεπτό έβαλε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Από ένα βαθμό πήραν ΠΑΣ Γιάννινα και Λαμία καθώς έμειναν στο 1-1 στους «Ζωσιμάδες».

Σήμερα η ΑΕΚ φιλοξενεί την Κέρκυρα στις 7.30μ.μ. στο ΟΑΚΑ.