Μπράβο… χάσαμε, ήταν η επιλογή της Εθνικής

μπράβο-χάσαμε-ήταν-η-επιλογή-της-εθν-458562

Η Ισπανία θα βρεθεί τελικά στον δρόμο της Εθνικής Ελλάδος στους «16» του Μουντομπάσκετ, αφού η Γαλλία ηττήθηκε με 82-70 από τη Νέα Ζηλανδία και τερμάτισε τέταρτη στον τέταρτο όμιλο. Τρίτη ήταν η Νέα Ζηλανδία και στη δεύτερη θέση και τον δρόμο της Εθνικής Ελλάδος βρέθηκε η Ισπανία. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο στις 9 μ.μ.

Όσον αφορά στο ματς Ελλάδα – Ρωσία ήταν προφανές στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα ότι ο Γιόνας Καζλάουσκας και οι παίκτες είχαν κάνει την επιλογή της τρίτης θέσης και μόνο στα τελευταία λεπτά προσπάθησαν για να "μαζέψουν" τη διαφορά.

Η Ρωσία άρχισε το ματς πολύ καλύτερα από την Εθνική μας και κατάφερε να προηγηθεί με 16-4 με τους Μοζγκόφ και Μπίκοφ να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά. Η επίθεση μας δεν λειτουργούσε καλά. Για ακόμη ένα ματς τα περισσότερα τρίποντα έβρισκαν σίδερο και έτσι η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-10. Η είσοδος του Καϊμακόγλου σε συνδυασμό με την άνοδο του Βασίλη Σπανούλη βοήθησε την «γαλανόλευκη» να μειώσει σε 24-22. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έδωσε λύσεις μέσα από τη ρακέτα και έτσι η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας έφερε στην ισορροπία το ματς (30-30) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου περάσαμε για πρώτη φορά μπροστά (37-36) με τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση, αλλά οι Ρώσοι κάνοντας σερί 12-0 προηγήθηκαν με 48-37, πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η άμυνα μας συνέχισε να είναι κάκιστη και οι Ρώσοι, με τον Μοζγκόφ κυρίως, έκαναν πάρτι στη ρακέτα μας και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκε με 59-43.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 20 πόντους στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου (63-43). Με επιμέρους σκορ 15-3, όμως, η «γαλανόλευκη» κατάφερε να… μαζέψει κάπως τη διαφορά (66-58) και αυτό συνέβη επειδή οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, να κλέβουν μπάλες και να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια. Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως, οι παίκτες της Εθνικής δεν είχαν καθαρό μυαλό, είχαν κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και οι Ρώσοι διατήρησαν τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (71-62) φτάνοντας στη νίκη.