Ερυθρόλευκη γιορτή στο Πανθεσσαλικό

Τελευταία ενημέρωση: 2010-08-22, 00:00:00
<div><b>Με 0-2 επιβλήθηκε ο Ολυμπιακός Πειραιώς χθες στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Ολυμπιακού Βόλου, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο σε μεγάλα διαστήματα, παρά τις πολλές αλλαγές που έγιναν. </b></div> <div>&#160;</div> <div>Με σχήμα 4-2-3-1 ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός Βόλου, με τον Καρδιτσιώτη τεχνικό Σάκη Τσιώλη να χρησιμοποιεί κάτω από τα δοκάρια τον Ελντίν Γιακούποβιτς. Στην άμυνα ως δεξί μπακ ξεκίνησε ο Ζόλταν Σέλεζι και στην αριστερή ο Στάθης Ρόκκας. Στο κέντρο της άμυνας χρησιμοποιήθηκε ο Χαβιέρ Τομάς με τον Πάπα Σανκαρέ. Στην μεσαία γραμμή ο Λεάντρο Αλβάρεζ, φορώντας το περιβραχιόνιο του αρχηγού, ήταν το αμυντικό χαφ, έχοντας ως βοήθεια τον Αντώνη Ρίκκα, που βοηθούσε και ανασταλτικά αλλά και επιθετικά. Στην αριστερή πλευρά χρησιμοποιήθηκε ο Μόνχε, ενώ στην δεξιά ξεκίνησε ο Μάριο Μπρέσκα, που εναλλασσόταν πίσω από τον Εντουάρντο Μαρτίν μαζί με τον Χαβιέ Ουμπίντεζ.</div> <div>&#160;</div> <div>Στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά αυτή δεν καρποφόρησε. Στην πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ο Στάθης Ρόκας κέρδισε φάουλ από τα αριστερά, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Ουμπίντεζ, με τον Αργεντίνο ποδοσφαιριστή να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μόλις στο 3’.</div> <div>&#160;</div> <div>Νέα καλή προσπάθεια των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 5<sup>ο</sup> λεπτό, όταν ο Ρίκκα ελίχθηκε από τα δεξιά και έκανε την πάσα για τον Ουμπίντεζ, ο οποίος από θέση μέσα δεξιά έκανε το σουτ, υποχρεώνοντας τον Νικοπολίδη να μπλοκάρει την μπάλα με δεύτερη ενέργεια.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 6<sup>ο</sup> λεπτό ο Ρόκας έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Νικοπολίδη να ελέγχει.</div> <div>&#160;</div> <div>Μετά από τρία λεπτά ο Σέλεζι πάσαρε στον Μπρέσκα, ο οποίος σούταρε με την μπάλα να περνά αρκετά μέτρα άουτ.</div> <div>&#160;</div> <div>Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 15<sup>ο</sup>, όταν ο Ιμπαγάσα κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού Πειραιώς, με την εκτέλεση να την αναλαμβάνει ο ίδιος και την μπάλα να περνά μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 21<sup>ο</sup> λεπτό ο Ιμπαγάσα κέρδισε τη μονομαχία από τον Μόνχε και έστρωσε στον Τοροσίδη, ο οποίος προσπάθησε να βρει τον Μήτρογλου, αλλά πρόλαβε ο Γιακούποβιτς και έπεσε στα πόδια του διεθνή Έλληνα αμυντικού να σώσει τον κίνδυνο.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 23<sup>ο</sup> λεπτό σημειώθηκε η καλύτερη φάση στο πρώτο μέρος, όταν ο Χόλεμπας βρήκε τον Μήτρογλου, ο οποίος με σουτ στην κίνηση πλάσαρε για να βρει οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Ρόκας έδιωξε τον κίνδυνο, απομακρύνοντας την μπάλα από την ερυθρόλευκη περιοχή.</div> <div>&#160;</div> <div>Τα αίματα άναψαν στο 24<sup>ο</sup> λεπτό, με τον Μόνχε να σπρώχνει τον Τοροσίδη, ανταποδίδοντας στην κίνηση του δεύτερου, με τον διαιτητή να κιτρινίζει και τους δύο ποδοσφαιριστές.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 28<sup>ο</sup> λεπτό ο Ρόκας έκανε βαθιά μπαλιά, με τον Μαρτίν να τσιμπάει την μπάλα, προλαβαίνοντας τον Νικοπολίδη και τον Χολέμπας να διώχνει πάνω στον Ουμπίντεζ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.</div> <div>&#160;</div> <div>Η απάντηση του Ολυμπιακού Πειραιώς ήρθε στο 30΄, με τον Μήτρογλου να παίρνει την κάθετη πάσα και να σουτάρει, με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία του Γιακούποβιτς.