Από νίκη σε νίκη

από-νίκη-σε-νίκη-496166

Τη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα της Νίκης Βόλου, φιλοξενώντας στο γήπεδο της Νεάπολης την ομάδα της Κρανούλας, Δόξα. Το τελικό 1-0 υπέγραψε ο Γραμματικόπουλος στο 26ο λεπτό έπειτα από πάσα του εκπληκτικού Καρακώστα. Στους διακριθέντες του αγώνα συγκαταλέγεται και ο Παναγιώτης Πετράς, ο οποίος στο ντεμπούτο του Αρμάντο Μαρέντζι δημιούργησε σωρεία ευκαιριών.

Ο Κροάτης τεχνικός στη δική του πρεμιέρα στον πάγκο των κυανόλευκων έδωσε στην ομάδα την δική του πινελιά, οδηγώντας την στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Ο 48χρονος τεχνικός χρησιμοποίησε τον Κόσογλου κάτω από τα δοκάρια, ο οποίος όποτε χρειάστηκε κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Από εκεί και πέρα σε σχήμα 4-4-2 ο Σαμαράς έπαιξε ως δεξί μπακ και στα αριστερά χρησιμοποιήθηκε ο Καρακώστας, ο οποίος επανερχόμενος μετά από απουσία μιας αγωνιστικής πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια με τα κυανόλευκα. Στο κέντρο της άμυνας ο Παπαδήμας με τον Μαϊστρέλλη ήταν το αμυντικό δίδυμο, ενώ στη μεσαία γραμμή ως δεξί χαφ συμμετείχε στον αγώνα ο Πετράς, πραγματοποιώντας με την σειρά του εξαιρετική εμφάνιση, φτιάχνοντας πολλές και καλές ευκαιρίες για την αντίπαλη εστία. Ως αμυντικά χαφ χρησιμοποιήθηκαν οι Διγκόζης και Νάστος και στα αριστερά κινούνταν ο Ντάνισιτς. Στην επίθεση πίσω από τον Βακουφτσή έπαιξε ο Γραμματικόπουλος. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων έγινε στο 10ο λεπτό με τον Πετρά να φεύγει από τα δεξιά και να αναγκάζει με σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα να εκτιναχθεί από την εστία του να αποκρούσει. Ο Βασιλειάδης όμως έδωσε την ευκαιρία στον Βακουφτσή να σκοράρει, αλλά ο έμπειρος επιθετικός με κεφαλιά από θέση βολής έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μετά από επτά λεπτά στις ευκαιρίες της Νίκης, όταν ο Κοσμάς με σουτ ανάγκασε τον Κόσογλου να αποκρούσει και στη συνέχεια ο Γιάκος με σουτ που επιχείρησε δεν μπόρεσε να σκοράρει. Με την συμπλήρωση 25 λεπτών ο Νάνισιτς έπειτα από συνεργασία των Καρακώστα, Βακουφτσή και Γραμματικόπουλου δεν κατάφερε να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής, κάτι που έκανε ένα λεπτό μετά ο Γραμματικόπουλος. Συγκεκριμένα ο Καρακώστας μπήκε από τα αριστερά, έφθασε μέσα στην μεγάλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα παράλληλα με το τέρμα, για να έρθει από πίσω ο Γραμματικόπουλος και να κάνει το 1-0. Με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Μπλούνας έκανε άθελά του φράγμα στο Μαϊστρέλλη και έτσι έδωσε την ευκαιρία στον Χήρα να κλέψει την μπάλα και να την δώσει στον Γιάκο, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει αφού ο Κόσογλου μπλόκαρε το σουτ του ψηλόλιγνου ποδοσφαιριστή. Στην επανάληψη η Νίκη Βόλου έχασε σωρεία ευκαιριών, προσπαθώντας παράλληλα να χαρίσει και όμορφο θέαμα στη γεμάτη κερκίδα του γηπέδου της Νεάπολης. Σε μία εξ αυτών στο 86ο λεπτό ο Ντάνισιτς έχασε για λίγο το γκολ, όταν προσπάθησε να κρεμάσει τον Βασιλειάδη αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Η Νίκη κατάφερε έτσι να πάρει ένα δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και πλέον με πολύ καλή ψυχολογία περιμένει αύριο πώς και πώς την Αναγέννηση Γιαννιτσών στο γήπεδο της Νεάπολης στο οποίο και θα δώσει την τελευταία της αναμέτρηση, μιας και μετά από το αυριανό παιχνίδι αναμένεται η επιστροφή της στην φυσική της έδρα και το γήπεδο Παντελής Μαγουλάς.