Πρεμιέρα χωρίς εκπλήξεις για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ

πρεμιέρα-χωρίς-εκπλήξεις-για-το-πρωτά-256132

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Χωρίς καμία έκπληξη ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική για τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Ο Ολυμπιακός Βόλου με την Ανάληψη άνοιξαν την αυλαία, την Πέμπτη, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν άνετα με 74-56. Με το δεξί ξεκίνησε και ο Γυμναστικός, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΒΔ με 87-80, ενώ με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του και ο Ιωνας (80-70), ο οποίος δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο κόντρα στον Κεραυνό Λάρισας.

Ολυμπιακός Β.-Ανάληψη 74-56
Ολυμπιακός και Ανάληψη ήταν το ζευγάρι το οποίο έκανε…ποδαρικό στο φετινό πρωτάθλημα με τους, τυπικά, γηπεδούχους ερυθρόλευκους να παίρνουν από την αρχή της αναμέτρησης τα ηνία και να φτάνουν, τελικά, στο πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από την αρχή δυνατά και στις δύο άκρες του παρκέ, με πιεστική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με το τέλος της 1ης περιόδου 29-18. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, με τους ερυθρόλευκους να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να κρατούν διψήφια διαφορά, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 42-30. Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, με την άμυνά του να επιτρέπει στην Ανάληψη μόνο 10 πόντους, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι σκόραραν 27, κάνοντας το σκορ 69-40 στο 30’ τελειώνοντας, ουσιαστικά, την υπόθεση νίκη. Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στην πρώτη φετινή τους επιτυχία με το ευρύ 74-56.

Δεκάλεπτα: 29-18, 42-30, 69-40, 74-56.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας- Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 11 (2), Τζήμας, Παπούλιας 17 (1), Ιλτσογλου Θ. 10 (1), Κολιός, Μπόγδανος 15 (1), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Σκαμάγκας 3 (1), Αναστασόπουλος 1, Λουλούδης 2, Παρασκευάς 15.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου Γ. 21 (2), Κλείτσας, Γαλανάκης 2, Παπαϊωάννου 2, Κολτσιδόπουλος, Ευαγγελινός 7 (1), Τύμπας 9 (1), Καλίκος 1, Μωυσίδης 12 (1), Κωλέτσης 2, Αποστόλης.

ΓΣ Βόλου-ΑΕΒΔ 87-80
Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει η τελική διαφορά κέρδισε ο Γυμναστικός την ΑΕΒΔ στο Βάκης Παρασκευόπουλος, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς με διαφορές κοντά και αρκετές φορές και πάνω από τους 10 πόντους. Οι ομάδες ξεκίνησαν καλά, με τον Γυμναστικό να βρίσκει πιο εύκολα διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στην 1η περίοδο με 23-16. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν από τους πορτοκαλί, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια τιμή, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 45-30. Στην 3η περίοδο ο Γυμναστικός διατήρησε την διψήφια διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 64-53. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και έφτασαν τελικά στη νίκη με 87-80.

Δεκάλπετα: 23-16, 45-30, 64-53, 87-80.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Ντάκης): Μούτσιος, Καλογερόπουλος 8(1), Ζούρης, Ζήσης 8, Κωστούλας 17(1), Χριστομάνος 2, Παυλόπουλος 8, Τσίρος 9(1), Σιδέρης, Κουρουπάκης 1, Παλάσκας 8, Ζαρογιάννης 26.

ΑΕΒΔ (Λότφι-Σιδηρόπουλος): Στύλλας 7(1), Χαρχαρής 2, Αναστασιάδης 26(1), Καρπέτης 6(2), Ντίκας 13(1), Κοντάκης 8(1), Αγκρης, Λουκίδης 7(1), Νικολής 3, Βλάχος 4(1), Τσίγκος 1, Ρόσσιος 3.

Ιωνας-Κεραυνός Λ. 80-70
Για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Ιωνας κόντρα στον Κεραυνό, με την βολιώτικη ομάδα να ανεβάζει στροφές στη 2η περίοδο και να φτάνει στο ροζ φύλλο. Στην 1η περίοδο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο κράτησαν ως και το τέλος του δεκαλέπτου (17-18). Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πήραν τα ηνία του αγώνα με το ημίχρονο να τους βρίσκει στο +8 (42-34). Στο 2ο μέρος ο Ιωνας διατήρησε την καλή εικόνα του επιθετικά, βρίσκοντας εύκολους πόντους και διατηρώντας την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με το σκορ στο 30’ να είναι 65-53. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τον Ιωνα να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 80-70.

Δεκάλεπτα: 17-18 , 42-34, 65- 53, 80-70

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 9(3), Φωτιάδης 9(1), Κέτουλας 7, Σοφιανίδης, Τέγος, Γεωργόπουλος 9(2), Μπεκρής 4, Βασιλείου 2, Ζέρζης 4, Μαυροφώτης 12, Ευθυμίου 24(1).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Τσόγιας 6(1), Νταής, Γοργόλης 9(1), Πανάγος 11, Χαχόπουλος 3, Καρατάσιος 6, Νασίκας 12, Χανέλλι 2, Μαργαριτόπουλος 6(2), Πάσχος 15(1), Φτάρας.