Ηττα στην πρεμιέρα για τον Ολυμπιακό Βόλου

ηττα-στην-πρεμιέρα-για-τον-ολυμπιακό-β-272388

Δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με την ομάδα του Παναθλητικού να παίρνει μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα-αποκλεισμό από τις ερυθρόλευκες στο κύπελλο. Το ματς ήταν για γερά νεύρα, με τις γηπεδούχες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να παίρνουν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 57-54.

Παναθλητικός-Ολυμπιακός Β. 57-54
Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και πήραν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο κράτησαν σχεδόν σε όλη την 1η περίοδο, η οποία έκλεισε στο 21-15. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τη θεσσαλονικιές να διατηρούν μία μικρή διαφορά και τα κορίτσια του Ολυμπιακού να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθλητικό να είναι στο +8 (33-25). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές και πολύ άστοχες στην επίθεση στο πρώτο μισό, κάτι που συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Ο Παναθλητικός κατόρθωνε να διατηρεί μία, σχετικά καλή, διαφορά χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία του και το σκορ στο 30’ ήταν 44-36. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του με σκοπό να φύγει μ’ ένα υπερπολύτιμο διπλό από την Θεσσαλονίκη. Οι ερυθρόλευκες μείωσαν τη διαφορά και μπήκαν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά οι παίκτριες του Παναθλητικού ήταν ψύχραιμες στις τελευταίες κατοχές και κατάφεραν να φτάσουν τελικά στο πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς με σκορ 57-54. Οι ερυθρόλευκες θα κρατήσουν τη διάθεσή τους και την καλή αμυντική τους λειτουργία και πλέον στοχεύουν στην πρώτη τους νίκη, μπροστά στο κοινό τους, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό την 2η αγωνιστική.

Δεκάλεπτα: 21-15, 33-25, 44-36, 57-54
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ατακτίδης): Χαιριστανίδου 13, Γράψα, Κιλαζίδου, Κυρατζή 7(1), Σύρρα 8, Κατωπόδη, Νάστου 1, Χέμπεν 8(2), Μπαγκτσον, Γκλεζάκη, Ριτς 20(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 3, Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 6(2), Σουλτάνη 6, Τότση, Άντριους 18(1), Ζέρβα 2, Ζίτη, Φέρμπανκς 4, Κωτούλα 6, Δεληγιάννη 9.