</div> <div>&#160;</div> <div>Το 0-1 έγινε στο 33’ με τον Χολέμπας να δίνει στον Ριέρα, ο οποίος ελίχθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αδειάζοντας τον Σέλεζι. Στη συνέχεια έκανε τη σέντρα σουτ, με τον Γιακούποβιτς να διώχνει πάνω στον Μήτρογλου, ο οποίος ανενόχλητος με πλασέ άνοιξε το σκορ.</div> <div>&#160;</div> <div>Δύο λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου μέρους ο Ριέρα βρέθηκε απέναντι από τον Γιακούποβιτς και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Ελβετό τερματοφύλακα. Ο Ισπανός πήρε το ριμπάουντ και έστρωσε για τον Ζαϊρί, ο οποίος με πλασέ θα μπορούσε να κάνει το 0-2, αλλά ως από μηχανής θεός έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή ο Σανκαρέ.</div> <div><b>&#160;</b></div> <div><b>&#160;Η επανάληψη </b></div> <div>Ενα πολύ δυνατό σουτ από τον Ριέρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γιακούποβιτς μετά από πάσα που είχε από τον νεοεισελθόντα Ρόμενταλ.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 50<sup>ο</sup> ο Ουμπίντεζ έκανε την σέντρα από τα δεξιά με στόχο τον Μαρτίν, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 56<sup>ο</sup> λεπτό ο Καπετάνος μετά από πάσα του Μαρτίν έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 61΄ο Ιμπαγάσα με κάθετη πάσα βρήκε τον Ρόμενταλ, ο οποίος έσπασε την μπάλα με στόχο το Μήτρογλου, αλλά ο Ρόκας έδιωξε τον κίνδυνο παραχωρώντας κόρνερ.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 64<sup>ο</sup> λεπτό ο Μόνχε με ατομική ενέργεια προσπάθησε να πασάρει για το Σολάκη, αλλά την φάση διάβασε ο Νικοπολίδης που μπλόκαρε. Σε κόρνερ του Ουμπίντεζ ο Μόνχε πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 70<sup>ο</sup> λεπτό ο Ψυχογιός κέρδισε την μπάλα από κόντρα με τον Ρόμενταλ και μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, περνώντας και τον Παπαδόπουλο, από πλάγια θέση έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 73<sup>ο</sup> λεπτό ο Ρόμενταλ βρέθηκε απέναντι από τον Ρόκα και πλάσαρε μόλις άουτ έπειτα από πάσα που δέχθηκε από τον Φετφατζίδη. Ο Καπετάνος στο 75<sup>ο</sup> λεπτό εξαπέλυσε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή, αλλά ο Νικοπολίδης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.</div> <div>&#160;</div> <div>Στο 77<sup>ο</sup> λεπτό ο Μήτρογλου συνδυάστηκε με τον Φουστέρ, δίνοντας την μπάλα και πάλι στον επιθετικό του Ολυμπιακού, ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-2 περνώντας την μπάλα πάνω από τον Ρόκα. Με νέα εκπληκτική απόκρουση ο Νικοπολίδης έσωσε την εστία του, διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ έξω από την περιοχή. Μετά από πάσα του Ντουντού ο Μήτρογλου παρά λίγο να κάνει το 0-3, αλλά ο Ρόκα έδιωξε σε κόρνερ.</div> <div>Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ήρθε στο 91<sup>ο</sup> λεπτό, με τον Πλιάγκα να πασάρει για τον Καμπάνταη. Ο τελευταίος γύρισε και πάλι την μπάλα στον Πλιάγκα, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.</div> <div>&#160;</div> <div><b>Διαιτήτης: </b>Σιδηρόπουλος</div> <div><b>Βοηθοί: </b>Δημητριάδης, Δημόπουλος.</div> <div><b>Κίτρινες: </b>Μόνχε, Ουμπίντεζ - Τοροσίδης</div> <div><b>Ολυμπιακός Βόλου (Σάκης Τσιώλης):</b>Γιακούποβιτς(65’Ρόκα), Σέλεζι(65’Ψυχογιός), Ρόκας(65’Ζαραδούκας), Σανκαρέ(89’Γκότοβος), Τομάς, Αλβάρεζ(89’Σκάρος), Ρίκκα(55’Καμπάνταης), Ουμπίντεζ(78’Πλιάγκας), Μόνχε, Μπρέσκα(46’ Καπετάνος), Μαρτίν(62’Σολάκης).</div> <div><b>Ολυμπιακός</b> <b>Πειραιώς(Ερνέστο Βαλβέρδε): </b>Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Χόλεμπας, Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ντούντου, Ιμπαγάσα(81’Κατσικογιάννης), Ζαϊρί(46’Ρόμενταλ), Ριέρα(67’ Φουστέρ), Όσκαρ(54’Φετφατζίδης), Μήτρογλου.</div> <div>&#160;</div> <div>&#160;</div> <div>&#160;</div>