«Εξάσφαιρος» ο Θησέας

εξάσφαιρος-ο-θησέας-504727

Προκρίσεις των φαβορί είχαμε στην χθεσινή πρώτη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών καθώς Ρήγας, Πύρασος, ΑΕ Διμηνίου και Εθνικός πήραν άνετες προκρίσεις απέναντι σε Άρη Μελισσατίκων, Ιάσωνα Α.Μ, Αίαντα Σούρπης και Αετό αντίστοιχα. Ωστόσο το σκορ της ημέρας πέτυχε ο Θησέας, ο οποίος επικράτησε με 6-0 εκτός έδρας του Σαρακηνού με τον Κόρμπα να πετυχαίνει τέσσερα τέρματα.

Οι δύο ομάδες τουΠεριφερειακού Πρωταθλήματος, Πύρασος και Ρήγας, επικράτησαν άνετα του Ιάσων Α.Μ και του Άρη Μελισσατίκων αντίστοιχα. Οι Αγχιαλίτες του Λάκη Μπακάλη κατέβαλαν με 2-0 την αντίσταση του, πολύ μαχητικού πάντως, Ιάσωνα Α.Μ με δύο γκολ που πέτυχαν οι Νούσιας και Ν. Μπασδάνης, ένα σε κάθε ημίχρονο. Μάλιστα ο Πύρασος είχε και δύο δοκάρια με τον Νούσια με κεφαλιά και τον Πετρίδη με απ’ ευθείας φάουλ.
Ο Ρήγας από την άλλη επικράτησε με το ίδιο σκορ (0-2) του Άρη Μελισσατίκων στο γήπεδο του Βελεστίνου, αν και τυπικά φιλοξενούμενος. Τα γκολ για την ομάδα του Γιώργου Καραμίχαλου πέτυχαν οι Δανιλόπουλος και Γ. Μόσιος στο 37ο και 43ο λεπτό αντίστοιχα και καθάρισαν την πρόκριση για την ομάδα του Βελεστίνου.
Ο Θησέας όπως προαναφέραμε ήταν σαρωτικός στην έδρα του Σαρακηνού και επικράτησε με 6-0 με τον Κόρμπα να σκοράρει τέσσερα τέρματα και να έχει και δοκάρι. Τα άλλα δύο τέρματα πέτυχαν οι Χ. Οικονόμου και Μυλωνάς με τον πρώτο να χάνει και πέναλτι. Σημαντικές προκρίσεις από ‘κει και πέρα πήραν τόσο η ΑΕ Διμηνίου όσο και ο Εθνικός επικρατώντας με 2-0 και 3-1 των Αίαντα Σούρπης και Αετού αντίστοιχα. Πρόκριση είχαμε και για τα Λεχώνια, 2-1 τη Δήμητρα αλλά και για την Αγ. Παρασκευή, 3-0 τον Διαγόρα. Τέλος την πρόκριση πήραν και ο Μαγνησιακός κόντρα στην Ακρόπολη αλλά και ο Πρωτεσίλαος που πέρασε από την έδρα του Αστέρα.

Αναλυτικά τα χθεσινά αποτελέσματα:

ΑΕ Λεχωνίων-Δήμητρα 2-1 (55’, 70’ Σιαμέτης -Ντόμπος 75’)
Αγ. Παρασκευή-Διαγόρας 3-0 (40’ Καρτάλης, 65’ Ζάγκας, 75’ Πότσουτσα)
Μαγνησιακός-Ακρόπολη 2-1 (9’ Παπαδημητρίου, 29’ Τσουκάλης – Ζ. Μόσιος)
Αστέρας-Πρωτεσίλαος 1-3  (79’ Ντελάκος – 35΄Κατσαβριάς, 51΄Κ. Μαλλιαρός, 62’ Κόρκος)
ΑΕ Διμηνίου-Αίας Σούρπης 2-0 (42’ Κιπτίου, 68’ Χ. Χαριτίδης)
Άρης Μελ.-Ρήγας 0-2 (37΄Δανιλόπουλος, 43’ Γ. Μόσιος)
Ιάσων Α.Μ-Πύρασος 0-2 (23’ Νούσιας, 57’ Μπασδάνης)
Σαρακηνός-Θησέας 0-6 (18’, Κόρμπας, 70’ Κόρμπας 81’ Κόρμπας, 84΄Κόρμπας, 58’ Χ. Οικονόμου,78’ Μυλωνάς)
Εθνικός-Αετός 3-1 (17΄Τσίρος, 53’ Κουτσουνίδης, 90’ Κόκκας – 85’ Μαρούγκας)

Σήμερα
*Γηπ. Καναλίων (11.00 π.μ): Πανιώνιος-ΑΕ Χλόης (Πετρόπουλος, Κατσαρός, Δημητράκης)
*Γηπ. ΕΤΒΑ (11.30 π.μ): Πηλέας-Σκιάθος (Τσαρτσάλης, Δαλούκας Α., Γιαννής)
*Γηπ. Γατζέας (11.00 π.μ): ΑΕ 2002-Ηρακλής Β. (Ματσούκας, Μπαλάφας, Βλάχος)