ΒΟΛΕΪ

Πολύ καλός ο Ολυμπιακός, 3-1 σετ την CSM Βουκουρεστίου

πολύ-καλός-ο-ολυμπιακός-3-1-σετ-την-csm-βουκ-288575

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση με δεδομένο το χρονικό διάστημα στο οποίο βρίσκεται η προετοιμασία, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ (30-28, 20-25, 25-21, 25-14) της CSM Βουκουρεστίου στο εναρκτήριο παιχνίδι του PlovdivCup2017.

Στην πρεμιέρα του δυνατού διεθνούς τουρνουά ο Ολυμπιακός φανέρωσε σε αρκετά διαστήματα ορισμένες από τις αρετές του και έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 21 πόντους και ακολούθησε η Νιεμέρ με 16, ενώ διψήφιο αριθμό σημείωσε η Νομικού με 13.

Πήρε με ανατροπή το 1ο σετ ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με ανατροπή στο πρώτο σετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου βρίσκονταν πίσω στο σκορ. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, μείωσε σε 20-22 και ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 24-24 με μπλοκ της Τζίνας Λαμπορύση. Στο νέο προβάδισμα της CSM απάντησε η Μαρία Νομικού με δυο σερί πόντους, γράφοντας με άσσο το 26-25. Το φινάλε του σετ ήταν εντυπωσιακό καθώς οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό μπροστά ωστόσο. Η Σάσκια Χίπε με επίθεση από την πίσω ζώνη σημείωσε το 29-28 και η Στέφανι Νιεμέρ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 30-28, με το οποίο προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκες» με 1-0 στα σετ.

Ισοφάριση και νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο 2ο σετ, η CSM είχε τον έλεγχο και τον διατήρησε μέχρι το φινάλε, παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να ανατρέψει και πάλι την κατάσταση όταν πλησίασε σε 20-23. Η Ρουμάνικη ομάδα διαχειρίστηκε το προβάδισμα, έφτασε στο 20-25 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο 3ο σετ στο οποίο είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν μπροστά στο σκορ με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, έφτασαν στο 22-18 και παρότι μείωσε η CSM σε 22-21 με ένα 3-0, διαμόρφωσαν το 25-21 και προηγήθηκαν εκ νέου με 2-1 στα σετ.

Εντυπωσιακός στο φινάλε!

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός έπιασε πολύ υψηλή απόδοση και από τη στιγμή που ισοφάρισε σε 11-11, έτρεξε ένα 5-0 σερί που τον έφερε στο 16-11. Η συνέχεια άνηκε εξ΄ολοκλήρου στην ομάδα μας η οποία κυριάρχησε απόλυτα στο τάραφλεξ σε όλους τους τομείς και έφτασε δια περιπάτου στο 25-14 και την τελική επικράτησε με 3-1 σετ.

Τα σετ: 30-28 (31’), 20-25 (25’), 25-21 (26’), 25-14 (21’)

Η διακύμανση

1ο σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 30-28

2ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 8-6, 16-12,21-17, 25-21

4ο σετ: 4-8, 16-11, 21-13, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Νομικού 13 (9/29 επ., 39%υπ.-31%αρ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νιεμέρ 16 (13/36 επ., 67%υπ.-48%αρ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (18/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζακχαίου 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) Κονόμη (65%υπ.-47%αρ.), /Πολ, Βλαχάκη 1 (1/1 επ.,) Παπαδοπούλου

CSM Βουκουρεστίου (Ακμπάς Φερχάτ): Μπατσίου 2 (2/7 επ.), Μέντιτς Σ. 12 (5/13 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ραντόσοβα 10 (10/33 επ., 26%υπ.-19%αρ.), Σιγκνόριλε 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρουτάσου 10 (7/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 32%υπ.-21%αρ.), Τρούσκινα 16 (14/21 επ., 1 μπλοκ), Κέμπιτς –λ (48%υπ.-39%αρ.)/ Κίτσκα 15 (11/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μέντιτς Ο., Ισπάς –λ (8%υπ.-8%αρ.)

To σχόλιο του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, σχολίασε μετά το ματς στο osfp.gr: «Δεν μου άρεσε η εικόνα μας στα δυο πρώτα σετ, η οποία ωστόσο είναι λογική για αυτή την περίοδο. Κάναμε ορισμένα εύκολα λάθη, αλλά στη συνέχεια βελτιωθήκαμε και για πρώτο ματς σε τέτοιο επίπεδο μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος».

Πηγή: Sport24.gr