Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Ολυμπιακού

πάλεψαν-αλλά-δεν-τα-κατάφεραν-τα-κορίτ-219047

Η εξαιρετική εμφάνιση για 30 λεπτά δεν στάθηκε αρκετή για τις ερυθρόλευκες, οι οποίες είχαν δύσκολο έργο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας ακόμη μία ήττα με 83-70. Οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη άντεξαν και έμειναν μέσα στο παιχνίδι για τρεις περιόδους, με τον ΠΑΟΚ όμως να ανοίγει τον ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο και να παίρνει, τελικά, το ροζ φύλλο.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός Β. 83-70
Οι ερυθρόλευκες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Με προσήλωση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έχτισαν μία διαφορά η οποία άγγιξε και τους 10 πόντους, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 14-23. Οι θεσσαλονικιές αντέδρασαν στο 2ο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Μείωσαν και εν τέλει πήραν το προβάδισμα στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με τον Δικέφαλο του Βορρά στο +6 (45-39). Στην 3η περίοδο οι ερυθρόλευκες ανέβασαν και πάλι στροφές με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος μόλις με έναν πόντο (60-61). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του ΠΑΟΚ, ο οποίος έσφιξε πολύ την άμυνά του, χαρακτηριστικό οι μόλις 9 πόντοι ενεργητικό για τον Ολυμπιακό, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιες τιμές για να φτάσει τελικά στη νίκη με σκορ 83-70.

Δεκάλεπτα: 14-23, 45-39, 60-61, 83-70
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 8, Λύμουρα 5, Μαγαλιού 3 (1), Μάλαρντ 17 (1), Κουλουμπή 1, Ταρπάγκου 2, Τράντα 2, Λιούις 31 (1), Καρακούλια, Αλμπάνεζ 15 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 3 (1), Σουλτάνη 15 (2), Αγαγιώτου, Αντριους 32, Ζέρβα, Ζήτη, Φερμπανκς 12, Κωτούλα, Δεληγιάννη 8