Σημαντικά διπλά για ΑΕΒΔ και ΓΣ Βόλου

σημαντικά-διπλά-για-αεβδ-και-γσ-βόλου-219029

Την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες για το φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου καθώς επιβλήθηκε και του Ιωνα με 79-62. Σημαντικές εκτός έδρας νίκες για ΓΣ Βόλου και ΑΕΒΔ κόντρα σε Σπάρτακο και Φοίβο αντίστοιχα, ενώ εξαιρετικής σημασίας νίκη πέτυχε και ο ΓΣ Αλμυρού κόντρα στον Κεραυνό Λάρισας. Τέλος, η Ανάληψη επικράτησε με 64-58 της Αγριάς η οποία αγνοεί ακόμη τη νίκη στη σεζόν.

Ολυμπιακός Β.-Ιωνας 79-62
Για ένα ημίχρονο ο Ιωνας φάνηκε πολύ ανταγωνιστικός απέναντι στους ερυθρόλευκους οι οποίοι, όμως, στο τέλος δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν σε ακόμη μία νίκη συνεχίζοντας το σερί τους και παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στον όμιλο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά με την 1η περίοδο να κλείνει στο 17-14, καθώς καμία από τις δύο δεν μπορούσε να χτίσει μία διαφορά και να ξεφύγει από τον αντίπαλό της. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +4 (35-31). Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει ελαφρώς καλύτερα τον ρυθμό κι έφτασε τη διαφορά κοντά σε διψήφια τιμή με το σκορ στο 30’ να είναι 57-49. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας τις λύσεις επιθετικά κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν στο τελικό 79-62.

Δεκάλεπτα: 17-14 35-31 57-49 79-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Καραγεώργος 22 (3), Ιλτσογλου 7, Παπούλιας 19 (1), Αλεξίου, Τζήμας 3, Μπόγδανος 23, Βλασταρίδης, Καραθάνος, Σκαμάγκας 2, Αναστασόπουλος, Λουλούδης 3

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 15 (1), Κέτουλας 2, Σοφιανίδης, Τέγος 4, Γεωργόπουλος 14 (3), Τζικόπουλος, Μπεκρής 9 (2), Βασιλείου 2, Ζέρζης, Μαυροφώτης 16 (2), Γρίβας

Σπάρτακος-ΓΣ Βόλου 68-78
Πολύ μεγάλης σημασίας νίκη, και μάλιστα εκτός έδρας, πέτυχε ο Γυμναστικός στη Λάρισα κόντρα στον Σπάρτακο με 68-78, σ’ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου πήραν τελικά το ροζ φύλλο και μία ικανοποιητική διαφορά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ισορροπημένες με τους φιλοξενούμενους να κρατούν ένα πολύ μικρό προβάδισμα και να κλείνουν την 1η περίοδο μπροστά με 18-19. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με τον Γυμναστικό να κρατάει την ελάχιστη διαφορά και στο ημίχρονο το οποίο τελείωσε με 37-38. Στην 3η περίοδο οι ασπρόμαυροι κατόρθωσαν να αυξήσουν λίγο τη διαφορά και να φτάσουν να προηγούνται στο 30’ με 53-58. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι, αύξησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια τιμή και έφυγαν μ’ ένα σπουδαίο διπλό, με τελικό σκορ 68-78.

Δεκάλεπτα: 18-19, 37-38, 53-58, 68-78

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Τσιούλκας 18 (1), Καλέτσιος 8, Γκουλιάκος, Μπουσκολίτης 9 (2), Χαλκιάς Κ. 2, Αράπκουλες. Μπανιάς 2, Μπάρμπας 7 (1), Ντόνας 2, Αθανασόπουλος 12 (2), Γκαγκανάσιος 5, Φαρμακάς 3

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σιδέρης 5 (1), Καλογερόπουλος 8, Κωστούλας 13, Μούτσιος, Χρηστομάνος 5 (1), Παυλόπουλος 10 (2), Τσίρος 7 (1), Κουρουπάκης, Παλάσκας, Ζαρογιάννης 30 (2)

