Δύο οι νίκες του Ολυμπιακού στο Βόλο

δύο-οι-νίκες-του-ολυμπιακού-στο-βόλο-500710

Δυο νίκες μετράει ο Ολυμπιακός παίζοντας στο Βόλο με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής στις 16 συνολικά συναντήσεις. Η ΑΕΚ έχει μόνο νίκες ως γηπεδούχος, στο Βόλο έχει 2 ήττες, 4 ισοπαλίες και 2 νίκες, ενώ συνολικά στο πρωτάθλημα 10.
Ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ έχουν συναντηθεί μετά την σύσταση των εθνικών κατηγοριών συνολικά 21 φορές σε πρωτάθλημα και κύπελλο, ενώ συναντήσεις υπήρχαν ακόμη και πριν τον πόλεμο και τελευταία ήταν το φιλικό στο Πανθεσσαλικό στις 7/9 του 2008.
Στις 21 συναντήσεις ο Ολυμπιακός έχει 2 νίκες, 4 ισοπαλίες και 15 ήττες, ενώ οι βολιώτικες νίκες ήταν το Δεκέμβρη του 67 με ένα γκολ του Γιάννη Τσουκνίδα και τον Γενάρη του 1974 με δύο γκολ του Βασίλη Καραΐσκου. Αυτή η τελευταία νίκη έχει μείνει στην ιστορία, αφού ο Ολυμπιακός πέτυχε την απόλυτη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον διαιτητή Μαρίνο του Πειραιά να κρατάει στη συνέχεια 12 λεπτά καθυστέρηση. Στο ματς αυτό κόπηκαν 5.681 εισιτήρια και εισπράχθηκαν 303.015 δρχ.
Οι αγώνες Ολυμπιακού – ΑΕΚ από τη σύσταση της Α’ Εθνικής και πριν γίνει επαγγελματική ήταν:

1967-68

31/12/67 Ολυμπιακός Β. – ΑΕΚ 1-0 (56′ Τσουκνίδας)
5/5/68 ΑΕΚ – Ολυμπιακός Β. 5-1 (41’,62’ Νικολαΐδης, 57’, 71’ Παπαγεωργίου, 65’ Σταματιάδης – 60′ Συνετόπουλος)

1969-70
7/12/69 AEK – Ολυμπιακός Βόλου 2-1 (44’ Παπαϊωάννου, 86’ Νικολαΐδης – 62′ Συνετόπουλος)
12/4/70 Ολυμπιακός Βόλου – ΑΕΚ 0-1 (48’ Πομώνης)

1971-72

26/12/71 Ολυμπιακός Βόλου – ΑΕΚ 0-0
14/5/72 AEK – Ολυμπιακός Βόλου 2-1 (71’ Κεφαλίδης , 83’ Πομώνης – 36′ Τσουκνίδας)

1972-73

6/12/72 Ολυμπιακός Βόλου – AEK 1-1 (80’ Νικολαΐδης – 52′ Β.Καραϊσκος)
11/3/73 AEK – Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (3’ Νικολαΐδης, 70’ Παπαϊωάννου)

1973-74

20/1/74 Ολυμπιακός Βόλου – AEK 2-1 (80′, 85′ Καραΐσκος – 38’ Παπαϊωάννου)
9/6/74 AEK – Ολυμπιακός Βόλου 3-1 (44’ αυτογκόλ Γιακάκογλου, 71’ Παναγιωτόπουλος, 82’ Tάσος – 76′ Καραΐσκος)