«Βάπτισμα» στη Σούπερ Λίγκα … για τον Ν. Ψυχογιό

βάπτισμα-στη-σούπερ-λίγκα-για-τον-501620

Την πρώτη του συμμετοχή στη Σούπερ Λίγκα έκανε προχθές στην Τούμπα ο νεαρός δεξιός μπακ Νίκος Ψυχογιός, που πήρε το βάπτισμα στη μεγάλη κατηγορία παίζοντας το πρώτο του 90λεπτο.Ο 21χρονος Ψυχογιός παρ’ ότι ήρθε στο Βόλο από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης δεν είχε ως την Κυριακή συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία, ενώ πέρσι στο Βόλο έπαιξε σε 24 ματς Β’ Εθνικής και φέτος 25η με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ντεμπούτο στη Σούπερ Λίγκα.
Ο Ψυχογιός που η πρώτη του ομάδα ήταν ο Άκανθος Ιερισσού της Χαλκιδικής, στις 25 συμμετοχές του με τον Ολυμπιακό (συν 3 στο κύπελλο) έχει εκπληκτικά ποσοστά, έχοντας 17 νίκες, 5 ισοπαλίες και μόλις 3 ήττες, ενώ έχει πετύχει και 2 γκολ. Με το ένα έδωσε τη νίκη στο 90’ τον περασμένο Φεβρουάριο στο 2-3 επί του Ιωνικού και με το άλλο έφερε στα ίσα το ματς με τον Αγροτικό Αστέρα που είχε προηγηθεί και τελικά έχασε 4-1 τον Απρίλιο στο Βόλο.
Στα 24 ματς στη Β’ εθνική πέρσι στα 21 ξεκίνησε βασικός, στα 3 μπήκε αλλαγή και συμπλήρωσε 1.904 λεπτά, που στην Τούμπα έγιναν 1994.
19/9/10 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-1
Ακόμη ο 21χρονος Ν. Ψυχογιός, στον οποίο το μέλλον ανήκει, έπαιξε στα ματς Κυπέλλου: 13 λεπτά στις 30/8/09 (πρώτη συμμετοχή με Ολυμπιακό) στο 0-4 στο Άργος, 60′ στις 28/10/09 στο Ολυμπιακός – Λάρισα 2-1 και 90 λεπτά στις 20/1/10 στο ματς Σκόντα Ξάνθη – Ολυμπιακός Β. 2-0…