Φοίβος Γιαν.-ΑΕΒΔ 52-66
Πάρα πολύ σημαντικό διπλό, συνοδευόμενο από σπουδαία εμφάνιση, πήρε η ΑΕΒΔ η οποία κέρδισε στη Λάρισα τον Φοίβο. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν απολύτως ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την περίοδο με 16 πόντους η καθεμία. Στο 2ο δεκάλεπτο οι πορτοκαλί απέκτησαν ένα πολύ μικρό προβάδισμα το οποίο και κράτησαν μέχρι την κόρνα του ημιχρόνου το οποίο τους βρήκε προηγούμενους με 31-35. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν… επανάληψη του 2ου, με την ΑΕΒΔ να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα και το σκορ στο 30’ να διαμορφώνεται στο 43-48. Στην 4η και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκπληκτικοί. Αποδίδοντας εξαιρετικά και στις δύο άκρες του παρκέ επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόλις 9 πόντους με αποτέλεσμα να φύγουν θριαμβευτές από τη Λάρισα με σκορ 52-66.

Δεκάλεπτα: 16-16, 31-35, 43-48, 52-66

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Σάκκαρης): Μπούχρας, Κρικώνης 8 (1), Δραγατογιάννης 16 (1), Κουρής 5 (1), Καραγιάννης 12 (4), Φαρμάκης Α., Φαρμάκης Β., Γουμενόπουλος, Τριανταφυλλίδης 1, Καλτσούνας 10 (1)

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 5 (1), Χαρχαρής 2, Καρπέτης 19 (1), Ντίκας 27 (1), Κοντάκης 11 (2), Λουκίδης 2, Τσινίκας, Νικολής, Βλάχος, Τσίγκος, Αυλογιάρης

ΓΣ Αλμυρού-Κεραυνός Λ. 73-68

Σ’ ένα ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή έως και το τέλος του οι αλμυριώτες πήραν μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα σ’ έναν δυνατό αντίπαλο. Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να είναι λίγο πιο προσεκτικοί κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 19-21. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν αυτοί… κεφάλι στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (40-37). Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τον Αλμυρό να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με την μικρότερη δυνατή διαφορά (51-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν σ’ ένα πολυσήμαντο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 73-68.

Δεκάλεπτα: 19-21, 40-37, 51-50, 73-68

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 9(1), Καραγιώργος 34(3), Mαμούρας , Καλόγηρος , Συνάζος 7(2) Μυλωνάς , Ράπτης 8(2), Χατζόπουλος 4, Θέος 7, Γώγουλας, Ποζιόπουλος , Βαλαμούτης 4.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Νταής, Ευθυμίου, Καραβασώνης 14 (4), Γοργόλης 7(1), Πάσχος 4, Πανάγος 22 (4), Χαχόπουλος 15 (2), Καρατάσιος , Νασίκας 6, Χανέλι , Ζιαβλιάκης

Ανάληψη-Αγριά BC 58-64
Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 58-64 ήρθε αυτή η νίκη για τους κυανέρυθρους, με την ομάδα της Αγριάς να μην βρίσκει ούτε τώρα την πρώτη φετινή της νίκη. Οι δύο αντίπαλοι άρχισαν νευρικά και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο του ματς με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 12-14. Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές κι αύξησαν τη διαφορά στους 10 με τη λήξη του ημιχρόνου να έχει την Ανάληψη μπροστά με 21-31. Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε με την Ανάληψη να έχει φτάσει στο +15 (33-48) στο 30’. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό. Οι φιλοξενούμενοι, όπως ήταν λογικό, χαλάρωσαν αρκετά κι αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Αγριά να μειώσει για να φτάσουμε, έτσι, στο τελικό 58-64.

Δεκάλεπτα: 12-14, 21-31, 33-48, 85-64

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 7 (1), Τσιβγιούρας 2, Καραμανλής 15 (1), Ξυπνητός 1, Φιλίππου, Γκούνας, Κοψιαλής 6, Μητρουλάς 16 (1), Καλλιντζέος 8, Θεοδώρου 1, Μπιλαλής 1, Μαστραφτσής1

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου Γ. 23 (2), Μανωλοπουλος 5 (1), Κλείτσας, Γαλανάκης 4, Παπαϊωάννου 5 (1), Συλεόπουλος 9 (1), Ξύδης 2, Ευαγγελινός 2, Κουτσονοβάκης, Τύμπας 3, Μωυσίδης 11, Αποστόλης